Προβάδισμα για Παφιακό και Ομόνοια

Iσχυρό προβάδισμα για πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών εξασφάλισαν την Παρασκευή 02 Απριλίου Ομόνοια και Green Air Παφιακός. Οι «πράσινοι» επικράτησαν στη Λεμεσό της Ανορθώσεως με 3-1 σετ και μετά την 25η σερί νίκη τους φέτος είναι το τεράστιο φαβορί για πρόκριση. Ο επαναληπτικός θα γίνει τη Δευτέρα 05 Απριλίου στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ». Μεγάλο φαβορί για πρόκριση στους «4» είναι ο Green Air Παφιακός που επικράτησε με 3-1 στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» της N. Papas Nέα Σαλαμίνα. Ο επαναληπτικός τη Δευτέρα θα γίνει στην Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» στην Πάφο.

Στους άλλους δυο προημιτελικούς τα πάντα είναι ανοικτά για πρόκριση στην ημιτελική φάση. Στο ντέρμπι των Κοκκινοχωριών η Ε.Ν.Π. κέρδισε την Αναγέννηση Δερ. με 3-2 σετ και πήρε ελαφρύ προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς τη Δευτέρα στη Δερύνεια. Εξάλλου, η Ολυμπιάς Φρενάρους μετά από ένα πολύ ωραίο αγώνα κέρδισε την ΑΕ Καραβά με 3-2 και η πρόκριση στους «4» θα κριθεί στον επαναληπτικό στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ».

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ 1-3 (20-25, 25-23, 17-25, 19-25)

Δεν σταματά πουθενά η Ομόνοια. Παρά τις δυσκολίες που συνάντησε, κέρδισε την Παρασκευή στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών την Ανόρθωση με 3-1 σετ στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ». Οι πρωταθλητές με την 25η συνεχή φετινή νίκη πήραν σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης με τον επαναληπτικό τη Δευτέρα να διεξάγεται στο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ». Λεζ. Στιγμιότυπα από τη νίκη της Ομόνοιας στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» Η Ανόρθωση θέλει στη Λευκωσία τη νίκη με 3-0 ή 3-1 για να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ. Iσορροπημένο ήταν το μεγάλο ματς των προημιτελικών. Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τα δυο πρώτα σετ με με την Ομόνοια να προηγείται 1-0 κερδίζοντας 25-20 στο πρώτο σετ. Η Ανόρθωσις  άρχισε με εξαδάτο τον Βασίλη Δημητρίου. Η Ανόρθωσις  στάθηκε πολύ καλά στο δεύτερο σετ πίεσε την Ομόνοια κερδίζοντας σε ντέρμπι με 25-23 ισοφαρίζοντας 1-1. Οι πρωταθλητές ήταν ανώτεροι στο τρίτο σετ ξέφυγαν 16-23 κερδίζοντας με 25-17 ανακτώντας το προβάδισμα με 1-2 σετ. Στο τέταρτο  σετ οι δυο ομάδες πάλεψαν, με την Ομόνοια να έχει μικρό προβάδισμα 13-10 αλλά την Ανόρθωση να μειώνει 12-13. Ακολούθως οι «πράσινοι»  ξέφυγαν 12-17 για να επικρατήσουν 25-19 κερδίζοντας με 3-1 σετ. ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Δημητρίου, Χριστοφή, Torres, Κνέζεβιτς, Perreira, Aυγ. Σαββίδης – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Παπαλεοντίου, Χρυσοστόμου, Χριστοφόρου. ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Vinicius, Σ. Πετρακκίδης, Rangel, Αχ. Πετρακκίδης, Προδρόμου, Ελευθερίου – Λίμπερο: Πλατρίτης – Αλλαγές: Aλεξίου.

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ  1-3 (14-25, 25-23, 17-25, 11-25)

Ανώτερος ο Green Air Παφιακός πέρασε από το «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» κερδίζοντας τη N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα με 3-1 σετ σε 95 ‘ στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας. Οι «γαλάζιοι» απέκτησαν προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά, αφού οι «ερυθρόλευκοι» πρέπει να κερδίσουν στην Πάφο με 3-0  ή 3-1 για να οδηγήσουν την πρόκριση στο «χρυσό» σετ των 15 πόντων. Στο πρώτο σετ ο Green Air Παφιακός ήταν πολύ καλύτερος κερδίζοντας με 25-14 σε 22’ ανοίγοντας το σκορ. Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα στάθηκε ισάξια στο δεύτερο σετ κερδίζοντας μάλιστα 25-23 σε 28’ ισοφαρίζοντας τον προημιτελικό. Η Παφιακή ομάδα κυριάρχησε στο τρίτο σετ κερδίζοντας  25-17 σε 23’ και πήρε το προβάδισμα. Ο Green Air Παφιακός υπερείχε στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 18-07 και 23-10 για να κερδίσει 25-11 σε 22’ καθαρίζοντας το σετ και τη νίκη με 3-1 σετ. Οι δυο προπονητές Ν. Νικολάου και Κ. Καμπερίδης χρησιμοποίησαν εκ νέου νεαρούς πετοσφαιριστές (Χριστοφή, Τουμπή, Λούκοβιτς ο Νικολάου και (Στ. Σαββίδη, Αλ. Σαββίδη, Καλό ο Κ. Καμπερίδης). Οι δυο ομάδες διαθέτουν ακαδημίες με μπόλικο ταλέντο. N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Ν. ΝΙΚΟΛΑΟΥ): Παναγιωτίδης, Α. Χρυσοστόμου, Γ. Χρυσοστόμου, Νικολάου, Nommistu,Logunov – Λίμπερο 1: Bαρνάβα, Λίμπερο 2: Ιωάννου – Αλλαγές: Χριστοφή, Τουμπή, Λούκοβιτς. Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Ανδρέου, Οικονομίδης, Petty, Παφίτης, Ασπιώτης,Γιαννάκος – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Στ. Σαββίδης, Αλ. Σαββίδης, Καλός.

ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΗΜΟΥ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Ε.Ν.Π. – ΑΝΑΓΕΝΝΝΗΣΗ  3-2(14-25, 25-23, 13-25, 25-17, 15-10)

Ελαφρύ προβάδισμα για πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών πήρε την Παρασκευή η Ε.Ν.Π. Στον πρώτο εκ των δυο προημιτελικών με την Αναγέννηση Δερύνειας επικράτησε στο Παραλίμνι με 3-2 σε 115’ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης. Η Αναγέννηση  (ο Γ. Μέλκα πάλι έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Μπέη, Βερεϊ και Ιακώβου) μέσα στην έδρα της θα διεκδικήσει την πρόκριση αφού ευνοείται με νίκη 3-1 και 3-0. Το ίδιο θα πράξει και η Ένωση (επέστρεψε ο Γ. Γεωργίου) ενώ ίσως όλα να κριθούν στο «χρυσό» σετ. Απόλυτα μοιρασμένο ήταν το ντέρμπι των Κοκκινοχωριών. Στο πρώτο σετ η Αναγέννηση ήταν καλύτερη κερδίζοντας 25-14 σε 19’ και προηγήθηκε. Η Ε.Ν.Π. αντέδρασε και ισοφάρισε κερδίζοντας 25-23 το σετ σε 31’. Εξαιρετική η ομάδα των «πρασίνων» στο τρίτο σετ «καθαρίζοντας» με 25-13 σε 26’ και προηγήθηκε. Η Ε.Ν.Π. στο τέταρτο σετ ανέλαβε τα ηνία και είχε σταθερά το προβάδισμα. Μάλιστα, προηγήθηκε 23-15 για να ισοφαρίσει σε 2-2 επικρατώντας 25-17 σε 23’ Στο πέμπτο σετ η Ένωση επικράτησε 15-10 σε 16’ και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ. Ε.Ν.Π. (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ):Coutinho, Παπανδρέου, Κ. Γεωργίου, Acosta, Χρυσοστόμου, Γεωργίου – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Πυλιώτης, Stevovic. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Ιακώβου, Antonic, Χρυσοστόμου, Καραγιάννης, Costa, Αποστόλου – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Ττόφια, Βερεϊς, Μπέης.

ΑΙΘΟΥΣΑ «ΦΩΤΗ ΠΙΤΤΑ»: ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-2 (25-19, 17-25, 26-24, 24-26, 15-11)

«Όλα ανοικτά» είναι τα δεδομένα για πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών για Ολυμπιάς Φρ. και ΑΕ Καραβά. Οι δυο ομάδες που υποβιβάστηκαν, αλλά έχουν τεράστιο κίνητρο διάκρισης στο Κύπελλο θα «λύσουν τις διαφορές» τους τη Δευτέρα αφού η Ολυμπιάς Φρ. κέρδισε στο Φρέναρος με 3-2 σετ σε 126’ Το ντέρμπι ήταν εξαιρετικό καθόλη τη διάρκειά του με τις δυο ομάδες να έχουν τα καλά διαστήματά τους. Η ΑΕ Καραβά ήταν ενισχυμένη ξανά με τον Adonis Herrera. Στο πρώτο σετ η Ολυμπιάς προηγήθηκε με 1-0 αφού κέρδισε 25-19 σε 23’. Το δεύτερο σετ άνηκε στην ΑΕ Καραβά που επικράτησε 25-17 και ισοφάρισε σε 1-1 σε 25’. Τα δυο επόμενα σετ κρίθηκαν κυριολεκτικά στο τέλος με τις δυο ομάδες να κερδίζουν με 26-24 (προηγήθηκε 2-1 η Ολυμπιάς σε 33’, ισοφάρισε 2-2 η ΑΕ Καραβά σε 30’). Η νίκη κρίθηκε στο τάϊ – μπρέϊκ με την ομάδα του Φρενάρους να κερδίζει 15-11 σε 15’ κερδίζοντας 3-2 τον αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ):  Πέτρου, Βασιλείου, Allen, Αδάμου, Σαράντης, Vinicius – Λίμπερο 1: Πρωτοπαπάς, Λίμπερο 2: Παύλου – Αλλαγές: Ξενοφώντος. ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (Κ. ΧΑΤΖΗΔΑΜΙΑΝΟΥ): Κ. Αχιλλέως, Β. Αχιλλέως, Φιλοκράτους, Rodolfo, Herrera, Καρακατσάνης – Λίμπερο: Aντωνίου – Αλλαγές: Cobridge, Χατζηδαμιανού, Χατζηαθανασίου.