NBA: Μαγικοί Μπούκερ και Ντουράντ, λύγισαν τον μυθικό Γιόκιτς, νίκη με 129-124 των Σανς και στο 2-2 η σειρά

Με τους Κέβιν Ντουράντ και Ντέβιν Μπούκερ να έχουν από 36 πόντους και τον Λάντρι Σάμετ να ευστοχεί σε 4 μεγάλα τρίποντα στην 4η περίοδο, οι Σανς λύγισαν με 129-124 τους Νάγκετς του αλύγιστου Γιόκιτς (53 πόντοι) και ισοφάρισαν σε 2-2 την σειρά. Τρελό σκηνικό με Γιόκιτς, που έσπρωξε τον ιδιοκτήτη των Σανς στην δεύτερη περίοδο.

Ο Κρις Πολ παραμένει εκτός. Όσο όμως οι Ντέβιν Μπούκερ και Κέβιν Ντουράντ παίζουν έτσι, αυτό δεν έχει καμία σημασία για τους Σανς. Φάνηκε αυτό και στο Game 4 με τους Νάγκετς, όπου οι δύο σταρ της ομάδας σημείωσαν παρέα 72 πόντους και οδήγησαν την ομάδα τους στην νίκη με 129-124 παρά την 53αρα του ανεπανάληπτου Νίκολα Γιόκιτς. Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες θα ξεκινήσουν από το... μηδέν στο Game 5 στο Ντένβερ, αφού βρίσκονται στο 2-2.

Οι Μπούκερ και Ντουράντ είχαν από 36 πόντους για τους νικητές, με τον μεν Μπούκερ να προσθέτει και 12 ασίστ, τον δε Ντουράντ 11 ριμπάουντ. Ο παίκτης-κλειδί πάντως για το Φοίνιξ ήταν ο Λάντρι Σάμετ, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους με 5/8 τρίποντα, ευστοχώντας σε 4 σουτ από τα 7.25 μέτρα στην 4η περίοδο.

Για τους Σανς, πέραν του απίστευτου Γιόκιτς (53 πόντοι και 11 ασίστ), ο Τζαμάλ Μάρι είχε 28 πόντους, ωστόσο με τους Μάικλ Πόρτερ και Άαρον Γκόρντον να σημειώνουν μόλις 11 πόντους ο καθένας ήταν δύσκολο να φτάσουν στην νίκη.

Ακόμα κι έτσι πάντως, το Ντένβερ είχε την ευκαιρία να στείλει τον αγώνα στην παράταση με το σκορ στο 123-120. Οι Νάγκετς έχασαν όμως την μπάλα και οι διαιτητές έδωσαν τζάμπολ ανάμεσα σε Γιόκιτς και Έιτον. Ο σέντερ του Φοίνιξ όμως κέρδισε το τζάμπολ - όπου φάνηκε να στηρίζεται πρώτα στον ώμο του Γιόκιτς, σε μία φάση που δεν πρόσεξε κανείς εκ των τριών διαιτητών - ο Τι Τζέι Γουόρεν ευστόχησε σε δύο βολές και η πλάστιγγα έγειρε προς την πλευρά των Σανς.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν μία... περίεργη φάση στην 2η περίοδο, όταν ο Γιόκιτς πήγε να πάρει την μπάλα από έναν οπαδό των Σανς (που ήταν τελικά ο... ιδιοκτήτης της ομάδας, Ματ Ίσμπια), ο οποίος δεν του την έδινε και την πέταξε πιο πίσω (!), με τον Γιόκιτς να τον σπρώχνει με τον αριστερό του πήχη και να χρεώνεται με τεχνική ποινή.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-34, 63-61, 98-92, 129-124

ΣΑΝΣ: Ντουράντ 36 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Οκόγκι 4, Έιτον 8 (8 ριμπάουντ), Πέιν 5 (2/8 σουτ, 1 τρίποντο), Μπούκερ 36 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 λάθη), Κρεγκ, Γουόρεν 5, Λάνταλ 8 (5 ριμπάουντ), Σάμετ 19 (5/8 τρίποντα), Ρος 8 (2)

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκόρντον 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Πόρτερ 11 (4/13 σουτ, 2/9 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γιόκιτς 53 (20/30 σουτ, 2 τρίποντα, 11 ασίστ, 6 λάθη), Μάρι 28 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάλντουελ-Πόουπ 10, Γκριν 5 (1), Μ. Μπράουν 5, Κ. Μπράουν 1