ΟΠΑΠ Μπάσκετ Λιγκ : 2/2 το ΑΠΟΕΛ, πρώτο "ροζ φύλλο" για την Ανόρθωση

Αποέλ και Ανόρθωση οι νικήτριες στους χθεσινούς αγώνες της 2ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Μπάσκετ Λιγκ. 2/2 οι γαλαζοκίτρινοι, πρώτο "ροζ φύλλο" για την ομάδα της Αμμοχώστου.

Την εντός έδρας νίκη (88-75) πήρε το ΑΠΟΕΛ επί της Ύδρας Ασφαλιστικής ΕΝΑΔ κάνοντας το «2 στα 2» στο πρωτάθλημα. MVP της αναμέτρησης ο Κωνσταντίνος Σιμιτζής με 20 πόντους, 2 τρίποντα και 3 ασίστ. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή του παιχνιδιού, με 7-2 στο 2’. Η διαφορά μεγάλωσε και με τρίποντο του Σιμιτζή στο 8’ οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν στο +10 με 22-12. Το σκορ δεκαλέπτου ήταν 23-17. Το σκηνικό ήταν παρόμοιο στη δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να μεγαλώνουν τη διαφορά και το ημίχρονο να λήγει με σκορ 45-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ έφτασε στο +18 στο 26’ (57-39), ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Κασινόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 57-42 για την ΕΝΑΔ. Με το τέλος της περιόδου, το σκορ ήταν 64-52 για τους γηπεδούχους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ΑΠΟΕΛ κράτησε τη διαφορά, φτάνοντας στο +20 με το δίποντο του Πόιντερ στο 36’ (81-61). Οι «γαλαζοκίτρινοι» κράτησαν το προβάδισμα τους παίρνοντας την εντός έδρας νίκη επί την ομάδα του Αγίου Δομετίου με 88-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 45-30, 64-52, 88-75

ΑΠΟΕΛ (Μάριος Αργυρού)

Μακ Γκιλ 16 (1), Ομόγκμπο 14 , Γιανναράς 11 (1), Κοιλαράς 5 (1), Πόιντερ 10, Σιμιτζής 20 (2), Χειμώνας, Ιερωνυμίδης 3, Παπαμιχαήλ 9 (3), Κουμής, Κάσινος

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Τάσος Στογιαννούδης)

Σέπος 8, Παναγιώτου 4, Μόσλεϊ 10 (2), Φίσερ 24 (2), Κροφ 14, Οικονομίδης, Κωνσαντίνου 2, Φραγκέσκου 3, Κοντογιώργης, Κασινόπουλος 10 (2), Γρουτίδης

Μεγάλο ενδιαφέρον είχε η αναμέτρηση της Ανόρθωσης με την ΑΕΛ, με την ομάδα της Αμμοχώστου να παίρνει τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα με 87-85. Κορυφαίος του αγώνα ο Πάρκερ με 25 πόντους, 4 τρίποντα και 1 ασίστ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο από την αρχή, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Στο τελευταίο μισό λεπτό της περιόδου ο Μάλορι με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 5 πόντων για την Ανόρθωση κάνοντας το 23-18 και με αυτό το σκορ έληξε η περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ανόρθωση μπήκε πιο δυνατά, αφού στο 12’ έφτασε στο +8 με σκορ 29-21. Η ΑΕΛ όμως μείωσε και στο 16’ με τρίποντο του Δανιήλ έκανε το 30-29. Η διαφορά παρέμεινε μικρή και το σκορ ημιχρόνου ήταν 42-40.

Στην τρίτη περίοδο είχαμε τρεις ισοπαλίες, στο 24’ με 50-50 και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα 53-53, ενώ στο 25’ έγινε το 55-55. Η ΑΕΛ όμως πήρε προβάδισμα και στο 29’ έφτασε στο +7 με 68-61. Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 70-63 για την ομάδα της Λεμεσού.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 37’ με τρίποντο του Παντούρη (75-77). Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα αφού στο 38’ το σκορ ήταν ισόπαλο (83-83). Ο Μάλορι με βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Αμμοχώστου διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 87-85.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 42-40, 63-70, 87-85