Η Ομόνοια πρωταθλήτρια στο Βόλεϊ Ανδρών για το 2020-2021. Την ερχόμενη Τρίτη η απονομή στο "Ελευθερία"

Η Ομόνοια πανηγυρίζει από το βράδυ της Δευτέρας 08 Μαρτίου 2021 τον τίτλο της πρωταθλήτριας 2020-2021 και τον 5ο στην ιστορία της. Με τη νίκη στο Κλειστό της Δερύνειας επί της Αναγέννησης και συνάμα την ήττα της Ανόρθωσης από τον Green Air Παφιακό, οι «πράσινοι» αναδείχθηκαν και μαθηματικά πρωταθλητές τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Η ομάδα του Σάββα Σάββα ήταν με διαφορά η καλύτερη ομάδα συμπληρώνοντας 20 νίκες σε 20 αγώνες.

Στον άλλο αγώνα του Ομίλου 1-5, ο Green Air Παφιακός κέρδισε στην Πάφο την Ανόρθωση με 3-1 σετ. Με αυτή τη νίκη εξανέμισε τις ελπίδες της Ανόρθωσης για τον τίτλο και την έπιασε στη 2η θέση με 43 βαθμούς.

ΚΛΕΙΣΤΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3 (20-25, 17-25, 16-25)

Η Ομόνοια είναι η πρωταθλήτρια Κύπρου 2020-2021. Με τη νίκη της επί της Αναγέννησης Δερύνειας με 3-0 και σινάμα την ήττα της Ανόρθωσης στην Πάφο τέλειωσε οριστικά το πρωτάθλημα. Η Ομόνοια τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος βρίσκεται 14 βαθμούς μακριά από τους διώκτες της Ανόρθωση και Green Air Παφιακό.

Το βράδυ της Δευτέρας, στο Κλειστό της Δερύνειας η Ομόνοια επικράτησε της Αναγέννησης με 3-0 σετ σε 74’ και πήρε το «χρυσό» τρίποντο. Πέραν του γεγονότος ότι η Ομόνοια έκανε αποφασιστικό βήμα τίτλου, ο αγώνας έδωσε την ευκαιρία και σε πολλούς νεαρούς κυρίως από την Αναγέννηση να αγωνιστούν.

Η Ομόνοια κατάφερε να επιβληθεί στο πρώτο σετ με 20-25 σε 24’ και να πάρει το προβάδισμα με 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ μετά το αρχικό 07-07 οι «τριφυλλοφόροι» έκτισαν διαφορές και βρέθηκαν στο 09-14, αλλά η Αναγέννηση παρά τις αλλαγές μείωσε στο -3 12-15. H Oμόνοια ανέβηκε και αφού πρώτα πήρε προβάδισμα πέντε πόντων 15-20 κέρδισε με 17-25 σε 27’. Αξιοσημείωτο είναι ότι στο δεύτερο σετ αγωνίστηκαν πολλοί νεαροί από την Αναγέννηση (Mπέης, Ιακώβου, Κούρμουζος) και ο Αντώνης Μαυρομμάτης από πλευράς Ομόνοιας.

Η Αναγέννηση μπήκε καλά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 03-01 και 04-02. Η Αναγέννηση κρατούσε την υπέρ της διαφορά 07-04 στα αρχικά στάδια αυτού του σετ.

Η Ομόνοια κατάφερε να προηγηθεί 11-12 σε σημείο που η Αναγέννηση ανέβαινε. Οι παίκτες του Σάββα Σάββα με όπλο την πείρα τους διαμόρφωσαν το 13-15 και αύξαναν τη διαφορά. Οι «πράσινοι» της Λευκωσίας με πολλές αλλαγές από τον Σ. Σάββα βρέθηκαν στο υπέρ τους 15-22 για να κερδίσει με 16-25 σε 23’ και τον αγώνα με 0-3 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Γ. ΜΕΛΚΑ):Κούρμουζος, Antonic, Χρυσοστόμου, Ιακώβου, Costa, Αποστόλου – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Βερεϊς, Μπέης, Τζωρτζής, Έλληνας.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): dos Santos, Σ. Πετρακκίδης, Rangel, Α. Πετρακκίδης, Προδρόμου, Ελευθερίου – Λίμπερο: Πλατρίτης – Αλλαγές: Mαυρομμάτης, Χατζηφιλίππου, Αντωνιάδης, Λοϊζου.

Προβάδισμα για τη 2η θέση

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-1 (18-25, 25-14, 25-21, 25-19)

Προβάδισμα για τη 2η θέση πήρε το βράδυ της Δευτέρας ο Green Air Παφιακός. Στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής, τελευταίας του Α Γύρου του Ομίλου 1-5 η παφιακή ομάδα κέρδισε την Ανόρθωση με 3-1 σετ και την έπιασε στη 2η θέση. Ωστόσο, η «Μεγάλη Κυρία» που έχασε κάθε ελπίδα για τον τίτλο, υπερτερεί αφού πέτυχε μια νίκη περισσότερη.

Εξαιρετικός στο παιχνίδι ήταν ο 15χρονος κεντρικός του Green Air Παφιακού Γιωργαλλάς που έδειξε ότι όλο το μέλλον του ανήκει.

Στο πρώτο σετ η «Μεγάλη Κυρία» ήταν καλύτερη κερδιζοντας 18-25 σε 24’ και προηγήθηκε.

Το δεύτερο σετ όμως άνηκε στον Green Air Παφιακό που αφού προηγήθηκε 21-12 επιβλήθηκε με 25-14 ισοφαρίζοντας το παιχνίδι σε 1-1.

O Green Air Παφιακός μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 07-03, αλλά η Ανόρθωσις συρρίκνωσε τη διαφορά 08-06. Η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη αύξησε σε 12-08, αλλά η «Μεγάλη Κυρία» βρισκόταν κοντά 13-10, ενώ μείωσε στον πόντο 15-14. Το σετ συνέχισε να είναι πολύ κλειστό, με την παφιακή ομάδα να προηγείται 22-19. Η ομάδα της Πάφου «έγραψε» το 24-20 και κέρδισε 25-21 σε 24’ γράφοντας το 2-1 ανατρέποντας το σκορ.

Λεζ. Φάση από τον αγώνα Green Air Παφιακός - Ανόρθωσις.

Η ομάδα της Πάφου ξεκίνησε καλά το τέταρτο σετ και προηγήθηκε 04-01. Η Ανόρθωσις όμως κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ και μείωσε 16-15. Ωστόσο, ο Green Air Παφιακός πήρε τα ηνία και ξέφυγε με πέντε πόντους 22-17. Η ομάδα του Κ. Χριστοφιδέλη προσπάθησε να μείνει στο σετ και μείωσε στους τρεις πόντους 22-19 αλλά ο Green Air Παφιακός κέρδισε 25-19 σε 25’ κερδίζοντας με 3-1 σετ.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Γιωργάλλας, Οικονομίδης, Petty, Ανδρέου, Ασπιώτης, Γιαννάκος - Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Α. Σαββίδης, Θεοδώρου.

AΝΟΡΘΩΣΙΣ (K. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Χριστοφόρου, Χρυσοστόμου, Torres, Κnezevic, Perreira, Σαββίδης – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Χριστοφή, Κοντός, Δημητρίου.