Στον τελικό η ΑΕΚ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ είναι η πρώτη ομάδα που κέρδισε το εισιτήριο της για τον τελικό Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών "Νεόφυτος Χανδριώτης" που επικράτησε στον πρώτο ημιτελικό του Κεραυνού με 73-69.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για την νίκη μέχρι το τέλος. Θυμίζουμε πως ο μεγάλος τελικός θα πραγματοποιηθεί το ερχόμενο Σάββατο 13 Φεβρουαρίου στο "Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία" στις 20:30. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο αρχηγός της ΑΕΚ, Ιάκωβος Παντελή, που σημείωσε 20 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Πιο δυνατά ξεκίνησε στο παιχνίδι ο Κεραυνός που με τρίποντο του Ο'Μπράιεν προηγήθηκε με 3-0, και με τον Πέτροβιτς να ισοφαρίζει με νέο τρίποντο. Η ομάδα του Στροβόλου όμως με ένα σερί εννέα πόντων έφερε το σκορ στο 12-3 υπέρ της. Η Πετρολίνα ΑΕΚ προσπάθησε να ανεβάσει τον ρυθμό της, και με τρίποντο του Μπράουν μείωσε σε 12-7, όμως ο Κεραυνός σημείωσε άλλους πέντε πόντους και έφερε την διαφορά στους έντεκα (17-6). Μέχρι και την λήξη της πρώτης περιόδου ο Κεραυνός διεύρυνε την διαφορά κατά ένα ακόμα πόντο, με το σκορ να οδηγείται στο 21-9.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε η ΑΕΚ στην δεύτερη περίοδο που με την συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών αγώνα πέτυχε δώδεκα πόντους και δέχθηκε δύο, μειώνοντας σε 23-21. Οι τυπικά γηπεδούχοι απάντησαν με δίποντο του Ο΄Μπράιεν (25-21), με τους Λαρνακείς να μειώνουν την διαφορά στον πόντο (25-24) έπειτα από ελεύθερη βολή του Μπράουν και λέι απ του Μπρέζετς. Η ΑΕΚ κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει στο 17:14 με το σκορ να είναι στο 28-28 και να πάρει προβάδισμα ενάμιση λεπτό πριν το τέλος με 32-31. Ο Παντελή με τρίποντο έφερε την διαφορά στους τέσσερις (35-31) όπως ο Σμότριτζ λίγο πριν το τέλος απάντησε με ένα ακόμα τρίποντο, μειώνοντας σε 35-34.

Με την συμπλήρωση δύο λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ αύξησε την διαφορά που την χώριζε από τον Κεραυνό στους τέσσερις πόντους (38-34). Στο 34:40 της αναμέτρησης ο Παντελή με τρίποντο έφερε το σκορ στο 41-35 υπέρ της ΑΕΚ, με τον Μπάουμαν στην συνέχεια να κάνει το 43-35. Η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 28:12 όταν μετά από λέι απ του Μπράουν η ΑΕΚ προηγήθηκε με 14 πόντους διαφορά (52-38). Ο Κεραυνός όμως δεν τα έβαλε κάτω, και με ένα σερί δώδεκα πόντων μείωσε σε 52-50.

Ο Πέτροβιτς με κάρφωμα έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ΑΕΚ (54-50) με την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι αύξησαν την διαφορά στους έξι (56-50) μετά από δύο ελεύθερες βολές του Μπόουμαν, ενώ ο Στυλιανού απάντησε με δίποντο. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο τρίποντα (με Μακφάντεν και Παντελή η ΑΕΚ, με Μιχαήλ και Μασάμπα ο Κεραυνός) με το σκορ να φθάνει στο 62-58 υπέρ των "κιτρινοπράσινων" στα μισά της τέταρτης περιόδου. Τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα το σκορ ήταν στο 64-63 για την ΑΕΚ, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για την νίκη! Στην συνέχεια οι Παντελή και Σμότριτζ πέτυχαν από ένα δίποντο, με το σκορ να φθάνει στο 66-65 (υπέρ της ΑΕΚ) ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε. Ο αρχηγός της ομάδας της Λάρνακας σημείωσε στην συνέχεια ένα καθοριστικό τρίποντο, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του με 69-65, ένα λεπτό περίπου πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Μασάμπα με ελεύθερη βολή και ο Σμότριτζ με λέι απ στην συνέχεια, έφεραν το σκορ στο 69-68, ενώ απέμενε μισό λεπτό για την λήξη του παιχνιδιού. Το τέλος του αγώνα βρήκε νικήτρια την ομάδα της ΑΕΚ με τελικό σκορ 73-69.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Σμότριτζ 10 (2), Μιχαήλ 5 (1), Πηλαβάς, Νεοφύτου, Στυλιανού 15 (3), Μασάμπα 13 (1), Θεοχαρίδης, Ο'Μπράιεν 13 (3), Μπάρκερ 13 (1), Τόμιτς.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Λίνος Γαβριήλ)

Παλάλας 1, Μπράουν 13 (2), Μπρέζετς 11, Πέτροβιτς 10 (2), Μακφάντεν 5 (1), Γκαρσία, Τρισόκκας, Μπόουμαν 13 (2), Παντελή 20 (4).

17:42
ΑΚΕΛ: Η κυβέρνηση να ενημερωθεί εάν έγινε μεταφορά πυραύλων στο Ισράηλ μέσω Κύπρου
17:37
ΓΓ ΟΗΕ: Καιρός να σταματήσει ο κύκλος των αντιποίνων στη Μέση Ανατολή
17:29

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.