"Πρασινίζει" ο τίτλος στην πετόσφαιρα

Στο Θεμιστόκλειο παίχθηκε σπουδαίο βόλεϊ ανάμεσα στην περσινή πρωταθλήτρια Ανόρθωση και στην επίδοξη φετινή PapaJohn'sΟμόνοια.

Η ομάδα της Λευκωσίας μετά την ήττα που δέχθηκε την περασμένη αγωνιστική δεν είχε περιθώρια για άλλες απώλειες και κατάφερε να επιβληθεί καθαρά της Ανόρθωσης με 3-0 σετ κάνοντας έτσι ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος στην ιστορία της. Και στα τρία σετ που παίχθηκαν οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη. Νικήτρια και στα τρία η PapaJohn'sΟμόνοια. Στο πρώτο σετ η PapaJohn'sΟμόνοια βρέθηκε να προηγείται με 21-18 αλλά η απάντηση της Ανόρθωσης ήταν άμεση και με ένα σερί 4-0 πέρασε μπροστά 22-21 αλλά η Ομόνοια βρήκε τις δυνάμεις στο τέλος να επικρατήσει με 31-29. Στα πρώτα στάδια του δεύτερου σετ οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ όμως η PapaJohn'sΟμόνοια κατάφερε να ξεφύγει 24-19 και να ολοκληρώσει το σετ με 25-21. Στο τρίτο σετ η Ανόρθωση ξεκίνησε καλύτερα είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του όμως η PapaJohn'sΟμόνοια στο πιο κρίσιμο σημείο πέρασε μπροστά με 21-20 και στη συνέχεια έφθασε στην κατάκτηση του με 25-23 παίρνοντας έτσι τη μεγάλη νίκη με 3-0 και φυσικά να παραμείνει σταθερά στην πρώτη θέση με 5 βαθμούς διαφορά από την δεύτερηPokkaΑΕ Καραβά.

1ο σετ: 5-8, 15-16, 18-21, 29-31
2ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 20-25
3ο σετ: 8-4, 16-14, 20-21, 23-25

Ανόρθωσις(Μ.Κοντός): Σέϊφερντ, Αγγελόπουλος, Κολάς, Παναγιωτίδης, Γεωργίου, Ράμμα (λίμπερο Πλατρίτης) (Π.Χρυσοστόμου)
Ομόνοια(Σάββα): Αλβες, Μοντόγια, Ρεϊνάλντο, Αλεξίου, Σ.Πετρακίδης, Α.Πετρακίδης (λίμπερο Αντωνίου) (Αναστασιάδης, Αντωνιάδης)

Στο "Σπύρος Κυπριανού" η PokkaΑΕ Καραβά φρόντισε να κερδίσει καθαρά τον RabelΠαφιακό με 3-0 σετ και συνεχίζει να ελπίζει στον τίτλο παρά το γεγονός ότι βρίσκεται 5 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο PapaJohn'sΟμόνοια.ΗPokka ΑΕ Καραβά ήταν καλύτερη και κέρδισε σχετικά εύκολα. Είχε το προβάδισμα πάντα στο σκορ, ο RabelΠαφιακός στάθηκε καλά ιδιαίτερα στο δεύτερο σετ στο οποίο ήταν απειλητικός. Το πρώτο σετ πήρε εύκολα η γηπεδούχος ομάδα με 25-18, το δεύτερο το οποίο ήταν και το πιο αμφίρροπο της αναμέτρησης πήρε και πάλι η PokkaΑΕ Καραβά με 25-22 για να φθάσει στη νίκη με 3-0 κερδίζοντας το τρίτο με 25-19.

1ο σετ: 8-3, 16-8, 21-13, 25-18
2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-19, 25-22
3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-13, 25-19

ΑΕ Καραβά(Κανεστράτσι): Μοράλες, Ροντόλφο, Ράντιτς, Κνέζεβιτς, Αποστόλου, Παφίτης 9λίμπερο Κ.Χατζηδαμιανού) (Χριστοφή)
Παφιακός(Στ.Καζάζης):
Οικονομίδης, Κοντρέρας, Τβίντε, Δημητρίου, Σλουμπόβσκι, Ανδρέου (λίμπερο Παπαχριστοδούλου) (Μασιάς, Ι.Γιαννάκκος, Ιγναντίου)

Στον όμιλο της διαβάθμισης (θέσεις 5-8) το ΑΠΟΕΛ επικράτησε σχετικά εύκολα την Αναγέννηση Δερύνειας με 3-0 σετ (25-18, 25-13, 26-24) και την πλησίασε στην πέμπτη θέση αφού μείωσε την διαφορά στους πέντε βαθμούς.
Σε ψεσινό αγώνα η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 3-0 (25-15, 25-20, 25-14) της Ε.Ν.Παραλιμνίου. Η τελευταία έπεσε και μαθηματικά στη Β Κατηγορία.

Τελευταία Ενημέρωση: 07 Φεβρουαρίου 2021 - 09:09

24 Απριλίου
Τον Απρίλιο η Ρωσία θα διπλασιάσει τα έσοδα της από το πετρέλαιο και το φυσικό αέριο
18:42
Το Ισραήλ λέει πως «προχωράει» με την επίθεση στη Ράφα – Ο στρατός έκανε όλες τις απαραίτητες προετοιμασίες