ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΑ

Εξέχουσας σημασίας νίκη πήρε το απόγευμα της Κυριακής (25/1/15) στο «Τάσσος Παπαδόπουλος - Ελευθερία» η ΕΘΑ, η οποία κατέβαλε με 79-69 τον ΑΠΟΕΛ, σε αγώνα για την 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας στην καλαθόσφαιρα.

Με την επιτυχία τους αυτοί οι «κιτρινόμαυροι» παρέμειναν στην πεντάδα και πλέον έφεραν κοντά τους και τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ, του οποίου υπολείπονται πλέον μόλις μία ήττα. Το παιχνίδι ήταν νευρικό σε όλη τη διάρκειά του, με τις δύο ομάδες να έχουν τα πάνω και τα κάτω τους, με την ΕΘΑ ωστόσο να είναι ιδιαίτερα συγκεντρωμένη και εύστοχη στην κρίσιμη τελευταία περίοδο και να πανηγυρίζει μία σπουδαία επιτυχία, τη δεύτερη φέτος σε βάρος του ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπορεί να είχαν στο ρόστερ τους έναν πρωταθλητή Ευρώπης, τον Μιχάλη Κακιούζη, όμως ξεγυμνώθηκαν κάτω από τα καλάθια, πληρώνοντας την αδυναμία τους αυτή, αλλά και την αστοχία τους στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα τώρα να κινδυνεύουν να χάσουν την πρώτη θέση, την οποία κρατούσαν από την αρχή της περιόδου. Προσθέτουμε, επίσης, την εξαιρετική βραδιά στην οποία βρέθηκαν τρεις καλαθοσφαιριστές της ΕΘΑ, με τον Κερκ να τελειώνει τον αγώνα με 22 πόντους και 14 ριμπάουντ, τον Μασάμπα με 19 πόντους και τον Κάιλς με 18.

Πρωταρχικός στόχος της ΕΘΑ ήταν να αποσυντονίσει την οργάνωση του παιχνιδιού του ΑΠΟΕΛ, με τον Ράσελ να ακολουθεί κατά πόδας σε όλο το γήπεδο τον Ρόμπινσον. Ωστόσο, στο σημείο που κέρδισε περισσότερο στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της Έγκωμης, ήταν η κυριαρχία της κάτω από τα καλάθια, με τον Ντόναβαν Κερκ να έχει εξαιρετική παρουσία και να κάνει ό,τι θέλει σε άμυνα και επίθεση. Με 12 δικούς του πόντους η ΕΘΑ άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ και να δημιουργεί νωρίς διψήφια διαφορά, αφού οι «γαλαζοκίτρινοι» παρουσιάστηκαν «γυμνοί» κάτω από τα καλάθια και σπατάλησαν αρκετές από τις επιθέσεις τους. Στα 29 δεύτερα πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου η διαφορά για τους γηπεδούχους ανήλθε στους 14 πόντους (26-12), κι έκλεισε στο 26-14.

Μέχρι το 13΄38΄΄ η ΕΘΑ συνέχισε να λειτουργεί άριστα το αγωνιστικό της πλάνο, όμως ήταν η ώρα που άρχισε να ζεσταίνεται ο Μιχάλης Κακιούζης και να συνεργάζεται καλύτερα με τον Τσουπ, ενώ βοήθησαν τον ΑΠΟΕΛ οι λύσεις από τον πάγκο και το σταθερό χέρι του Ρόμπινσον. Έτσι, με σερί 0-11, οι «γαλαζοκίτρινοι» προσπέρασαν για πρώτη φορά στο 16΄58΄΄ με 35-37 και λίγο αργότερα πήραν προβάδισμα 4 πόντων (38-42). Ωστόσο, ο Κερκ έκανε και πάλι καλή δουλειά μέσα στη ρακέτα, φέρνοντας το ματς στα ίσα στο τέλος του ημιχρόνου (42-42), το οποίο τον βρήκε να έχει 16 πόντους και 8 ριμπάουντ. Σημειώνουμε ότι στο δεύτερο δεκάλεπτο στραμπούλιξε τον αριστερό του αστράγαλο ο Μάικολ Χάρισον του ΑΠΟΕΛ (μοναδικός του σέντερ) και έπαιξε για λίγα λεπτά στη συνέχεια κουτσαίνοντας, χωρίς να μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά.

Με «κρύα» χέρια επέστρεψαν οι δύο ομάδες από τα αποδυτήρια, καθώς σπατάλησαν όλες τις επιθέσεις τους στα πρώτα 3΄10΄΄, με τον Κερκ να είναι αυτός που «έσπασε» την ισοπαλία, έπειτα και πάλι από επιθετικό ριμπάουντ. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι νευρικό, και να έχει αρκετές τεχνικές ποινές, δύο από τις οποίες χρεώθηκε ο προπονητής της ΕΘΑ, Χριστόφορος Λειβαδιώτης, ο οποίος αποβλήθηκε στο 25΄41΄΄, με τον ΑΠΟΕΛ να έχει προβάδισμα 44-50. Ωστόσο, αυτό φάνηκε να ενεργεί θετικά στους παίκτες της ΕΘΑ, οι οποίοι πρόσθεσαν περισσότερο πάθος και ευστοχία στις προσπάθειές τους, με αποτέλεσμα να τρέξουν σερί 7-0, να προηγηθούν στο 28΄48΄΄ με 51-50 και να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο 56-52.

Ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να ισοφάρισε στις αρχές της τελευταίας περιόδου σε 56-56, όμως τα επόμενα λεπτά ανήκαν και πάλι στους γηπεδούχους, οι οποίοι έτρεξαν νέο σερί 9-0 και προηγήθηκαν με 65-56 στο 33΄. Ο ΑΠΟΕΛ έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο στην επίθεσή του, με κακές επιλογές στα σουτ και τις πάσεις, ενώ αντίθετα η ΕΘΑ και ιδιαίτερα ο Ντέιβιντ Κάιλς, έβγαζαν φωτιές στο αντίπαλο καλάθι. Έτσι, η διαφορά για τους «κιτρινόμαυρους» ανέβηκε στο 35΄55΄΄ στους 12 πόντους (71-59) και στη συνέχεια ήλεγξαν την πορεία του αγώνα, αφού οι «γαλαζοκίτρινοι» έδειξαν ανήμποροι να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης, η οποία παρέμεινε στην ΕΘΑ με τελικό σκορ το 79-69.

Δεκάλεπτα: 26-14, 42-42, 56-52, 79-69.

ΕΘΑ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)
(16/20β., 18/32δ., 9/20τρ., 30-7ρ., 13ασ., 3κλ., 4κ., 14λ.): Κάιλς 18 (4), Ρος 6 (1), Αναστασιάδης 3 (1), Ράσελ 7, Τόμιτς 4, Μασάμπα 19 (3), Κερκ 22 (14ρ.), Ζαχαρίου.

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Ι. Παπαδόπουλος)
(12/14β., 18/43δ., 7/22τρ., 18-11ρ., 16ασ., 8κλ., 2κ., 9λ.): Ρόμπερσον 18 (4), Έβανς 10 (2), Νεοφύτου 7 (1), Χάρισον 6, Σιζόπουλος, Κούννας 2, Τατ 7, Τσουπ 5, Κακιούζης 14.