Δεν τα κατάφερε ο Μάρκος

Δεν τα κατάφερε ο Μάρκος Παγδατής.

O Παγδατής μπήκε δυνατά στον δεύτερο αγώνα του στην Αγία Πετρούπολη, κάνοντας νωρίς το break απέναντι στον Robredo. Έφτασε να σερβίρει για την κατάκτηση του 1ου σετ, όμως κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση διαρκείας από τον Ισπανό, που κέρδισε τα 10 από τα 12 τελευταία games, για να επιβληθεί με 7-6 (5), 6-1.

Πιο συγκεκριμένα, ο Robredo προηγήθηκε με 0-40 στο game που ο Παγδατής σέρβιρε για να κατακτήσει το 1ο σετ και μπορεί να έχασε τις πρώτες δύο ευκαιρίες του, αλλά κατάφερε τελικά να κάνει το break back και να ισοφαρίσει την τελευταία στιγμή σε 5-5. Το σετ οδηγήθηκε στο tie-break και εκεί ο Ισπανός πήρε από νωρίς το mini-break που χρειαζόταν, για να το κατακτήσει με 7-5.

Στο 2ο σετ ο Robredo ήταν σαφώς καλύτερος και "χτύπησε" τον απογοητευμένο Μάρκο, που δεν έδειχνε να είναι το ίδιο δυνατός πνευματικά. Παρόλο που έσωσε 4 break points στο 1ο game του σετ και προηγήθηκε με 1-0, ο Παγδατής έχασε 3 φορές το σερβίς του στη συνέχεια και ο Robredo με 6 games στη σειρά τελειώσε το σετ, για να πάρει τη νίκη έπειτα από 1 ώρα και 25 λεπτά.

Αυτή ήταν η 3η νίκη του Robredo απέναντι στον Παγδατή, σε 6 αναμετρήσεις (3-3).