Μεγάλη νίκη του Κεραυνού στο Ντέρμπι

Το ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής ανέδειξε νικητή τον Κεραυνό, αφού η ομάδα του Στροβόλου επικράτησε της ΑΕΚ με 78-70. Στο γήπεδο του ο Κεραυνός κατάφερε να υπερισχύσει, σε ένα παιχνίδι που ήταν ισορροπημένο στην μεγαλύτερη διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να έχουν εναλλάξ, καλά διαστήματα. Αρχικά η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα 7-4, όμως ο Κεραυνός σημείωσε δεκατρείς σερί πόντους, κατάφερε να προηγηθεί με 17-7 και να τελειώσει το δεκάλεπτο με 9 πόντους διαφορά 26-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Λάρνακας ισοφάρισε 45-45. Η συνέχεια παιζόταν πόντο-πόντο για τις δύο ομάδες, προτού η ΑΕΚ πάρει προβάδισμα 52-49. Με την ληξη της τρίτης περιόδου ο Κεραυνός πέρασε μπροστά με 60-58. Ακόμα δύο ανατροπές στο σκορ είχαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα 63-62, με τον Κεραυνό μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου να περνά μπροστά με 67-63. Παρά τις προσπάθειες της η ΑΕΚ δεν κατάφερε να φτάσει ξανά τον Κεραυνό, ο οποίος με πήρε την νίκη με 78-70. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Μοχάμεντ Αμπουκάρ με 18 πόντους 6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ.

ΚΕΙΜΕΝΟ: Γιώργος Τρίκος

Τελευταία Ενημέρωση: 06 Φεβρουαρίου 2021 - 22:29

19 Σεπτεμβρίου
Βουλευτικές εκλογές: Η Ενιαία Ρωσία προηγείται με ποσοστό 38,57%, στη δεύτερη θέση το Κομμουνιστικό Κόμμα με 25,17%