Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του πρώτου αγώνα για την σειρά των τελικών για το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας, κόντρα στον ΑΠΟΕΛ.

Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε στο "Κίτιον" με 82-76, και πλέον οι δύο ομάδες θα τα πούνε ξανά την ερχόμενη Τρίτη (25 Απριλίου) στο "Λευκόθεο". Το παιχνίδι είχε αρκετά καλό ρυθμό σε όλη την διάρκεια του, με το σκορ να παραμένει κοντά. Στην τέταρτη περίοδο η Πετρολίνα ΑΕΚ έφερε την διαφορά στους δώδεκα πόντους, ο ΑΠΟΕΛ πίεσε και μείωσε στην συνέχεια, όμως οι Λαρνακείς διατήρησαν το προβάδισμα τους ως το τέλος και πήραν την νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Θάντους Μακφάντεν με 24 πόντους (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Πιο καλά ξεκίνησε το παιχνίδι η Πετρολίνα ΑΕΚ που με την συμπλήρωση ενός λεπτού στο παιχνίδι πήρε προβάδισμα με 6-0. Στο επόμενο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε και μείωσε σε 6-4, προτού ο Μπόουμαν με πέντε δικούς του πόντους να δώσει προβάδισμα στην ΑΕΚ με 11-4. Οι "γαλαζοκίτρινοι" απάντησαν άμεσα με τρίποντο του Ανδρέα Σιζόπουλου, και δύο δίποντα από τους Παντούρη-Μπιγκς, ισοφαρίζοντας σε 11-11. Επτά σερί πόντους σημείωσε στην συνέχεια και η ομάδα της Λάρνακας (τρίποντο ο Πέτροβιτς, τέσσερις ο Μακφάντεν) και πήρε προβάδισμα με 18-11. Ο αγώνας ήταν κυρίως ισορροπημένος στην συνέχεια, με τον ΑΠΟΕΛ να καταφέρνει ωστόσο να μειώνει στο σκορ σε 25-21, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με  27-24.

Μετά από δύο λεπτά στην δεύτερη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ μείωσε την διαφορά στον πόντο, με το σκορ να είναι στο 30-29, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ντιμπουά με δίποντο έδωσε προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ με 31-30. Η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ σημείωσε στην συνέχεια έξι σερί πόντους (πέντε ο Μακφάντεν, ένα ο Ντουρέν) φέρνοντας το σκορ στο 36-31, ενώ οι "γαλαζοκίτρινοι" στην συνέχεια με τέσσερις πόντους από τους Ράμσεϊ και Ντιμπουά μείωσαν στον πόντο (36-35). Δύο λεπτά πριν το φινάλε η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες παρέμεινε στην πόντο (39-38), ενώ με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το σκορ έφθασε στο 44-42 υπέρ της ΑΕΚ.

Στο 49-46 έφθασε το σκορ μετά από τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα της Λάρνακας ήταν καλύτερη στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου, καταφέρνοντας να φέρει την διαφορά στους οκτώ πόντους σε δύο περιπτώσεις (54-46 στο 24:40 και 56-48 στο 25:17). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν προσπάθεια για να μειώσουν την διαφορά στο σκορ και να μπούνε στην διεκδίκηση του αγώνα, μειώνοντας έτσι σε 59-55, στο 27'. Δύο λεπτά αργότερα το συγκρότημα του Γεώργιου Βόβορα μείωσε στους τρεις (61-58). Μέχρι και την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου η Πετρολίνα ΑΕΚ σημείωσε τρεις ακόμα πόντους (δύο ο Πέτροβιτς, ένα ο Μπρέζετς) και έφερε το σκορ στο 64-58.

Πιο καλά πατούσε στο παρκέ η ΑΕΚ στα πρώτα στάδια της τέταρτης περιόδου, πετυχαίνοντας οκτώ πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, στο πρώτο δίλεπτο και πήρε προβάδισμα δώδεκα πόντων (72-60). Η ομάδα της Λευκωσίας μείωσε την διαφορά στους οκτώ μέχρι το 33:30 με το σκορ να είναι στο 74-66 και στους έξι (77-71) στο 37:27. Η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα της μέχρι και την ολοκλήρωση του παιχνιδιού, που την βρήκε να πανηγυρίζει την νίκη με τελικό σκορ 82-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-25, 44-42, 64-58, 82-76