Ανώτερη η Σίτι πήρε το ντέρμπι του Μάντσεστερ

Η Μάντσεστερ Σίτι επέστρεψε εντυπωσιακά στις νίκηες με 2-0 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Ολντ Τράφορντ, στον πρώτο αγώνα του Σαββάτου στην Αγγλία.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα μπήκε φουριόζα στον αγώνα, επιβάλλοντας τον ρυθμό της και ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς, στο έβδομο μόλις λεπτό, με αυτογκόλ του Μπαγί, ενώ ο Σίλβα πέτυχε το δεύτερο στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου.

Η Σίτι ήταν κυρίαρχος του παιχνιδιού με τα στατιστικά να γέρνουν εντυπωσιακά υπέρ της. Με την κατοχή στο 68% έναντι 32%, δεν αισθάνθηκε απειλή από τη Γιουνάιτεντ. Οι τελικές προσπάθειες μαρτυρούν του λόγου το αληθές 16 έναντι 5 και η επικράτηση ήρθε φυσιολογικά, με τον Νταβίντ Ντε Χέα να πραγματοποιεί σωρεία επεμβάσεων κρατώντας το σκορ σε χαμηλά επίπεδα.

Τελευταία Ενημέρωση: 06 Νοεμβρίου 2021 - 17:08