Ασταμάτητη η Ομόνοια

Η Ομόνοια με τη Νέα Σαλαμίνα συνέθεσαν ένα εντυπωσιακό ντέρμπι με την Ομόνοια να κερδίζει και την κούραση από τον αγώνα της Τρίτης με την Narbonne Volley. Οι «πράσινοι» κέρδισαν με 3-2 αυτή την εντυπωσιακή Νέα Σαλαμίνα και δείχνουν ασταμάτητοι στην Κύπρο.Η Νέα Σαλαμίνα απέσπασε σπουδαίο βαθμό και είναι στην τριάδα.

Ο Παφιακός κατέβαλε μια εντυπωσιακή Ανόρθωση στο πρώτο σετ με 3-1, ανατρέποντας το 0-1 και μείωσε στον πόντο από την κορυφή. Η Ανόρθωσις είναι σταθερά στην τετράδα χάνοντας μετά από τέσσερις σερί νίκες.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε και στο Παραλίμνι στο ντέρμπι των Κοκκινοχωριών όπου η Αναγέννηση κέρδισε με 2-3 την Ε.Ν.Π. πήρε δυο βαθμούς και συνεχίζει την προσπάθεια για τα ψηλά. Η Ένωση τα έδωσε όλα για να κερδίσει μετά από την 1η αγωνιστική, αλλά έμεινε στον ένα βαθμό.

Το παιχνίδι ΑΕ Καραβά – ΑΠΟΕΛ στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» που θα ήταν τηλεοπτικό από την Cablenet Sports 3 ΗD ανaβλήθηκε και θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 06 Δεκεμβρίου στις 20:30.

«ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ  3-2 (25-22,25-19, 16-25, 20-25, 15-11)

Ποιος θα σταματήσει στην Κύπρο την Ομόνοια; Aυτό το ερώτημα πλανάται από την Παρασκευή 03 Δεκεμβρίου 2021 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών, τελευταίας του Α Γύρου. Παρά την κούραση από την υπερπροσπάθεια της Τρίτης απέναντι στην Narbonne Volley για το CEV Challenge Cup, οι «πράσινοι» κέρδισαν ένα μεγάλο ντέρμπι με τη σπουδαία Νέα Σαλαμίνα με 3-2 σετ σε 121’ στο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ». Η ομάδα του Σ. Σάββα προηγήθηκε 2-0, απώλεσε το προβάδισμά της, αφού ισοφαρίστηκε 2-2, αλλά στο τάϊ – μπρέικ έδειξε την κλάση της και επιβλήθηκε με 15-11 κερδίζοντας τον αγώνα.

Πλέον η προσοχή των «πρασίνων» στρέφεται στον αγώνα της Τρίτης 07 Δεκεμβρίου 2021 με την Narbonne Volley στη Γαλλία.

Ότι και να πούμε για τη Νέα Σαλαμίνα θα είναι λίγα. Η ομάδα των «ερυθρολεύκων» έδειξε τρομερά στοιχεία στο  «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» επιστρέφοντας από το 0-2 σετ. Η ομάδα του Κ. Αδάμου μπορούσε να κερδίσει αλλά ο πόντος είναι ευπρόσδεκτος.

Με ισορροπημένο τέμπο άρχισε το πρώτο σετ 05-05, αλλά η Ομόνοια πήρε ελαφρύ προβάδισμα 09-07. Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να  προηγηθεί 17-19  με την Ομόνοια να ανακτά το προβάδισμα 22-20 σε ένα μεγάλο σετ. Η Ομόνοια κέρδισε σε 25’ με 25-22 και διαμόρφωσε το 1-0 σετ.

Όπως και στο πρώτο σετ έτσι και στο δεύτερο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με την Ομόνοια να έχει ελαφρύ προβάδισμα 05-03.Οι «πράσινοι» στα μέσα του σετ πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων 13-09, αλλά η Νέα Σαλαμίνα προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ και μείωσε σε 17-`16 σε πολύ ωραίο αγώνα. Η ομάδα του Σ. Σάββα φάνηκε να «καθαρίζει» το σετ με το υπέρ της 21-17. Η Ομόνοια διατήρησε τα κεκτημένα κερδίζοντας με 25-19 σε 26’ και διαμόρφωσε το 2-0.

Στο τρίτο σετ η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 02-03, αλλά η Ομόνοια ισοφάρισε 04-04. «Πράσινοι» και «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσαν να επιβληθούν με την ομάδα του Κ. Αδάμου να παίρνει προβάδισμα 07-09. Η Νέα Σαλαμίνα αύξησε και άλλο το προβάδισμά της 09-12. Οι «ερυθρόλευκοι» στην πίεση της Ομόνοιας απαντούσαν και διατηρούσαν το +3 12-15, ενώ αύξησαν στο +5 13-18. Η Νέα Σαλαμίνα ήταν πολύ καλύτερη, προηγήθηκε 16-22 με τον Marin Lescov να μένει στον πάγκο και να αναλαμβάνει το κουμάντο της Ομόνοιας ο Α. Μαυρομμάτης. Η εκπληκτική Νέα Σαλαμίνα μετουσίωσε την υπεροχή της σε σετ αφού κέρδισε με 16-25 σε 24’ και μείωσε σε 1-2 το σκορ.

Η Νέα Σαλαμίνα είχε καλό ξεκίνημα και στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 02-04.  Η Ομόνοια ισοφάρισε το ντέρμπι σε 05-05.Οι «ερυθρόλευκοι» όμως τα έδιναν όλα και προηγήθηκαν ξανά 09-11. Η μορφή του σετ έμοιαζε με το τρίτο, αφού οι πετοσφαιριστές του Κ. Αδάμου διατηρούσαν σταθερά το  προβάδισμα 12-15. Η Νέα Σαλαμίνα έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση και έφθασε κοντά στην κατάκτηση του σετ 15-19 αναγκάζοντας τον κόουτς των «πρασίνων» να καλέσει τάϊμ – άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 20-25 σε 28’ και οδήγησαν το μεγάλο ματς σε τάϊ – μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 01-04, αλλά η Ομόνοια ισοφάρισε 06-06 σε ένα τρομερό σετ. Η Ομόνοια με την αλλαγή τερέν έφερε το σετ στα μέτρα της 12-08 και 13-09. Η Ομόνοια έφτασε ένα βήμα πριν την κατάκτηση του σετ 14-11 κερδίζοντας 15-11 σε 18’ και πήρε μεγαλειώδη νίκη με 3-2 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ):Lescov, Soouza, Προδρόμου, Eλευθερίου, Leontyyev, Αλεξίου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Μαυρομμάτης.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κ. ΑΔΑΜΟΥ):Bruque, Barreto, Παφίτης, Σαββίδης, Νικολάου, Balague – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης, Ιωάννου. – Χατζηβασίλης, Γ. Χρυσοστόμου.

"ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ  3-1 (17-25, 25-20, 25-23, 25-23)

Τεράστια νίκη πέτυχε ο Παφιακός στην 7η και τελευταία αγωνιστική του Α Γύρου στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Την Παρασκευή 03 Δεκεμβρίου στο «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» κέρδισε σε μεγάλο ντέρμπι την Ανόρθωση με 3-1  σετ σε 99’

Ο Παφιακός άνκαι ξεκίνησε άσχημα κατάφερε με ψυχή να ανατρέψει τα δεδομένα και να κερδίσει. Η Ανόρθωσις έκανε εκπληκτικό ξεκίνημα αλλά στο τέλος έχασε στις λεπτομέρειες, δεχόμενη την Τρίτη της ήττα στον Α Γύρο.

Τρομερό ξεκίνημα από την Ανόρθωση στο «ΑΦΡΟΔΙΤΗ». Στο πρώτο σετ αιφνιδίασε τον Παφιακό και μετά το αρχικό 01-05 πήρε διαφορά 10-17. Η Ανόρθωσις ήταν κυρίαρχη διαμόρφωσε το 13-20 κερδίζοντας 17-25 σε 22’ με τον Κ. Καμπερίδη να αλλάζει τον Freire με τον νεαρό Σκορδή.

Ο Παφιακός θέλοντας να επιστρέψει μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 06-03. Η Ανόρθωσις όμως δεν άφησε τον Παφιακό να ξεφύγει και μείωσε στο -1 08-07. Η ομάδα του Κ. Καμπερίδη πήρε προβάδισμα 4 πόντων 12-08. Οι Παφίτες  κρατούσαν αυτή τη διαφορά, αλλά η «Μεγάλη Κυρία» μείωσε στο -2  18-16. Η ομάδα της Πάφου φάνηκε να παίρνει δυναμική με το υπέρ της 21-17. Ο Παφιακός ισοφάρισε σε 1-1 αφού κέρδισε με 25-20 σε 24’.

Το κερδισμένο δεύτερο σετ βοήθησε τον Παφιακό στην έναρξη του τρίτου και προηγήθηκε 07-03, αλλά η Ανόρθωσις μείωσε σε 08-05. Η παφιακή ομάδα έμοιαζε να πατά καλύτερα και αύξησε το υπέρ της σκορ στο +4 10-06. Η ομάδα της Αμμοχώστου όμως δεν επηρεάστηκε και μείωσε εκ νέου στον πόντο 12-11 και λίγο αργότερα ισοφάρισε 14-14. Ο Παφιακός βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί με βραχεία κεφαλή 18-17 σε ένα εξαιρετικό σετ. Η Ανόρθωσις όμως πήρε ψυχολογία με το υπέρ της 21-22,αλλά το σετ ήταν εντυπωσιακό με τον Παφιακό να προηγείται 24-23 και σε 26’ κέρδισε 25-23 και ανέτρεψε το σκορ 2-1 σετ.

Η Ανόρθωσις έδειχνε να βρίσκει λύσεις στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 04-06. Ο Παφιακός όμως έβγαλε φάσεις και ισοφάρισε 09-09  και κατάφερε να προσπεράσει 14-13 σε μεγάλο ντέρμπι, ενώ η Ανόρθωσις ισοφάρισε 17-17. Το σετ εξακολουθούσε να πηγαίνει πόντο – πόντο και τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 22-22. Ο Παφιακός πήρε μια τεράστια νίκη κερδίζοντας 25-23 σε 27’ κέρδισε 3-1 και πήρε τους τρεις βαθμούς.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ):  Oικονομίδης, Viller, Γ. Χρυσοστόμου, Ασπιώτης, Freire, Ευσταθίου – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Σκορδής.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ):Α. Χρυσοστόμου, Bjelica, Pepic, Δημητρίου, Halanda, Knezevic– Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές :Χρ. Σαββίδης,  Πρωτοψάλτης, Xριστοφόρου.

ΓΗΠΕΔΟ ΔΗΜΟΥ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: ΓΗΠΕΔΟ ΔΗΜΟΥ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Ε.Ν.Π. – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.  2-3 (23-25, 28-26 , 25-21, 22-25, 08-15

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος αφού η μια ανατροπή διαδεχόταν  την άλλη η  Αναγέννηση Δερύνειας κέρδισε στο «παλατάκι» του Δήμου Παραλιμνίου με 2-3 την Ε.Ν.Π. σε 126’. Στο  ντέρμπι  διαφήμιση των Κοκκινοχωριών έγιναν δυο ανατροπές αφού η Αναγέννηση προηγήθηκε, η Ένωση πήρε το προβάδισμα, αλλά τον τελευταίο λόγο είχε η Αναγέννηση που κέρδισε το τάϊ – μπρέικ.

Η Αναγέννηση έστω με το δίποντο πήρε μια σημαντική νίκη, ενώ η Ε.Ν.Π. εξασφάλισε ένα βαθμό, αλλά έχασε για 6η σερί αγωνιστική.

Το ντέρμπι των Κοκκινοχωριών δικαίωσε τη φήμη του στο πρώτο σετ. Η Αναγέννηση προηγήθηκε 07-09, αλλά η Ε.Ν.Π. προσπέρασε 16-15. Στην τελική ευθεία οι δυο ομάδες ήταν στα ίσα 21-21, 23-23. Το σετ κατέληξε στους «πράσινους» με 23-25 σε 24’ και προηγήθηκαν 0-1 σετ.

H E.N.Π. ήταν πιο αποτελεσματική στις πρώτες φάσεις του δεύτερου σετ και προηγήθηκε 03-01. Το σετ συνέχισε να είναι αμφίρροπο με τους «βυσσινί» να προηγούνται 08-07.  Η ομάδα του Δ. Μαρκάκη ανέβηκε και προηγήθηκε 16-13, αλλά μετά το τάϊμ – άουτ του Γ. Μέλκα η Αναγέννηση ισοφάρισε 17-17 και προηγήθηκε 19-20 με την Ένωση όμως να παίρνει δυο πόντους και να προηγείται 21-20. Στα τελικά στάδια του σετ οι δυο ομάδες πήγαν χέρι – χέρι 23-23. Το  σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους . Η Αναγέννηση προηγήθηκε 25-26, αλλά η Ε.Ν.Π. έκανε ανατροπή κερδίζοντας με 28-26 σε 33’ και ισοφάρισε 1-1.

Η Ε.Ν.Π. ήταν καλύτερα στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ και προηγήθηκε 06-03 ,με τους Παραλιμνίτες να διατηρούν το υπέρ τους σκορ άνκαι η Αναγέννηση ήταν πολύ κοντά 11-10. Η Ένωση αύξησε σε 16-13, αλλά δεν το κράτησε, αφού η Αναγέννηση μείωσε στον πόντο.  Οι «βυσσινί» όμως ξέφυγαν ξανά με τρεις 20-17 , αλλά οι «πράσινοι» πίεσαν και βρέθηκαν στο -1 22-21.Με σερί 03-00 η Ένωση ανέτρεψε το σκορ, αφού κέρδισε το τρίτο σετ με 25-21 σε 28’ και προηγήθηκε 2-1.

Οι παίκτες του Δημήτρη Μαρκάκη ξεκίνησαν καλύτερα και στο τέταρτο σετ με το υπέρ τους 03-01, αλλά η Αναγέννηση Δερ. προηγήθηκε 03-05. Οι «πράσινοι» έδειχναν σταθερότητα και διαμόρφωσαν το 07-10, 10-13, αφού κανένας πόντος δεν έμενε αναπάνττητος είτε από τη μια ή από την άλλη πλευρά. Η Αναγέννηση διατηρούσε το υπέρ της σκορ με αυξομειώσεις  και κέρδισε 22-25 σε 27’ ισοφαρίζοντας σε 2-2 το ντέρμπι.

Στο τάϊ – μπρέικ η Αναγέννηση πήρε τους δυο πρώτους πόντους 00-02. Ταυτοχρόνως, διατηρούσε το μομέντουμ 02-05 και 03-07 ανακτώντας ψυχολογική ώθηση για τη συνέχεια. Ο Δ. Μαρκάκης πέρασε στο σετ τον Βραζιλιάνο Costa αντί του Γαβριήλ Γεωργίου, αλλά η Αναγέννηση ξέφυγε 04-11 και κατάφερε να ολοκληρώσει το σετ με 08-15 σε 14’ κερδίζοντας με 2-3 σετ.

Ε.Ν.Π.(Δ. ΜΑΡΚΑΚΗΣ): Mαρούλης, Coutinho, Costa, Ιακώβου, Παπανδρέου, Σαββίδης – Λίμπερο: Πάπας. – Αλλαγές: Σαράντης, Γεωργίου.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ (Γ. ΜΕΛΚΑ):.Antonic, Αποστόλου, Κούρμουζος, Flores, Τorres, Fellahoglou – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Στέκας, Βερεϊς,, Χρυσοστόμου,  Τόφια.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ – 7Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

1. Ομόνοια (7) 7-0 21-08 19
  2. Παφιακός (7) 6-1 18-06 18
  3. Νέα Σαλαμίνα (7) 5-2 18-08 15
  4. Ανόρθωσις (7) 4-3 16-10 13
  5. Αναγέννηση Δερ. (7) 3-4 13-15 09
  6. Ε.Ν.Π. (7) 1-6 07-18 04