Ιστορική νίκη για Μπενφίκα

Η Μπενφίνκα δεν είχε καταφέρει ποτέ να πανηγυρίσει στην Ισπανία τη νίκη και το πέτυχε χθες βράδυ απέναντι στην Ατλέτικο στο «Βιθέντε Καλντερόν» επικρατώντας με 2-1.

Στο 24ο λεπτό ο Άνχελ Κορέα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχος.

Η απάντηση της Μπενφίκα ήρθε 12 λεπτά αργότερα. Ο Νικολάς Γκαϊτάν, με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ ισοφάρισε σε 1-1 ενώ την ανατροπή για τους "αετούς" ολοκλήρωσε ο Γκονσάλο Γκουέντες, στο 51ο λεπτό.

Το απόλυτο deja vu έζησαν όσοι παρακολούθησαν τον αγώνα μεταξύ της Μάντσεστερ και της Βόλφσμπουργκ.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο ίδιο γήπεδο, την ίδια ημέρα, με τον ίδιο διαιτητή (Βίκτορ Κασάι) πριν από έξι χρόνια και η Γιουνάιτεντ είχε επικρατήσει 2-1.

Σαν να μην έφθαναν όλα αυτά, το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και χθες με τους γηπεδούχους να φθάνουν στη νίκη με ανατροπή καθώς η γερμανική ομάδα είχε προηγηθεί και στις 30/9/2009!

Ο Ντάνιελ Καλιτζούρι, στο 4ο λεπτό, άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Ο κορυφαίος του αγώνα όμως Χουάν Μανουέλ Μάτα στο 34' ισοφάρισε σε 1-1 με εκτέλεση πέναλτι. Στο 53' ο Ισπανός έκανε εντυπωσιακή ασίστ με "τακουνάκι" στον Κρις Σμόλινγκ, ο οποίος ολοκλήρωσε την ανατροπή, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2 με προβολή.