'Ανετες νίκες για Κεραυνό και ΑΕΚ στην ΟΠΑΠ Μπάσκετ Λιγκ

Επιβλητικές νίκες για Κεραυνό και ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Μπάσκετ Λιγκ.

Ο Κεραυνός Στροβόλου πήρε παιχνίδι στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Αχιλλέα Καϊμακλίου, με 90-51. MVP του παιχνιδιού ο Άντονι Μάλκομ, με 20 πόντους, 4 τρίποντα, 17 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο Αχιλλέας πέτυχε πρώτος καλάθι στο 1’ με τον Τρετιακόβ για το 2-0, όμως ο Κεραυνός πέτυχε 9 σερί πόντους μέχρι το 6’ κάνοντας το 11-2. Η διαφορά των γηπεδούχων ανέβηκε στο +11 στο 7’ (16-5) και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 21-13.

Στη δεύτερη περίοδο ο Αχιλλέας μπήκε καλά, μειώνοντας σε 21-19 στο 13’. Στο 16’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα η εύστοχη βολή του Μπράουν, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά ο ίδιος παίκτης γύρισε το παιχνίδι σε 30-28 για την ομάδα του Αχιλλέα. Ο Κεραυνός μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ με το τρίποντο του Μάλκολμ στο 17’ για το 31-30. Η ομάδα του Στροβόλου κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με σκορ 42-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός ανέβηκε στο +10 στο 22’ (45-35), ενώ αυξήθηκε στο +14 μέχρι το τέλος της περιόδου που έληξε με σκορ 62-48. Στην τελευταία περίοδο ο Κεραυνός έλεγχε τον αγώνα, παίρνοντας τη νίκη με 90-51.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 42-33, 62-48, 90-51

Κεραυνός (Ντίνος Καλαμπάκος)

Μπερνς 17 (1), Μάλκολμ 20 (4), Τίγκας 11, Ραζής 6 (1), Γιαξής, Μιχαήλ 3, Μόρισον 15, Λιασίδης, Μαραγκός 14 (1), Πασιαλής 4

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλής)

Μπράουν 23 (4) Γεωργακούδης 3, Τρετιάκοβ 7, Χάρβεϊ 8 (1), Νάιλς 10, Βασιλείου, Αγρότης, Ανθυμιάδης, Κτωρίδης, Τσοχαταρίδης, Παναγιώτου

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια ομάδα στον εντός έδρας αγώνας της με την Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ για την 11η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 107-78 της ΕΝΑΔ, με κορυφαίο παίκτη τον Ιάκωβο Παντελή

Στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι στο 4-4 στο 2΄. Στο επόμενο λεπτό η ΕΝΑΔ πήρε προβάδισμα με 8-4, ενώ στο 4’ η ΑΕΚ ισοφάρισε με το λεϊ απ του Μαντοβάνη. Στο 6’ η ΕΝΑΔ μετά το πετυχημένο σερί 12 πόντων έκανε το 20-8, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο τελευταίο λεπτό σε 24-24 ενώ το τρίποντο του Παντελή έδωσε το προβάδισμα στους Λαρνακείς με 27-24 και με αυτό το σκορ έληξε το δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παντελή πέτυχε 10 πόντους σε 1 λεπτό, και στο 12’ έκανε το 37-28 για την ομάδα του. Στο 15’ ο Κασινόπουλος πέτυχε τρίποντο μειώνοντας σε 42-39 ενώ στο 17’ η ΕΝΑΔ μπήκε μπροστά στο σκορ με 43-32. Στο ίδιο λεπτό η ΑΕΚ πήρε εκ νέου προβάδισμα (45-43), ενώ το ημίχρονο έληξε σε 54-45 για τους «κιτρινοπράσινους».

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά της ΑΕΚ «ξέφυγε» στους 20 πόντους στο 27’, μετά τις εύστοχες βολές του Μαντοβάνη. Με τη λήξη του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα τους με 83-56. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Λάρνακας συνέχισε να έχει το πάνω χέρι ξεπερνώντας τους 100 πόντους στο 38’ με το τρίποντο του Έουινγκ (102-74). Η Πετρολίνα ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 102-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 54-45, 83-56, 107-78