Τσάμπιονς ληγκ: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Γιουβέντους σφράγισαν και τυπικά το εισιτήριο για τους 16

Γκολ και θέαμα στους χθεσινοβραδινούς αγώνες για τη 5η αγωνιστική του Τσάμπιονς λιγκ, με επτά ομάδες να κλείνουν θεση για την επόμενη φάση.

Στον 8ο ομιλο Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Γιουβέντους σφράγισαν και τυπικά το εισιτήριο για τους «16» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.
Στο "Ολντ Τράφορντ" ο Μαρουάν Φελαϊνί μίλησε τελευταίος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, λυτρώνοντας τη Γιουνάιτεντ στην αναμέτρηση με τη Γιάνγκ Μπόις. Ετσι σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα στο «Αλιάνζ Αρίνα» του Τορίνου όπου η Γιουβέντους επικράτησε με 1-0 της Βαλένθια με γκολ του Μάτζουκιτς, οι "κόκκινοι" διάβολοι πέρασαν και τυπικά στην επόμενη φάση. Αξίζει να σημειωθεί ότι το γκολ του Φελαινί ηταν και το πρώτο εντός έδρας για τη Γιουνάιτεντ στη φετινή διοργάνωση.
Στη βαθμολογία του ομίλου, μια αγωνιστική πριν το τέλος, η Γιουβέντους ειναι στην πρώτη θέση με 12 βαθμούς, έχοντας δύο περισσότερους βαθμούς από τη Γιουνάιτεντ. Στη τρίτη θέση η Βαλένθια με 5 και με έναν βαθμό στη τελευταία θέση η Γουνγκ Μποις.
Στον 7ο όμιλο σε ένα τυπικής διαδικασίας παιχνίδι, όπως αποδείχθηκε μετά τη νικη της Βικτόρια επί της ΤΣΣΚΑ, η Ρεάλ επικράτησε στο «Ολίμπικο» με 2-0 της Ρόμα, με τα γκολ των Μπέιλ στο 47' και Βάσκεζ στο 59'. Η "βασίλισσα" ειναι στην πρώτη θέση του ομίλου με 12 βαθμούς, η Ρομα στη δεύτερη με 10, ενώ ΤΣΣΚΑ και Βικτόρια Πλίζεν έχουν από 4 βαθμούς.
Ολα ρευστά στον 6ο όμιλο μετά την εκτός έδρας νίκη της Σαχτάρ επί της Χόφενχαϊμ με 3-2 και την ισοπαλία 2-2 της Λιόν με τη Σίτι.
Στη Γαλλία η Λιον, προηγήθηκε δύο φορές με τα γκολ του Κορνέ, αλλά η Σίτι πήρε τον βαθμο χαριν στα γκολ των Λαμπόρτ και Αγουέρο.
Στην Γερμανία, η Σαχτάρ με το γκολ του Ισμαιλι στο 14ο λεπτό και το Τάισον ενα λεπτό αργότερα, πέρασε μπροστά με 2-0, αλλά η Χόφενχαϊμ ισοφάρισε σε 2-2 με γκολ των Κράμαριτς και Ζούμπερ στο 17ο λεπτό και το 40ο, αντίστοιχα. Οι Γερμανοί έμειναν με 10 παίκτες στο 60’ λόγω αποβολής του Σάλαϊ, ωστόσο είχαν δοκάρι, χαμένες κλασικές ευκαιρίες και το πλήρωσαν στο τέλος καθώς ο Τάισον στο τρίτο λεπτο των καθυστρήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ειναι στην πρώτη θέση με 10 βαθμούς και για μια ακόμη χρονιά θα βρεθεί στην επόμενη φάση. Μεγάλη μάχη αναμένεται να γίνει για το δεύτερο εισιτήριο μεταξύ της Λιόν που ειναι στη δεύτερη με 7 και η Σαχτάρ, που έχει δύο βαθμούς λιγότερους.

Σύνταξη: ΑΝΔΡΗ ΚΑΣΑΠΗ