Πεντάρα για την ΑΕΚ

Έριξε πεντάρα στον Εθνικό η ΑΕΚ και με 36 βαθμούς φιγουράρει στην 5η θέση.

Με δέκα ο Εθνικός για περισσότερα από 70 λεπτά, λόγω αποβολής του Ταλ. Αυτή είναι η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της ομάδας της Λάρνακας στο πρωτάθλημα.

Στην πρώτη της αξιόλογη επίθεση στο 14'ο λεπτό η ομάδα του Τόμας Κρίστιανσεν άνοιξε το σκορ με τον Τομάς. , Το 2-0 σημειώθηκε στο 23' όταν ο Μοντέιρο με ατομική προσπάθεια σέρβιρε στην περιοχή και ο Βάντερ με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 42' οι κιτρινοπράσινοι πανηγύρισαν για τρίτη φορά μετά το πανέμορφο γκολ οτυ Σκοπελίτη από μακρινή απόσταση.

Η υπεροχή της ομάδας της Λάρνακας, της έδωσε την ευκαιρία να πετύχει ακόμη δύο γκολ στην επανάληψη. Με αυτογκόλ του Φραγκέσκου στο 60' έγινε το 4-0, ενώ το τελικό 5-0, διαμορφώθηκε με σουτ του Εγγλέζου.

ΑΕΚ (Τόμας Κρίστιανσεν): Τόνιο, Ορτίθ, Καταλά (73' Μασάνα), Μουρίγιο, Χαραλάμπους, Μοντέιρο, Λαρένα, Σκοπελίτης, Βάντερ, Τομάς (61' Εγγλέζου), Κολαούτι (66' Μυτίδης).

Εθνικός Άχνας (Απόστολος Μακρίδης): Βαλβέρντ, Αργυρίου, Ουαγκέ, Ταλ, Μπεσέρα, Πράγκερ, Πινσέλι (16' Φραγκέσκου), Στόλερ, Βάλντο (46' Ζουνίνιο), Γκαρθία (64' Χριστοφή), Μπέλφορτ.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Φεβρουαρίου 2021 - 04:17