Νίκες για Ανόρθωση και Απόλλωνα

Αποθέωση του ποδοσφαίρου στο Αντώνης Παπαδόπουλος. Η Ανόρθωση νίκησε με 4-2 τον Εθνικό, αν και προηγείτο με 2-1 μέχρι το 70ο λεπτό.

Η Ανόρθωση στην έκτη θέση με 35 βαθμούς και ο Εθνικός στην ένατη με 29.

Ο Εθνικός προηγήθηκε με κοντινή κεφαλιά του Ζελάγια στο 23' για να ισοφαρίσει ο Άλβες για την Ανόρθωση στο 26'. Από αυτογκόλ με κεφαλιά του Σάντος ο Εθνικός πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 28' για να σκοράρει και πάλι ο Άλβες στο 71' ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Η Ανόρθωση έφτασε στη νίκη με δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ζοάο Βίκτορ στο 82' με όμορφη κεφαλιά ψαράκι και ο Άλβες στο 84' με το τρίτο προσωπικό του τέρμα χάρισαν τη νίκη στην Ανόρθωση που ήταν η τέταρτη συνεχόμενη της.

Στους 53 βαθμούς και στη δεύτερη θέση ανέβηκε ο Απόλλωνας μετά τη νίκη του με 3-0 επί της Καρμιώτισσας. Ο Απόλλωνας έχει αγώνα περισσότερο από το ΑΠΟΕΛ και την ΑΕΛ που αγωνίζονται αύριο και περιμένει το αποτέλεσμα για να δει σε ποια θέση θα βρίσκεται με την ολοκλήρωση της αγωνιστικής.

Ο Πίεχ στο 44' και στο 47' πέτυχε τα δύο πρώτα τέρματα του Απόλλωνα για να διαμορφώσει το τελικό 3-0 ο Ντα Σίλβα στο 58'.

Η Καρμιώτισσα παρέμεινε 10η με 24 βαθμούς.

Επιμέλεια: Γιώργος Τρίκος