Κυπελλούχος ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νίκης στον τελικό του Final Four για το Κύπελλο ΟΠΑΠ Ανδρών "Νεόφυτος Χανδριώτης.

Η ομάδα της Λευκωσίας  επικράτησε της ΑΕΚ με 90-87 στον 48ο τελικό Κυπέλλου Κύπρου. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τον ΑΠΟΕΛ να ξεκινάει δυνατά και να παίρνει προβάδισμα μέχρι και με 14 πόντους στην πρώτη περίοδο. Στην συνέχεια η ΑΕΚ ανέβηκε και έκανε την ανατροπή, καταφέρνοντας να πάρει αυτή διαφορά σκορ στους 14 πόντους. Μέχρι το τέλος του αγώνα όμως ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ισοφαρίσει και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί οι "γαλαζοκίτρινοι" πήραν την νίκη με 90-87. Κορυφαίος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάιρελ Μπιγκς που σημείωσε 26 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ο ΑΠΟΕΛ πατούσε καλύτερα στο παρκέ στα πρώτα στάδια του αγώνα καταφέρνοντας λίγο μετά την συμπλήρωση δυόμιση λεπτών να προηγηθεί με 12-3. Η Πετρολίνα ΑΕΚ βελτίωσε την εικόνα της στην συνέχεια, καταφέρνοντας να μειώσει σε 14-6, όμως ο Γρηγόρης Παντούρης με τρίποντο στο 4:55 έφερε το σκορ στο 17-6 υπέρ της ομάδας του. Οι "γαλαζοκίτρινοι" αύξησαν την διαφορά στους δεκατέσσερις πόντους στο 5:40 όταν το σκορ έφθασε στο 21-7. Όμως οι Λαρνακείς απάντησαν με ένα σερί εννέα πόντων μειώνοντας σε 21-16. Με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου ο ΑΠΟΕΛ παρέμεινε μπροστά στο σκορ με 25-20.

Πιο καλά μπήκε στην δεύτερη περίοδο η Πετρολίνα ΑΕΚ. Ο Μπράουν σημείωσε δίποντο στα πρώτα δευτερόλεπτα, με τον Κούνα να απαντάει με τρίποντο φέρνοντας το σκορ στο 28-22 για τον ΑΠΟΕΛ. Έπειτα η ομάδα της Λάρνακας σημείωσε ένα σερί δέκα πόντων, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα με 32-28. Στην συνέχεια ο Ράμσεϊ με ελεύθερη βολή μείωσε για τον ΑΠΟΕΛ σε 32-29, με την ΑΕΚ όμως στην συνέχεια να πετυχαίνει πέντε ακόμα πόντους (δύο ο Πέτροβιτς, τρεις ο Μακφάντεν) φέρνοντας την διαφορά στους οκτώ (37-29). Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα της Λάρνακας βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 44-33.

Περισσότερο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Μπόουμαν με δίποντο έφερε το σκορ στο 46-33 και στην συνέχεια ο Ράμσεϊ με κάρφωμα και ο Ντιμπουά με τρίποντο μείωσαν στους οκτώ την διαφορά (46-38). Με την εξέλιξη της αναμέτρησης οι δύο ομάδες σημείωσαν από ένα ακόμα δίποντο με τους Μπρέζετς και Σιζόπουλο (48-40), με την ΑΕΚ στην συνέχεια να πετυχαίνει ένα σερί έξι πόντων,  με την διαφορά να φθάνει σστους δεκατέσσερις (54-40). Οι "γαλαζοκίτρινοι" όμως απάντησαν με δύο τρίποντα από τους Χιθ και Μπίγκς, μειώνοντας σε 54-46 στο 25:13. Ένα λεπτό πριν το φινάλε της περιόδου το σκορ ήταν στο 60-50 για την ΑΕΚ, ενώ με το τέλος του δεκαλέπτου η ομάδα της Λάρνακας αύξησε κατά ένα ακόμα πόντο την διαφορά στο σκορ που έφθασε στο 63-52.

Αρκετά θετικό ήταν το ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ στην τέταρτη περίοδο, με τους "γαλαζοκίτρινους" να σημειώνουν δέκα πόντους και να δέχονται τρεις, με την συμπλήρωση τριών λεπτών, με το σκορ να οδηγείται στο 66-62. Στο 33:35 ο Χιθ με τρίποντο έφερε την διαφορά στον ένα πόντο (66-65). Με την συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 70-67, ενώ στο επόμενο λεπτό οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (72-69). Η ΑΕΚ αύξησε την διαφορά της κατά δύο ακόμα πόντους με ελεύθερες βολές από τους Μακφάντεν και Μπρέζετς, με το σκορ να φθάνει στο 74-69, τρία λεπτά πριν το φινάλε της τέταρτης περιόδου. Ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε στο σκορ μετά από δύο ελεύθερες βολές του Σιζόπουλου και ένα τρίποντο του Μπίγκς (74-74). Σαράντα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Κούνας με λέι απ έβαλε μπροστά τον ΑΠΟΕΛ με 76-74, με την ΑΕΚ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με τον Μπράουν (76-76) και το παιχνίδι να οδηγείται σε παράταση.

Οι Λάρνακείς είχαν ιδανικό ξεκίνημα στην παράταση, πετυχαίνοντας νωρίς πέντε πόντους (δύο με ελεύθερες βολές ο Πέτροβιτς και τρίποντο του Μακφάντεν) με το σκορ να φθάνει στο 81-76. Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε με δίποντο του Μπιγκς και με μία ελεύθερη βολή του Ντιμπουά φέρνοντας το σκορ στο 81-79, ενώ στην συνέχεια ο Μπιγκς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους "γαλαζοκίτρινους" με 82-81. Ο Μπρέζετς στην εξέλιξη πέτυχε άλλο ένα δίποντο, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ΑΕΚ με 83-82, δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Σαρανταπέντε δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα η ομάδα της Λάρνακας ήταν μπροστά στο σκορ με 85-84, με τον Ντιμπουά να κάνει την ανατροπή για τον ΑΠΟΕΛ με δύο ελεύθερες βολές και το σκορ να φθάνει στο 86-85 για την ομάδα της Λευκωσίας. Οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες στην συνέχεια σε δύο ελεύθερες βολές η κάθε μία, έτσι ο ΑΠΟΕΛ παρέμεινε μπροστά στο σκορ με 88-87, δεκαπέντε δεύτερα πριν το τέλος. Ο Μπίγκς πέτυχε δύο ακόμα ελεύθερες βολές με τον Μπίγκς και πήρε την μεγάλη νίκη με 90-87.