Πρόκριση για Γιουβέντους και Σίτι

Για 18η φορά στην ιστορία της η Γιουβέντους είναι στις καλύτερες οκτώ ομάδες της Ευρώπης, μετα τη σπουδαία ανατροπή στο Λονδίνο, απέναντι στη Τόττεναμ.

Και όμως οι "πετεινοί" ηταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα και κατάφεραν να προηγηθούν στο 39ο λεπτό, με τον Σον. Η Μεγάλη Κυρία του Ευρωπαικού ποδοσφαίρου όμως δεν είχε πεί την τελευταία της λέξη. Με δύο γκολ μέσα σε 4 λεπτά, κατάφερε να γίνει το αφεντικό της πρόκρισης, και να περάσει στην προημιτελική φάση του τσάμπιονς λιγκ. Ο Ιγκουαίν στο 64ο λεπτό είχε ισοφαρίσει σε 1-1, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αργεντινός επιθετικός έδωσε την ασσίστ στον Ντιμπάλα για το 2-1. Η Γιουβέντους με την 15η νίκη της στα τελευταία 16 παιχνίδια, έβαλε τέλος και σε ένα μεγάλο αρνητικό σερί απέναντι σε Αγγλικές ομάδες, καθώς από το 1999 και έπειτα, γνώριζε τον αποκλεισμό από εκπροσώπους της Πρέμιερ λιγκ.
H Σίτι μπορει να έχασε στο Μάντσεστερ με 2-1 από τη Βασιλεία, το υπέρ της 4-0 στον πρώτο αγώνα στην Ελβετία, την έφερε για δεύτερη φορά στους "8" του τσάμπιονς λιγκ.
Ο Ζεσούς ανοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό για τους γηπεδούχους, εννέα λεπτά αργότερα όμως ο Ελγιουνούσι ισοφάρισε σε 1-1. Ο Λανγκ στο 71ο λεπτό έδωσε την νίκη στη Βασιλεία, η οποία παρά τον αποκλεισμό συνέχισε την καλή παράδοση απέναντι στις αγγλικές ομάδες. Οι Ελβετοί σε 29 αγώνες μετρούν οκτώ νίκες, οκτώ ισοπαλίες και 13 ηττες.