«Διπλό» με ανατροπή η Ανόρθωση, μεγάλες νίκες για Αναγέννηση και Νέα Σαλαμίνα

«Διπλό» με ανατροπή η Ανόρθωση, νίκες για Αναγέννηση και Νέα Σαλαμίνα, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Βόλει Ανδρών.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Κuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 2-3 (32-30, 27-25, 23-25, 19-25, 21-23)

Σε ένα παιχνίδι που δικαιολόγησε πλήρως τη φήμη του η Ανόρθωσις κέρδισε τον Kuutio Homes Παφιακό με 3-2 σετ στην Κλειστή Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» σε 159’ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής – τελευταίας του Α’ Γύρου της ΟΠΑΠ Α’ Ανδρών. Η «Μεγάλη Κυρία» πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο ανατρέποντας όλα τα δεδομένα και βρίσκεται στην 3η θέση ισόβαθμη με την Αναγέννηση Δερ.

O Kuutio Homes Παφιακός έχασε ένα αγώνα που προηγήθηκε 2-0 και με 09 βαθμούς είναι στην 6η θέση.
Το παιχνίδι πρόσφερε πάρα πολλές συγκινήσεις με τις δυο ομάδες να παλεύουν κάθε πόντο. Ο Kuutio Homes Παφιακός άφησε πίσω του τις κακές εμφανίσεις των τελευταίων αγώνων. Η Ανόρθωσις βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 σετ χάνοντας και τα δυο σετ στους έξτρα πόντους. Η ομάδα του Γιώργου Πλατρίτη όμως δεν επηρεάστηκε γύρισε τα δεδομένα, ισοφάρισε με πειστικό τρόπο και κέρδισε στο τάϊ – μπρέικ.

Στο πρώτο σετ η Ανόρθωσις βρέθηκε να προηγείται με 20-17 και 25-24, αλλά ο Kuutio Homes Παφιακός πήρε το σετ «μαραθώνιο» με 32-30 σε 36’ και προηγήθηκε. Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωσις ξέφυγε ξανά 19-21 αλλά ο Kuutio Ηοmes Παφιακός επέστρεψε ξανά και επικράτησε στους έξτρα πόντους με 27-25 σε 28’.
Στο τρίτο σετ ο Kuutio Homes Παφιακός εξασφάλισε μικρή διαφορά 13-10 και 19-17 αλλά η Ανόρθωσις στα τελικά στάδια βρήκε τον τρόπο να κερδίσει 23-25 σε 28΄’ και να μειώσει σε 2-1 σετ. Στο τέταρτο σετ τα πάντα κρίθηκαν στα τελικά στάδια. Η Ανόρθωσις μετά το υπέρ της 18-17 έκανε σερί 07-02 κερδίζοντας 19-25 σε 25’ ισοφαρίζοντας 2-2.

Στο τάϊ μπρέικ έγινε πολύ μεγάλο παιχνίδι με την Ανόρθωση να προηγείται 12-09, αλλά τον Kuutio Homes Παφιακό να οδηγεί το σετ στους έξτρα πόντους. Ωστόσο, η ομάδα του Γ. Πλατρίτη κέρδισε με 21-23 σε 32’ και τον αγώνα με 2-3 σετ.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (R. VASJILIEV): Sacharewic, Ποχάνης, Σκορδής, Προδρόμου, Eerma, Kollo – Λίμπερο 1: Χρυσοστόμου, Λίμπερο 2: Xρηστίδης – Αλλαγές: Σωκράτους.

AΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Χρυσοστόμου, Senica, Zηκάκης, Glivenko, Viller, Xριστοφόρου – Λίμπερο 1: Aντωνίου, Λίμπερο 2: Κοντός – Αλλαγές: Kοντός, Σαββίδης, Χατζηφιλίππου, Δημητρίου.

«Κόλπο γκρόσο από Δερύνεια

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ –ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 0-3 (23-25, 22-25, 19-25)

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Αναγέννηση Δερύνειας το βράδυ της Παρασκευής 02 Δεκεμβρίου 2022 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Οι «πράσινοι» με τον «αέρα» του νέου τους τεχνικού Κυριάκου Καμπερίδη (στο ντεμπούτο του) πέτυχαν τρίτη συνεχή νίκη και ανέβηκαν στην 3η θέση κερδίζοντας με 0-3 σετ σε 89’. Ο ΑΠΟΕΛ δέχθηκε την 2η σερί ήττα του και δεν κατάφερε να ανέβει έστω προσωρινά στην κορυφή. Oι «γαλαζοκίτρινοι» τερμάτισαν στην 2η θέση στον Α’ Γύρο.

Ο αγώνας ήταν στο μεγαλύτερο μέρος ισορροπημένος με την Αναγέννηση να είναι πιο παθιασμένη και να φεύγει με το σπουδαίο διπλό.

Το πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο με την Αναγέννηση στα τελικά στάδια να ξεφεύγει και να επικρατεί 23-25 σε 30’ και να προηγείται.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο σετ με την ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη να δημιουργεί «μαξιλαράκι» τριών πόντων 20-23 και να κερδίζει 22-25 σε 31’ αυξάνοντας σε 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ δεν διαφοροποιήθηκε το σκηνικό με την Αναγέννηση να εξασφαλίζει διαφορά και να κερδίζει 19-25 σε 28’ καταντώντας τη σπουδαία νίκη με 0-3 σετ.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Eυσταθίου, Shlomin, Vanags, Χρυσοστόμου, Uuscari, Αποστόλου – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Aντωνιάδης, Bερεής, Πέτρου.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Antonic, Leontiev, Κυπριανού, Bramwell, Sinhaueski, Καραγιάννης – Λίμπερο 1:Παπαϊωάννου, Λίμπερο 2: Νurettin. –Αλλαγές: Στέκας.

Κέρδισε και ανεβαίνει

«ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ»: ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 0-3 (20-25, 18-25, 22-25)

Η Νέα Σαλαμίνα έφυγε με το διπλό από την αίθουσα «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ» στο Φρέναρος επικρατώντας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Ολυμπιάς Φρ. με 0-3 σετ σε 77’. Οι «ερυθρόλευκοι» που βρίσκονται σε ανοδική πορεία ανέβηκαν στους 12 βαθμούς, ενώ η Ολυμπιάς έμεινε χωρίς νίκη και βαθμό στην 8η θέση.

Στο πρώτο σετ η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε με 20-25 σε 24΄αφού προηγήθηκε 19-23 και εξασφάλισε το σετ. Η Νέα Σαλαμίνα ήταν ανώτερη και στο δεύτερο σετ. Η ομάδα του Κυριάκου Αδάμου αφού προηγήθηκε 16-21 πήρε το σετ με 18-25 σε 25’ και αύξησε σε 0-2 σετ.

Η Ολυμπιάς Φρ. ήταν πολύ ανταγωνιστική στο τρίτο σετ και θέλησε να μπει στο παιχνίδι. Η Νέα Σαλαμίνα είχε ελαφρύ προβάδισμα (08-06, 20-19, 21-20, 22-24) και κέρδισε την αξιόμαχη ομάδα του Παύλου Κωνσταντίνου με 22-25 σε 28’.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Georgiev, Βασιλείου, Borisov, Αδάμου, Ερωτοκρίτου, Χαραλάμπους – Λίμπερο 1: Παύλου, Λίμπερο 2: Ζάκου – Αλλαγές: Θεοφάνους, Σάββα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K. ΑΔΑΜΟΥ): Αndrade, Χατζηβασίλη, Vjatkins,Σαββίδης, Παφίτης, Thiel – Λίμπερο 1: Χαραλαμπίδης, Λίμπερο 2: Τουμπή.

12:33
Μέτρα στήριξης 35,3 εκατομμυρίων ευρώ ανακοίνωσε η κυβέρνηση (Βίντεο)