Η Ανόρθωση πήρε το ντέρμπι με την ΑΕΛ στην Πετόσφαιρα γυναικών

Η Ανόρθωση νίκησε με 3-2 σετ την ΑΕΛ στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α' κατηγορίας γυναικών. Δύο στα δύο για τον Απόλλωνα και την Ολυμπιάδα που νίκησαν τη Νέα Σαλαμίνα (3-1) και τη Lemesos Volleyball (3-0), αντίστοιχα. Νίκη και για την ΑΕΚ με 3-1 επί του Δικέφαλου Γεριου.

Η Ολυμπιάδα Ν. και ο Property Gallery Απόλλων είναι οι δυο αλάνθαστες ομάδες μετά και την ολοκλήρωση της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Οι αγώνες της Τρίτης 26ης Οκτωβρίου 2021 πρόσφεραν πάρα πολλά με πολύ ωραίους αγώνες. Η Ανόρθωσις επικράτησε στο ντέρμπι στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» με 3-2 σετ μετά από ένα ματς ανατροπών. O Property Gallery Απόλλων τα έδωσε όλα για να κερδίσει την εκπληκτική Νέα Σαλαμίνα με 3-1 σετ που μόνο σαν «νεοφώτιστη» δεν έπαιξε. Ακόμα στο «ΚΙΤΙΟΝ» έγινε μεγάλο παιχνίδι μεταξύ ΑΕΚ και Δικεφάλου Γερίου με την ομάδα της Λάρνακας να κερδίζει δύσκολα με 3-1. Εξάλλου, η Ολυμπιάδα κέρδισε στη Λεμεσό την Lemesos Volleyball με 3-0 σετ και ντούμπλαρε τις νίκες της.

Ανατροπή στην ανατροπή και στο φινάλε Ανόρθωσις

«ΣΩΤΗΡΕΙΟ» ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΑΕΛ  3-2(19-25, 25-15, 25-19, 19-25, 15-05)

Η Ανόρθωσις μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Η «Μεγάλη Κυρία» επιβλήθηκε την Τρίτη 26 Οκτωβρίου 2021 στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» Αθλητικό Κέντρο της ΑΕΛ με 3-2 σε 128’ και πήρε δυο πόντους. Η πρωταθλήτρια ΑΕΛ μετά από δυο αγώνες παραμένει χωρίς νίκη και στον ένα βαθμό.

Στο ντέρμπι η ΑΕΛ προηγήθηκε, η Ανόρθωσις το ανέτρεψε, αλλά η ΑΕΛ ισοφάρισε. Όλα κρίθηκαν στο τάϊ – μπρέικ που η ομάδα του Dragan Jordjevic ήταν πολύ καλύτερη και κέρδισε.

Η ΑΕΛ άρχισε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 01-06 και 07-14. Η Ανόρθωσις ανέκαμψε και μείωσε 17-19, αλλά οι «γαλαζοκίτρινες» κέρδισαν 19-25 και προηγήθηκαν 0-1 σε 23’. H Aνόρθωσις παρουσιάστηκε πιο έτοιμη στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 14-08 ενώ με φοβερό ντεμαράζ αύξησε σε 23-13 και κέρδισε 25-15 σε 22’ ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε 07-09 και 10-13 αλλά η Ανόρθωσις μείωσε στον πόντο 14-15 και ανέτρεψε το σκορ 18-15 για τη «Μεγάλη Κυρία» .Η Ανόρθωσις ξέφυγε και άλλο γράφοντας το 23-18 κερδίζοντας το σετ  25-19 σε 29’ και προηγήθηκε με 2-1 σετ.

Στην απόλυτη ισοδυναμία κινήθηκε στα αρχικά στάδια το τέταρτο σετ (07-07) με την Ανόρθωση να παίρνει προβάδισμα 13-12.. Η ΑΕΛ  πήρε το προβάδισμα αύξησε σε 18-21 και κέρδισε 19-25 σε 28’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε 2-2.

Στο τάί – μπρέικ η Ανόρθωσις έκανε πολύ μεγάλο παιχνίδι, προηγήθηκε με 09-03 και 12-04 για να κερδίσει σε 14 με 15-05 και το ντέρμπι’ με 3-2 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(D. DJORDJEVIC):Βασιλείου, Shvanska, Χαραλάμπους, Nikolova, Ζεμπύλα – Ριαλά – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Κωνσταντίνου.

ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):Potokar, Παύλου, Σπύρου, Azevedo, Stedile , Πεχλιβάνη – Λίμπερο1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Χρ. Κυπριανού. – Αλλαγές: Gryban – Στεφανίδη, Κατσουνωτού, Σίσκου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Α’ ΧΡ. Μαϊφόσιης Β’ Δ. Κουκούνης

ΕΠΟΠΤΕΣ: Α’ Χ. Γεροσίμου Β’ Χ. Παπαχριστοδούλου

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: A’ A. Χατζηκωστή – Β’ Σ. Καϊμακλιώτη

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Π. Τοφή

Χωρίς πρόβλημα η Ολυμπιάδα

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 0-3 (09-25, 21-25, 12-25)

Εύκολο πέρασμα από το Λύκειο Πολεμιδιών είχε την Τρίτη 26 Οκτωβρίου 2021 η Ολυμπιάδα Ν. Η προσφυγική ομάδα κέρδισε την Lemesos Volleyball στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας με 0-3 σετ και έκανε το 2/2 σε 55’ Η Lemesos ήταν αρκετά ανταγωνιστική μόνο στο δεύτερο σετ που έχασε 21-25.

Μετά το αρχικό αναγνωριστικό παιχνίδι η Ολυμπιάδα ανέβηκε και προηγήθηκε 07-17  για να κερδίσει 09-25 σε 16΄’.

Καμιά σχέση με το πρώτο σετ δεν είχε το δεύτερο με την Lemesos Volleyball να εμφανίζεται σφρηγιλή και να ανακτά το προβάδισμα  10-08. Η Ολυμπιάδα αλλάζοντας ταχύτητα ισοφάρισε 11-11 και ανέλαβε τα ηνία 17-20. Η Oλυμπιάδα κέρδισε 21-25 σε 27’ και αύξησε σε 2-0 σετ.

Η ομάδα της Νεάπολης προηγήθηκε 03-07  και  5-10 στο τρίτο σετ με την ομάδα του Γ. Νικολάκη να μην έχει πρόβλημα να κερδίσει με  12 -25 σε 22’ και τον αγώνα μ ε 0-3 σετ.

LEMESOS VOLLEYBALL(Α. ΣΠΥΡΟΥ):Τran, Ντομπρασίνοβιτς, Horman, Λάσπου, Summer, Κέστα – Λίμπερο: Μιχαήλ  - Αλλαγές: Σιαπάνη, Κωνσταντίνου, Ιωάννου, Σιδερά.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ):Hudima, Μανίταρου, Mudritskaya, Cutworth, Λεωνίδου, Ζrots – Λίμπερο: Κούτα – Αλλαγές: Χαραλαμπίδη, Πέτρου.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΤΕΣ: Α ‘ Ι. Μιτσής  Β’ Μ.Αντώρκας

ΕΠΟΠΤΕΣ:Α’  Μ. Πιττάλης – Β’ Σ. Ιωάννου

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ:  Α΄Ε. Ευαγγελίδου – Β’ Δ.Πέτρου

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Μ.Γρηγορίου

Μεγάλο παιχνίδι – Μεγάλη νίκη ΑΕΚ

«ΚΙΤΙΟΝ»: AEK – ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ 3-1 (25-21, 28-26, 22-25, 25-21)

Πολύ μεγάλο παιχνίδι έγινε στο «ΚΙΤΙΟΝ» την Τρίτη 26 Οκτωβρίου 2021 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας  Γυναικών. Η ΑΕΚ μετά από αγώνα 112’ κέρδισε τον μαχητικό Δικέφαλο Γερίου με 3-1. Η ΑΕΚ πήρε την πρώτη νίκη και ο Δικέφαλος υποχρεώθηκε στην πρώτη ήττα. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με πολλές ανατροπές.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το πρώτο σετ με την ΑΕΚ να εξασφαλίζει μικρό προβάδισμα 06-02, αλλά τον Δικέφαλο να μένει κοντά στο σκορ αλλά την ΑΕΚ να επικρατεί 25-21 σε 27’.

Ο Δικέφαλος έπαιξε πολύ ωραίο βόλεϊ στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 04-12 δημιουργώντας προϋποθέσεις ισοφάρισης. Η ΑΕΚ όμως μπήκε στο σετ μειώνοντας σε 16-18. Οι «κιτρινόμαυρες» ήταν καλύτερες και ανέκτησαν διαφορά ασφαλείας 19-23 . Η ΑΕΚ όμως έφερε το σετ στους έξτρα πόντους  όπου ανέτρεψε την κατάσταση, κέρδισε 28-26 σε 33’ και  ξέφυγε με 2-0 σετ.

Ξανά ο Δικέφαλος παρουσιάστηκε πιο αποτελεσματικός στην αρχή του τρίτου σετ (05-07). Η ομάδα του Γ. Γεωργίου ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλο το σετ και προηγήθηκε 15-19, αλλά η ΑΕΚ μείωσε 22-23 με τον Δικέφαλο να κερδίζει 22-25 και μα μειώνει σε 1-2 σε 27’.

Στο τέταρτο σετ όλα κρίθηκαν σε λεπτομέρειες με το Δικέφαλο να προηγείται 10-14, όμως η ΑΕΚ με αποθέματα κατάφερε να γυρίσει το ματς να προηγηθεί 20-18 και να κερδίσει 25-21 σε 25’ και τον αγώνα με 3-1 σετ.

AEK( Σ. ΤΣΑΓΓΑΡΙΔΟΥ): Santana, Χατζηπετρου, Condotta, Shevchuk, Xαραλάμπους, Στυλιανού,  - Λίμπερο: Μοσφιλιώτη.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ Γ. (Γ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ): Weg, Lukacs, Βατυλιώτη, Σολωμή, Οικονομίδου, Karabinovic – Λίμπερο: Μαραγκού – Αλλαγές: Παντελίδου, Διάκου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: A’ A. Κωνσταντινίδης  Β’ Α. Δανιήλ

ΕΠΟΠΤΕΣ: A’ A. Σοφοκλέους  Β’ Α. Δημητρίου

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: Α’ M. Xαραλάμπους  Β’ Ε.Παπαχριστοφόρου

Παρατηρητής: Ν. Ευγενίου.

«Δάμασε» την πολύ καλή Σαλαμίνα

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ  3-1(19-25, 25-16, 25-11,25-18)

O Property Gallery Απόλλων έδειξε την ισχύ του κερδίζοντας την Τρίτη 26 Οκτωβρίου 2021 πολύ δύσκολα στο «ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΡΕΝΑ» την πολύ καλή Νέα Σαλαμίνα με 3-1 σετ σε 90 ‘ και πέτυχε τη 2η νίκη του στο πρωτάθλημα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Οι «ερυθρόλευκες» που επέστρεψαν μετά το 1985 στην Α Κατηγορία Γυναικών αιφνιδίασαν τις «γαλάζιες» αφού κέρδισαν το πρώτο σετ με 19-25 και προηγήθηκαν. Με την απόδοσή της η ομάδα του Μπάλλου έδειξε ότι θα δώσει άλλη διάσταση στο πρωτάθλημα.

Η Νέα Σαλαμίνα αιφνιδίασε τον Property Gallery Απόλλων και προηγήθηκε σε όλο το πρώτο σετ κερδίζοντας 19-25 μέσα στο «ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΡΕΝΑ» σε 22’ και προηγήθηκε.

Στο δεύτερο σετ οι «γαλάζιες» έδειξσν να αντιδρούν και προηγήθηκαν 03-00. Ο Property Gallery Απόλλων ήταν  σταθερά μπροστά στο σκορ και προηγήθηκε 19-08 και κέρδισε 25-16 σε 24’ δείχνοντας ότι ανέκαμψε.

Η ομάδα του Γιαπάνη ήταν καλύτερη στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 10-06. Παίζοντας πολύ καλά ο Property Gallery Απόλλων διαμόρφωσε διαφορά 11 πόντων 21-10 και κέρδισε 25-11 σε 20΄παίρνοντας κεφάλι στο σκορ 2-1 σετ.

Ωραίο θέμα πρόσφερε το τέταρτο σετ αφού η Νέα Σαλαμίνα ήταν πολύ καλή και πάντα κοντά στο σκορ (04-04, 13-11). Οι «γαλάζιες» ξέφυγαν 23-18 και κέρδισαν 25-18 σε 25’ παίρνοντας μια δύσκολη νίκη με 3-1 σετ.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):Ventura, Bogdanova, Λάμπρου, Perez, Κωνσταντίνου, Ιορδάνους – Λίμπερο: Ζακχαίου – Αλλαγές: Popolitova.

NEA ΣΑΛΑΜΙΝΑ(ΜΠΑΛΟΣ):Strefling, Kόκκινου, Lezhenkina, Πέτρου, Palmieri , Θεοδούλου - Λίμπερο: Γεωργίου – Αλλαγές: Προκοπίου, Χριστοφή, Ιωάννου, Αντωνίου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:Α’  Κ. Στεφανή  -Β’ Ι. Σοφοκλέους

ΕΠΟΠΤΕΣ: A’ Γ. Παύλου  Β ‘ Α. Αντωνίου

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: Ε. Σιαπάνη – Ι. Σουρουλλάς

Παρατηρητής: Α. Κολοκοτρώνης

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ – 2Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

1. Oλυμπιάδα Ν. (2) 2-0 6-0 06
  2. Property Gallery Απόλλων (2) 2-0 6-1 06