Στους 16 του ΦΙΜΠΑ Γιούροπ Καπ η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ συνεχίζει να γράφει ιστορία στο ΦΙΜΠΑ Γιούροπ Καπ. Η ομάδα της Λάρνακας παρά την ήττα με 86-84 από την Τσμόκι στο Μινσκ, εξασφάλισε την πρόκριση στους "16" της διοργάνωσης, καθώς υπερίσχυσε στη μεταξύ τους ισοβαθμία. (σ.σ. Η ΑΕΚ χρειαζόταν νίκη ή ήττα ίση ή μικρότερη των πέντε πόντων, αφού στον αγώνα των δύο ομάδων που είχε γίνει στη Λάρνακα νίκησε με 73-68)

Τι και αν αγωνίστηκε χωρίς το αστέρι της, τον Πρίμοζ Μπρέζετς; Εξαιρετικά καλά τα πήγε ο Σι Τζέι Λέσλι ο οποίος κλήθηκε να τον αντικαταστήσει και πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ. Ο Λέσλι ήταν και ο παίκτης που γκρέμισε τα όνειρα των γηπεδούχων αφού με τρίποντο έξι δευτερόλεπτα πριν το άκουσμα της κόρνας μείωσε στους 4 πόντους τη διαφορά, 86-82. Η υποδειγματική άμυνα στην τελευταία επίθεση της Τσμόκι, απέφερε φάουλ και βολές για τον Μακ Φάντεν ο οποίος με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ο Μακ Φάντεν ήταν και ο κορυφαίος σκόρερ της ΑΕΚ σημειώνοντας 28 πόντους (5 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Η αποστολή της ΑΕΚ αναμένεται στην Κύπρο στη 1:30μ.μ.

Στη φάση των 16 η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες τους Σκάιλαινερς Φραγκφούρτης, ομάδα η οποία κατέλαβε την πρώτη θέση του 21ου ομίλου.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Αρκετά καλά ξεκίνησε το παιχνίδι η Πετρολίνα ΑΕΚ που από νωρίς κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ σε κάποιες περιπτώσεις. Η Τσμόκι Μινσκ ήταν εξίσου καλή, έτσι το σκορ παρέμεινε σε πολύ μικρά επίπεδα διαφοράς, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από πόντο σε πόντο. Τρία λεπτά πριν την συμπλήρωση της πρώτης περιόδου ο Πέτροβιτς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 14-11 στην ΑΕΚ, όμως οι γηπεδούχοι στο επόμενο λεπτό πέτυχαν ένα σερί επτά πόντων και πήραν προβάδισμα 18-14. Ωστόσο ο Μακφάντεν με τρίποντο μείωσε σε 18-17 στην συνέχεια. Με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου το σκορ έφθασε στο 22-19.

Με ένα τρίποντο του Γιώργου Παλάλα ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ, ισοφαρίζοντας έτσι σε 22-22, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρία συνεχόμενα τρίποντα ανοίγοντας την διαφορά στους εννέα (31-22). Οι δύο ομάδες σημείωσαν από ένα τιρίποντο στην συνέχεια με το σκορ να φθάνει στο 34-25 υπέρ των γηπεδούχων, που με τέσσερις ελεύθερες βολές (δύο του Στούτζ και δύο του Γκρέι) έφερε την διαφορά στους δεκατρείς (38-25) στο 14:34. Η κυπριακή ομάδα όμως με ένα σερί οκτώ πόντων (δύο ο Μπράουν, τρεις ο Παντελή και τρεις ο Λέσλι) μείωσε σε 38-35, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή και πήρε προβάδισμα με 44-42 μετά από τέσσερις πόντους του Λέσλι και δύο του Παλάλα, ένα λεπτό και σαρανταπέντε δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου. Η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα στο σκορ στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ημιχρόνου μετά από τρίποντο του Μακφάντεν, ενώ είχε προηγηθεί μία ελεύθερη βολή του Παντελή, με 48-46.

Από δύο πόντους σημείωσαν στα πρώτα στάδια του δεύτερου ημιχρόνου οι δύο ομάδες, που οδήγησαν το σκορ στο 50-48 υπέρ της ΑΕΚ. Στο 22:09 η Τσμόκι πήρε προβάδισμα με 52-51 με δίποντο του Κουντραουτσάου, ενώ μισό λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι έφεραν την διαφορά στους τέσσερις (55-51) μετά από τρίποντο του ίδιου παίκτη. Οι Λαρνακείς πήραν ξανά προβάδισμα στο σκορ στο επόμενο λεπτό, μετά από λέι απ του Λέσλι και τρίποντο του Μακφάντεν. Δύο λεπτά και τριάντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου το παιχνίδι ήταν ισόπαλο στο 59-59, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σκορ έφθασε στο 62-61 υπέρ της Τσμόκι. Με την ολοκλήρωση της περιόδου η Τσμόκι ήταν μπροστά με τρεις πόντους, στο 64-61.

Με την πάροδο ενάμιση λεπτού στην τέταρτη περίοδο το σκορ ήταν στο 69-64 υπέρ των φιλοξενουμένων, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 69-65 με μία ελεύθερη βολή του Λέσλι. Οι Λαρνακείς μείωσαν στους τρεις την διαφορά στο 32:30 με το σκορ να είναι στο 70-67, ωστόσο η Τσμόκι σημείωσε οκτώ σερί πόντους και έφερε την διαφορά στους έντεκα (78-67), τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, με τον Μπράουν να πετυχαίνει δύο ελεύθερες βολές και να μειώνει σε 78-69. Τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η Τσμόκι ήταν μπροστά με δέκα πόντους (81-71), με την ΑΕΚ να σημειώνει πέντε πόντους (δύο ο Μπράουν, τρεις ο Μπάουμαν) και να δέχεται δύο με το σκορ να φθάνει στο 84-76, δύο λεπτά πριν το τέλος! Ο Μακφάντεν με τρεις ελεύθερες βολές μείωσε την διαφορά στους πέντε (85-79), όμως ο Μάρας απάντησε με δίποντο φέρνοντας το σκορ στο 87-79, σαράντα περίπου δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Έξι δευτερόλεπτα πριν τα φινάλε ο Λέσλι με τρίποντο έφερε το σκορ στο 86-82, ενώ ο Μακφάντεν με δύο ακόμα ελεύθερες βολές μείωσε την διαφορά στους δύο φέρνοντας το παιχνίδι στα 86-84, και η ΑΕΚ πήρε την ιστορική πρόκριση.

Τσμόκι Μινσκ (Ίγκορ Γκρίσζουκ): Χίλαρντ 8 (1), Γκρέι 21 (6), Μάρας 13, Ουλιάνκο 3, Μίρκοβιτς 8 (2), Λάσκεβιτς, Στούτζ 19, Κουντραουτσάου 14 (1)

Πετρολίνα ΑΕΚ (Λίνος Γαβριήλ): Παλάλας 5 (1), Μπράουν 9 (1), Πέτροβιτς 5 (1), Μακφάντεν 28 (5), Λέσλι 20 (1), Τρισόκκας, Μπόουμαν 10 (1), Παντελή 7 (2).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 46-48, 64-61, 86-84

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Βαρέζε νίκησε την Γκούσινγκ στην Αυστρία με 77-71 και σφράγισε την πρώτη θέση του ομίλου.