Θριαμβευτική πρόκριση στον τελικό : Μπαρτσελόνα - Σεβίλλη 3-0

Με ήρωα τον Τερ Στέγκεν που έπιασε πέναλτι στο 71' και τον Πικέ που σκόραρε στο 90+4', η Μπαρτσελόνα κέρδισε με το επιβλητικό 3-0 τη Σεβίλλη στην παράταση και εξασφάλισε θριαμβευτική πρόκριση για τον τελικό του Κόπα Ντελ Ρέι.

Πανηγυρική πρόκριση για τους "μπλαουγκράνα", στον τελικό του κυπέλλου Ισπανίας. Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν ανέτρεψε την ήττα της με 2-0 στο "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν" στον πρώτο ημιτελικό, καθώς επικράτησε με το ίδιο σκορ στο "Καμπ Νόου" στην κανονική διάρκεια του αγώνα, σκοράροντας το νικητήριο τρίτο γκολ στο έξτρα τριαντάλεπτο. Τα γκολ, με εξαιρετικό βολέ του Ντεμπελέ στο 12ο λεπτό και buzzer beater κεφαλιά του Ζεράρ Πικέ στο 90+4', από γλυκιά σέντρα του Γκριεζμάν. Η Σεβίλλη είχε μείνει με 10 παίκτες από το 90+2' λόγω αποβολής (με δεύτερη κίτρινη) του Φερνάντο. Στην ημίωρη παράταση πέτυχε το χρυσό τέρμα ο Μάρτιν Μπρέιθγουεϊτ στο 95' και πλέον η Μπάρτσα περιμένει αντίπαλο στον τελικό, ανάμεσα σε Λεβάντε και Μπιλμπάο, αγωνίζονται απόψε στις δέκα, 1-1 το σκορ του πρώτου ματς.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα (78' Φίρπο), Πικέ, Λανγκλέ, Μπουσκέτς (78' Μορίμπα), Ντε Γιονγκ, Ντεστ (63' Γκριεζμάν), Πέδρι (89' Μπρέιθγουεϊτ), Άλμπα, Μέσι, Ντεμπελέ (89' Τρινκάο)

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Βιδάλ (54' Νάβας), Κουντέ, Κάρλος, Ακούνα (54' Ρέκικ), Χορδάν (106' Μουνίρ), Τόρες (62' Οκάμπος), Φερνάντο, Σούσο (79' Γκόμες), Εν-Νεσιρί, Ντε Γιονγκ (54' Ράκιτιτς)

Τελευταία Ενημέρωση: 04 Μαρτίου 2021 - 10:11