Κυπελλούχος η ΑΕΚ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ είναι η Κυπελλούχος Κύπρου για το 2018, μετά την επικράτηση της στον μεγάλο τελικό του φετινού ΟΠΑΠ Final Four επί της ΕΘΑ με 86-80, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι τέλους για την νίκη, με την ΑΕΚ να καταφέρνει στο φινάλε να πανηγυρίσει την νίκη, κατακτώντας το δεύτερο κύπελλο στην ιστορία της, το οποίο είναι και δεύτερο διαδοχικό, αφού οι Λαρνακείς είχαν κατακτήσει και την περσινή περίοδο τον τίτλο. Κορυφαίοις της αναμέτρησης ήταν οΤάιρικ Ντουρέν με 20 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Η ΕΘΑ ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι, καταφέρνοντας στο πρώτο λεπτό να πετύχει πέντε πόντους (τρίποντο ο Γουίτσε, δύο ο Γούντς) και να πάρει προβάδισμα με 5-0. Η ΑΕΚ αντέδρασε και στο επόμενο τρίλεπτο πέτυχε οκτώ πόντους (έξι ο Σέρσι, δύο ο Γκίμπσον, παίρνοντας προβάδισμα με 8-5. Στην συνέχεια είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι. Στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν στο 11-8 υπέρ της ΑΕΚ, ενώ ακολούθησαν τέσσερις πόντοι από τους Παπάμιχαηλ και Μπρουκς, δίνοντας προβάδισμα στην ΕΘΑ με 12-11 στο 5:20. Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στην συνέχεια, καταφέρνοντας μέχρι το 8:30 να πετύχει δέκα πόντους (δύο τρίποντα ο Σιζόπουλος, πέντε πόντους ο Τάσιτς), ενώ οι «κιτρινόμαυροι» είχαν πετύχει δύο πόντους, με το σκορ να πηγαίνει στο 22-14. Με το τέλος της περιόδου η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε στους δέκα (26-16).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που είδαμε στα πρώτα στάδια της Β’ περιόδου. Μέχρι το 12’ το σκορ ήταν στο 28-20, ενώ στην συνέχεια η ΑΕΚ ανέβασε τον ρυθμό της, καταφέρνοντας έως το 13:30 να φέρει το σκορ στο 35-22. Στα μισά της περιόδου η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε στους 16 πόντους, όμως στην συνέχεια η ΕΘΑ ήταν βελτιωμένη και σημείωσε δέκα σερί πόντους (πέντε ο Γουίτσε, τρίποντο ο Μπρούκς, δύο ο Μάρτιν), μειώνοντας σε 40-34 έως το 17’. Ενάμιση λεπτό αργότερα η διαφορά των δύο ομάδων παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (46-40), με την ΕΘΑ να πετυχαίνει τέσσερις ακόμα πόντους (από δύο οι Μπρουκς-Μάρτιν), μειώνοντας στους δύο την διαφορά (46-44). Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ΑΕΚ με δύο ελεύθερες βολές του Ιάκωβου Παντελή, έκανε το 48-44.

Με ένα σερί δέκα πόντων μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ (πέντε ο Ντουρέν, τρίποντο ο Γκίμπσον, δύο ο Τάσιτς), επαναφέροντας την διαφορά στους 14 πόντους. Έως το 25:30 η ΕΘΑ μείωσε σε 62-52, με την ομάδα της Έγκωμης να συνεχίζει να παλεύει για να μειώσει περισσότερο την διαφορά. Στο 28’ το σκορ ήταν στο 67-59, ενώ μισό λεπτό αργότερα ο Σιζόπουλος με λέι απ έκανε το 69-59. Η διαφορά των δέκα πόντων παρέμεινε και με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, όπου η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα της με 71-61.

Ο Παναγιώτου με λέι απ νωρίς στην Δ’ περίοδο μείωσε σε 71-63, για να απαντήσει ο Σιζόπουλος με τρίποντο (74-63). Μέχρι το 32:30 η ΕΘΑ σημείωσε άλλους τρεις πόντους με τον Γουίτσε (74-66), ενώ μισό λεπτό αργότερα το σκορ οδηγήθηκε στο 76-67. Έπειτα ο Τάσιτς με λέι απ επανέφερε την διαφορά στους έντεκα (78-67), για να απαντήσει η ΕΘΑ με τρίποντο του Μπρουκς και λέι απ από τον Μάρτιν, μειώνοντας στους έξι (78-72), τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Στην συνέχεια ακολούθησαν δύο πόντοι για τις δύο ομάδες (Μάρτιν για ΕΘΑ, Παντελή για ΑΕΚ), ενώ μέχρι το 38:30 η ΕΘΑ πέτυχε πέντε πόντους (από δύο οι Μάρτιν-Μπρουκς, ένα ο Γουίτσε) μειώνοντας σε 80-77. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η ΑΕΚ πήρε την νίκη με 86-80 και κατέκτησε το Κύπελλο ΟΠΑΠ Ανδρών.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-16, 48-44, 71-61, 86-80