Μοιρασιά και στο ΓΣΠ, Ομόνοια - Ανόρθωση 0-0

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση στο ΓΣΠ με την Ομόνοια και την Ανόρθωση να παίρνουν από ένα βαθμό. Το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με τον βαθμό να αφήνει περισσότερο ικανοποιημένη την Ομόνοια. Η απώλεια των δύο βαθμών στοιχίζει περισσότερο στην Ανόρθωση η οποία παρέμεινε - στο παρόν στάδιο - στο -5 από την κορυφή και τους "πράσινους".

Η Ομόνοια είχε την κατοχή της μπάλας στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως ήταν η Ανόρθωση που έφτασε πρώτη με αξιώσεις κοντά στο γκολ με διπλή χαμένη ευκαιρία στο 7' όταν ο Φαμπιάνο πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση σε πλασέ του Κβιλιτάγια και στη συνέχεια ο Αρτυματάς σούταρε άουτ. Σε ένα παιχνίδι γενικά ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, οι ευκαιρίες ήταν λίγοστές.

Δοκάρι είχε η Ομόνοια στο 49' όταν σε εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο, ο Μπουσουλάζιτς έπιασε την πισινή κεφαλιά με αποτέλεσμα η μπάλα να βρει στο δοκάρι της ομάδας του και ο Χούμποτσαν με προβολή, δεν πρόλαβε, στο δεύτερο δοκάρι.

Οι δύο ομάδες κράτησαν το καλύτερο για το τέλος χάνοντας από μία κλασική ευκαιρία στις καθυστερήσεις. Πρώτα η Ανόρθωση στο 90+2', όταν ο Χούσμπαουερ απέτυχε να νικήσει εξ επαφής τον Φαμπιάνο σε σέντρα του Χριστοφή και αμέσως μετά η Ομόνοια, στο 90+3' όταν ο Παπουλής έστειλε από ευνοϊκή θέση την μπάλα πάνω στον Λόρια.

Παραμένει πρώτη η Ομόνοια, η οποία ενδέχεται να χάσει την πρωτιά μόνο σε περίπτωση νίκης της ΑΕΛ τη Δευτέρα (8/3) στο ντέρμπι της Λεμεσού με τον Απόλλωνα.