Νίκησε η Τσέλσι, σκόνταψε η Σίτι.

Νικηφόρα ξεπέρασε και το εμπόδιο της Νιούκασλ η Τσέλσι την οποία κέρδισε με 2-0 στο Στάμφορντ Μπριτζ.

Η Νιούκασλ με ηγέτη τον Καμπελά ήταν εξαιρετικά επικίνδυνη στο πρώτο ημίχρονο και έχασε κλασικές ευκαιρίες με μεγαλύτερη το δοκάρι του Σισοκό στο 37ο λεπτό. Η Τσέλσι όμως έδειξε την κλάση της και πήρε προβάδισμα στο 43 με τον Όσκαρ. Το 2-0 έκανε ο Κόστα στο 59 και η Τσέλσι κλείδωσε το τρίποντο.

Η μέχρι σήμερα συγκάτοικος της Τσέλσι στην κορυφή της βαθμολογίας, η Μάντσεστερ Σίτι, δεν κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Έβερτον μέσα στο Γκούντισον Παρκ.  Οι ποδοσφαιριστές του Μανουέλ Πελγκρίνι, με πολλές απουσίες στην αρχική τους ενδεκάδα, κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, όμως καμία από τις προσπάθειές τους δεν κατέληξε στα δίχτυα του Ρόμπλες.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες της Έβερτον συνήλθαν και έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Φερναντίνιο στο 74’, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νέισμιθ διαμόρφωσε το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.