Πρωτάθλημα Βόλεϊ ΟΠΑΠ : Πανηγύρισαν οι «πράσινοι» και οι «ερυθρόλευκοι» στα ντέρμπι

Τα δυο μεγάλα ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας 2021- 2022 δικαίωσαν τις προσδοκίες. Νικήτριες η Ομόνοια και Ν.Σαλαμίνα.

Η Ομόνοια κέρδισε στο «αιώνιο» της Λευκωσίας το ΑΠΟΕΛ με 3-1 σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι στο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» και συνέχισε την αήττητη πορεία της. Η Νέα Σαλαμίνα μετά από ένα ματς που κρίθηκε στο τάϊ – μπρέικ κέρδισε στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» με 3-2 την Ανόρθωση και έγραψε δεύτερη συνεχή νίκη.

Στους άλλους δυο αγώνες ο Παφιακός κέρδισε στο «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» την Ε.Ν.Π. με 3-0 σετ και με το ίδιο σκορ η Αναγέννηση Δερ. κατέβαλε στη Δερύνεια με 3-0 την ΑΕ Καραβά.

Πραγματικό «αιώνιο» με «πράσινη» νίκη

«ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΠΟΕΛ 3-1 (25-13, 27-29, 25-23, 25-17)

Το «αιώνιο» ντέρμπι Ομόνοια – ΑΠΟΕΛ στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» την Παρασκευή 29 Οκτωβρίου 2021 δικαίωσε τις προσδοκίες. Η Ομόνοια κέρδισε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών με 3-1 σε 121’ και συνεχίζει το αήττητό της. Ωστόσο, το ΑΠΟΕΛ του Παύλου Κωνσταντίνου που γνώρισε τη 2η του ήττα έδειξε πολύ καλό πρόσωπο (έβγαλε τις δυο πρώτες αγωνιστικές ένα πρόγραμμα Γολγοθά με Παφιακό και Ομόνοια) και ότι έχει τα φόντα να διακριθεί.

Η Ομόνοια άρχισε εντυπωσιακά και προηγήθηκε 4-0 και 13-04, αλλά το ΑΠΟΕΛ με ντεμαράζ μείωσε 13-09. To «τριφύλλι» όμως ανέβασε ρυθμούς και κέρδισε 25-13 σε 26’ γράφοντας το 1-0 σετ.

Η ομάδα του Σ. Σάββα μπήκε σαφώς καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 06-02. Οι «πράσινοι» ξέφυγαν 14-08, αλλά το ΑΠΟΕΛ του Π. Κωνσταντίνου μείωσαν σε 16-12. Οι «γαλαζοκίτρινοι» συνέχισαν να παίζουν καλά και μείωσαν 18-17. Το «αιώνιο» ήταν ντέρμπι 23-23 και κρίθηκε στους έξτρα πόντους με το ΑΠΟΕΛ να κερδίζει 27-29 σε 37’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ..

Για τρίτη φορά η Ομόνοια άρχισε καλύτερα το σετ και προηγήθηκε 07-03 στο τρίτο σετ. Το ΑΠΟΕΛ ήταν αποφασιστικό, αντέδρασε προηγήθηκε 13-15, αλλά οι «πράσινοι» ισοφάρισαν 18-18. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν 18-20, αλλά οι «πράσινοι» προ του φάσματος να χάσουν το σετ ανασυντάχθηκαν κερδίζοντας 25-23 σε 32’

Η Ομόνοια στο τέταρτο σετ βρέθηκε στην πρωτοπορία για τέταρτη φορά στο ντέρμπι 06-03, αλλά το ΑΠΟΕΛ δεν άργησε να μειώσει ξανά 08-06 και κατάφερε να ισοφαρίσει 09-09. Οι παίκτες του Σ. Σάββα προηγήθηκαν ξανά με 14-10 «βάζοντας πίεση» στους «γαλαζοκίτρινους». Η Ομόνοια διατήρησε τον ρυθμό της και αύξησε σε 18-11, ενώ το ΑΠΟΕΛ φάνηκε να μένει από δυνάμεις και οι «πράσινοι» διαμόρφωσαν το 21-12 και τέλειωσαν το σετ. Η Ομόνοια εξασφάλισε τη νίκη στο ντέρμπι με 3-1 αφού κέρδισε το σετ 25-17 σε 26’.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Souza, Ελευθερίου, Lescov, Προδρόμου, Leontyev, Aλεξίου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

AΠΟΕΛ (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Romanutti, Σκορδής, Στρουγκάρεβιτς, Αντωνιάδης, Vanags, Jansons – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Παναγιωτίδης, Κυπριανού.

Η Επιτροπή Διαιτησίας όρισε τους:

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Α’ Σ. Φλουρής - Β’ Α. Δανιήλ

ΕΠΟΠΤΕΣ: A’ X. Μητροφάνους – Β’M. Προκοπίου

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: Α’ Σ. Καϊμακλιώτη – Β’ Κ. Σουρουλλάς

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Α. Κολοκοτρώνης

Στο τέλος γέλασαν οι «ερυθρόλευκοι»

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-2 (19-25, 25-21, 25-20, 25-27, 15-13)

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν η νικήτρια του πρώτου Βαρωσιώτικου ντέρμπι στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας τη σεζόν 2021 -2022. Η ομάδα του Κ. Αδάμου κέρδισε σχεδόν μετά από δυόμισι ώρες 133’ την Ανόρθωση με 3-2 σετ στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» και είναι αήττητη.

Η Ανόρθωσις από την άλλη που έπαιξε με τον τρίτο της ξένο Bjelica, μπορούσε να κερδίσει, αλλά έχασε στο τάϊ – μπρέικ και έμεινε στον ένα βαθμό σε δυο αγώνες.

Μοιρασμένο ήταν το ντέρμπι της Αμμοχώστου στο πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβληθούν (11-10, 12-13). Η ομάδα του Χριστοφιδέλη βρήκε τον τρόπο να βρεθεί στο +4 12-16. Η Ανόρθωση ξέφυγε και άλλο 16-22 για να κερδίσει 19-25 σε 25’ κάνοντας το 0-1 σετ.

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 08-04. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι και μεγάλωσαν τις αποστάσεις 13-06 και 17-11 και αυτόματα έγιναν φαβορί για το σετ. Ωστόσο, η Ανόρθωσις μείωσε στο σκορ με τον κόουτς Κ. Χριστοφιδέλη να χρησιμοποιεί τον V. Knezevic, αλλά σε 29’ η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε 25-21’ ισοφαρίζοντας.

Ισορροπημένο ήταν και το τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 09-09. Η Νέα Σαλαμίνα όμως προηγήθηκε 14-10 και έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό του σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» του Κ. Αδάμου ήταν πιο σταθεροί και βρέθηκαν στο +5 17-12. Το σετ δεν είχε τεράστιες αυξομειώσεις 19-15 για την ομάδα της Ν. Σαλαμίνας. Οι «ερυθρόλευκοι» με το 23-15 «χαϊδεψαν» την κατάκτηση του σετ. Ωστόσο, η Ανόρθωσις μείωσε σε 24-20, όμως οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το σετ με 25-20 σε 28’ ανατρέποντας το ματς (2-1).

Με προσπάθεια να κυριαρχήσουν άρχισαν το τέταρτο σετ «ερυθρόλευκοι» και «κυανόλευκοι». Η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 07-04 . Παρά τις αυξομειώσεις, η Νέα Σαλαμίνα διατηρούσε την πρωτοπορία και βρέθηκε στο +5 19-14. Ωστόσο, η Ανόρθωσις μείωσε στο -2 19-17. Η Νέα Σαλαμίνα προσπαθούσε να κρατήσει το υπέρ της σκορ, έστω και εάν η Ανόρθωσις έδειχνε πολύ πιεστική και ισοφάρισε 20-20. Τα πάντα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες . Στα τελευταία στάδια του σετ ο κόουτς της Ν. Σαλαμίνας έριξε στον αγώνα τον Ισπανό πασαδόρο Brugue στη θέση του Κ. Αχιλλέως. ΄Όλα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους σε ένα πολύ συναρπαστικό σετ. Η Ανόρθωσις κέρδισε με 25-27 σε 32΄και ισοφάρισε το βαρωσιώτικο ντέρμπι σε 2-2 σετ.

H Nέα Σαλαμίνα μπήκε πολύ δυνατά στο πέμπτο σετ και προηγήθηκε 3-0 . Το σετ απέκτησε νέο χρώμα όταν η Ανόρθωσις μείωσε 6-4. Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να ξεφύγει 11-7, αλλά η Ανόρθωσις μείωσε 12-10. Το σετ θα κρινόταν ξανά στις λεπτομέρειες με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται 13-11, αλλά οι «κυανόλευκοι» μείωσαν στον πόντο 14-13, αλλά η Νέα Σαλαμίνα πήρε τη νίκη με 15-13 σε 19’ και το Βαρωσιώτικο με 3-2 σετ

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ( Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Barreto, Αχιλλέως, Σαββίδης, Balbague, Νικολάου, Παφίτης – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Χατζηβασίλη, Brugue.

AΝΟΡΘΩΣΙΣ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ):Pepic, Bjelica, Χριστοφόρου, Halanda, Α. Χρυσοστόμου, Δημητρίου – Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές: Πρωτοψάλτης, Κnezevic, Π. Χρυσοστόμου, Κοντός.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Α’ : Χ. Μαϊφόσιης –B ‘ M. Aντώρκας

ΕΠΟΠΤΕΣ: Α’ Γ.Παύλου – Β’ Μ. Πιττάλης

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: Α’ Μ. Παπαμιχαήλ – Β’ E. Eυαγγελίδιου

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Σ. Σεργίου

Νίκη για Παφιακό

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: ΠΑΦΙΑΚΟΣ – Ε.Ν.Π. 3-0 (25-16, 25-14, 25-19)

Ο Παφιακός πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας Ανδρών κερδίζοντας την Ε.Ν.Π. με 3-0 σετ σε 71’ στο «ΑΦΡΟΔΙΤΗ». Η ομάδα της Πάφου ήταν καλύτερη και υποχρέωσε την Ένωση στην πρώτη ήττα της.

Ο Παφιακός ανέλαβε σχεδόν από την αρχή του πρώτου σετ τα ηνία και προηγείτο σταθερά για να αυξήσει σε 21-14. Οι Παφίτες κέρδισαν με 25-16 σε 23’ και άνοιξαν το σκορ.

Η ομάδα του Κ. Καμπερίδη προηγήθηκε 05-02 στο δεύτερο σετ, αλλά η Ε.Ν.Π. μείωσε στο -2 6-4. Ο Παφιακός ήταν πολύ καλύτερος και πήρε γερό προβάδισμα 17-10 και κέρδισε με 25-14 σε 24’ και το 2-0 ήταν γεγονός.

Στα ίσια παίχθηκε το τρίτο σετ στα αρχικά στάδια 08-07 με τον Παφιακό να διαμορφώνει στα μέσα του τρίτου σετ 16-11 και το 19-13 για να κερδίσει σε 24’ 25-19 και τον αγώνα 3-0 σετ.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ(K. KAΜΠΕΡΙΔΗΣ): Ασπιώτης, Vliller, Freire, Οιονομίδης, Eυστσθίου, Χρυσοστόμου – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Χριστοφή, Σκορδής.

E.Ν.Π. (Δ. ΜΑΡΚΑΚΗΣ): Αcosta, Cutinho, Μαρουλής, Γεωργίου, Ιακώβου, - Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Σιόκκουρος, Καρκίδης, Σαράντης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Α’ Α. Κωνσταντινίδης - Β’ Ι. Μιτσής

ΕΠΟΠΤΕΣ: Α’ Α. Πολυδώρου – Β’ Α. Πηλέα

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: Α’ Γ. Πέτρου - Β’ Ν.Φλουρή

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Γ. Σοφοκλέους

Σεφτέ για Δερύνεια μετά από μεγάλο ματς

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-0 (25-21, 25-21, 27-25)

Η Αναγέννηση Δερύνειας πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής κέρδισε την Παρασκευή 29 Οκτωβρίου 2021 στο Γήπεδο Δερύνειας την εκπληκτική ΑΕ Καραβά με 3-0 σετ σε 75’και πήρε το πρώτο τρίποντο.

Η Αναγέννηση φάνηκε καλύτερη σε καθοριστικά σημεία, απέναντι σε μια ΑΕ Καραβά που με την απόδοσή της έδειξε ότι είναι ικανή να κάνει ζημιές φέτος.

Μεγάλο ματς έγινε στο πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ (11-10, 19-18). Στο τέλος η Αναγέννηση κατάφερε να κερδίσει 25-21 σε 23’ και προηγήθηκε.

Η ΑΕ Καραβά ξεκίνησε καλά το δεύτερο σετ αφού προηγήθηκε 4-7, αλλά η Αναγέννηση προσπέρασε με 10-08. Η ομάδα της Δερύνειας δέχθηκε πίεση αλλά δημιούργησε διαφορά ασφαλείας 20-15 για να κερδίσει 25- 21 σε 23’ και έτσι έγινε το 2-0.

Το τρίτο σετ ο αγώνας ήταν ισορροπημένος 08-07 με την ΑΕ Καραβά να βρίσκει τον τρόπο και να προηγείται με 14-16. Η προσφυγική ομάδα αύξησε στο +3 αλλά η Αναγέννηση μείωσε στον πόντο 18-19. Το σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους με την Αναγέννηση να κερδίζει 27-25 σε 29’και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Γ. ΜΕΛΚΑ):Τorres , Shvalev, Antonic, Αποστόλου, Κούρμουζος, Fellahoglu – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Τόφια, Στέκας.

AE KΑΡΑΒΑ (Α. ΗERRERA): Ramma, Φιλοκράτους, Καρακατσάνης, Σοφοκλέους, Herrera, Καλαφάτης – Λίμπερο: Βαρνάβα. – Αλλαγές: Cobridge.

13:56
Περί τα τέλη του 2024 τα αντισταθμιστικά μέτρα για την επιβολή της πράσινης φορολογίας
12:33
Μέτρα στήριξης 35,3 εκατομμυρίων ευρώ ανακοίνωσε η κυβέρνηση (Βίντεο)
12:21

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.