NBA: Λέικερς από ατσάλι, νίκησαν με 104-101 τους Γουόριορς με ήρωα από το πουθενά τον Λόνι Γουόκερ και έκαναν το 3-1 (vid)

Απίστευτο παιχνίδι στο Λος Άντζελες, με τους Λέικερς να εμφανίζουν από το... πουθενά τον Λόνι Γουόκερ, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους στην τέταρτη περίοδο και οδήγησε την ομάδα του στην νίκη με 104-101 επί των Γουόριορς και στο 3-1 στην σειρά.

Το Game 4 των Λέικερς με τους Γουόριορς θα μείνει γνωστό ως το "Παιχνίδι του Λόνι Γουόκερ". Σε μία σειρά γεμάτη σταρ, ο άλλοτε παίκτης των Σπερς έκλεψε την παράσταση και σημειώνοντας και τους 15 πόντους του στην 4η περίοδο οδήγησε τους "Λιμνάνθρωπους" στην νίκη με 104-101 και μαζί στο 3-1 στην σειρά.

Οι Λέικερς μπήκαν στην 4η περίοδο στο -7 (77-84). Τότε όμως ήταν που στράφηκαν - όχι στον ΛεΜπρόν Τζέιμς ή τον Άντονι Ντέιβις - αλλά στον Λόνι Γουόκερ, ο οποίος σημείωσε το ένα μεγάλο σουτ μετά το άλλο. Και για... κερασάκι στην τούρτα, ήταν αυτός που πήρε το ριμπάουντ μετά το άστοχο τρίποντο του Στεφ Κάρι με το σκορ στο 102-101 και με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι Γουόριορς είχαν πάντως ακόμα μία ευκαιρία να στείλουν τον αγώνα στην παράταση. Στην τελευταία επίθεσή τους όμως, ο Ντρέιμοντ Γκριν έκανε λάθος πάσα, με τον Άντονι Ντέιβις να κλέβει την μπάλα. Οι διαιτητές έδωσαν τζάμπολ, ο Ντέιβις το κέρδισε, ο Στεφ Κάρι πήρε την μπάλα και την πέταξε εκτός παρκέ στην προσπάθειά του να πασάρει και η... σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Ο ΛεΜπρόν με 27 πόντους (αλλά 10/25 σουτ) και 10 ριμπάουντ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ντέιβις να προσθέτει 23 πόντους (19 στο πρώτο μέρος), 15 ριμπάουντ - και τις 2 μεγάλες άμυνες με το σκορ στο 102-101 στον Κάρι - και τον Όστιν Ριβς 21 πόντους.

Για τους Γουόριορς, ο Κάρι είχε 31 πόντους (αλλά 12/30 σουτ, εκ των οποίων 3/14 τρίποντα), 10 ριμπάουντ και 14 ασίστ, ο Γκάρι Πέιτον 15 πόντους και ο Άντριου Γουίγκινς 17 πόντους, ενώ ο Κλέι Τόμπσον έμεινε στους 9 πόντους με 3/11 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 49-52, 77-84, 104-101

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 23 (15 ριμπάουντ), Βάντερμπιλτ 2, Τζέιμς 27 (10/25 σουτ, 2/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ράσελ 4 (1/10 σουτ), Ριβς 21 (3), Χατσιμούρα 2, Γκέιμπριελ, Σρούντερ 10, Γουόκερ 15 (1)

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Ν. Γκριν 8 (10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Γουίγκινς 17 (6/14 σουτ, 2/6 τρίποντα), Κάρι 31 (12/30 σουτ, 3/14 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 14 ασίστ), Τόμπσον 9 (3/11 σουτ, 3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πέιτον 15 (1), Τ. Γκριν, Λούνι 4, ΝτιΒιντσέντζο 10 (2), Πουλ, Μούντι 7 (1)