Πήρε το ντέρμπι ο Άγιαξ, τρίτη ισοπαλία για Παρί

Το εντυπωσιακό σε εκτέλεση φάουλ του Ρικάρντο Φαν Ράιν, μόλις στο 4ο λεπτό, έκρινε το κλασικό ντέρμπι του Ολλανδικού πρωταθλήματος.

Η Φέγεροντ, το πάλεψε τα δοκάρια όμως στάθηκαν στο δρόμο της. Με τη νίκη αυτή ο Άγιαξ διατηρήθηκε στο -3 από την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν, αντίθετα με τη Φέγενορντ, η οποία έμεινε με μία νίκη στα πρώτα έξι ματς και βρέθηκε στα όρια της επικίνδυνης ζώνης.

Τρίτη ισοπαλία για Παρί

Τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία για την Παρί Σεν Ζερμέν. Μετά τις ισοπαλίες με Ρεν και Άγιαξ, η Παρί εξήλθε ισόπαλη 1-1 και απέναντι στη Λυόν και απώλεσε τους πρώτους της βαθμούς μέσα στο «Παρκ ντε Πρενς». Ο Καβάνι στο 20’ άνοιξε το σκορ, όμως, ο Ουμτίτι έξι λεπτά προτού συμπληρωθούν τα 90 διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πήρε το ντέρμπι της Μόσχας η ΤΣΣΚΑ

Στο ντέρμπι της Μόσχας για την 8η αγωνιστική του ρωσικού πρωταθλήματος η ΤΣΣΚΑ διασκέδασε τις εντυπώσεις από τη συντριβή στη Ρώμη και με το 1-0 επί της Λοκομοτίβ παρέμεινε στη δεύτερη θέση πίσω από την άτρωτη Ζενίτ. Ο Αχμέντ Μούσα σκόραρε στο 33' και οι πρωταθλητές πανηγύρισαν την έκτη εφετινή νίκη τους. Ο Νιγηριανός επιθετικός ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στη μετά Κούτσουκ εποχή απείλησαν μονάχα με τον Σαμέντοφ στο 72'.

Τέταρτη νίκη για Μπενφίκα

Την τέταρτη νίκη της σε πέντε ματς πέτυχε η Μπενφίκα, η οποία λίγο έλειψε να την πατήσει όπως κόντρα στη Ζενίτ όταν βρέθηκε να χάνει από τη Μορεϊρένσε με γκολ στο 16'. Η αλλαγή του Σάμαρη με τον Ντερλέι βοήθησε τους "αετούς" να γίνουν πιο επιθετικοί, πίεσαν και από το 69' μέχρι το 83' σκόραραν τρεις φορές, φτάνοντας στην ανατροπή.

Η Πόρτο αντίθετα έπεσε στην παγίδα της συμπολίτισσας Μποαβίστα και έμεινε στο 0-0 σ' ένα παιχνίδι που καθυστέρησε ν' αρχίσει λόγο καταιγίδας. Το αριθμητικό μειονέκτημα από το 25' (αποβολή Μαϊκόν) βοήθησε τους φιλοξενούμενους να παίξουν άμυνα και να πάρουν αποτέλεσμα στο "Ντραγκάο". Σαρωτική, τέλος, η Σπόρτινγκ, διέλυσε 4-0 τη Ζιλ Βιθέντε και κέρδισε έδαφος στη βαθμολογία.

Τελευταία Ενημέρωση: 07 Φεβρουαρίου 2021 - 16:11