Νίκη Ευρώπης για την Ανόρθωση

Η Ανόρθωση νίκησε με 1-0 την ΑΕΛ στο Τσίρειο Στάδιο και με 56 βαθμούς, τερματίζει στην 3η θέση της βαθμολογίας με την ολοκλήρωσης της Α' φάσης του Πρωταθλήματος Cyta. Στους 48 βαθμούς και στην 5η θέση έμεινε η ΑΕΛ.

Ο Ντούρις σκόραρε για άλλο ένα παιχνίδι για την Ανόρθωση και χάρισε στην ομάδα του την πολύτιμη νίκη. Στο 68ο λεπτό σημειώθηκε το τέρμα που καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα στο Τσίρειο Στάδιο.

Στο ΓΣΠ η Δόξα νίκησε με 3-1 την Ομόνοια και ολοκλήρωσε την Α' φάση του Πρωταθλήματος με 34 βαθμούς και στην 7η θέση. Στην 6η η Ομόνοια με 44 βαθμούς η Ομόνοια.

Ο Κιφουετί στις καθυστερήσεις του Α' ημιχρόνου άνοιξε το σκορ για τη Δόξα, ο Σαντίκ στο 48' πέτυχε το 2-0, μείωσε στο 53' ο Κατσαντώνης για την Ομόνοια σε 1-2 για να διαμορφώσει το τελικό 1-3 ο Παπαφώτης στο 90.

Η Δόξα αγωνίστηκε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 52ο λεπτό λόγω αποβολής του Πουτζιουρή.

Σημαντική  νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα με 4-0 επί της Αλκής, αποτέλεσμα που βελτιώνει σημαντικά τη θέση της ενόψει της Β' φάσης του Πρωταθλήματος. Η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στους 24 βαθμούς, έναν περισσότερο από τη σημερινή αντίπαλο της.

Τα τέρματα πέτυχαν οι Καρλάο (33'), Τιάγκο (38΄), Ελουντού (75')  και Νταμάχου (90').

Μετά από ένα δραματικό αγώνα στο "Στέλιος Κυριακίδης", Πάφος και ΑΕΚ εξήλθαν ισόπαλες 1-1. Ο Μπεριγκό άνοιξε το σκορ για την Πάφο με πλασέ στο 73ο λεπτό και ο Λαρένα με σουτ έξω από την περιοχή μετά από φάουλ ισοφάρισε σε 1-1 στο 4ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Χαμένο πέναλτι για την ΑΕΚ αφού στο 12ο λεπτό ο Κόπριβετς απέκρουσε την εκτέλεση του Γιάννου.

Η ΑΕΚ έμεινε στην 4η θέση με 53 βαθμούς και η Πάφος 9η ανεβαίνοντας στους 26 βαθμούς.

Τελευταία Ενημέρωση: 06 Φεβρουαρίου 2021 - 12:14