Πετόσφαιρα ανδρών: Στη 2η θέση η Ομόνοια - Δραματική νίκη για την Ανόθρωση

Σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Papa Johns Ομόνοια.

Νίκησε με 3-0 σετ τον Παφιακό στην αίθουσα "Αφροδίτη", έπειτα από μία δυνατή αναμέτρηση στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος πετόσφαιρας ανδρών Α' κατηγορίας.

Η Ομόνοια επέδειξε αποφασιστικότητα και κυρίως αποτελεσματικότητα, κερδίζοντας και τα τρία σετ. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε ανέβηκε τώρα στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ένα μόλις βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο ΑΕ Καραβά η οποία αγωνίζεται τη Δευτέρα.

Τα σετ: Παφιακός - Ομόνοια 0-3 (19-25, 22-25, 21-25)

Δραματική ήταν η εξέλιξη του αγώνα στο Λευκόθεο, με την Ανόρθωση να φτάνει στη νίκη με 3-2 επί του ΑΠΟΕΛ.
Βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ και έκανε αντεπίθεση διαρκείας ανατρέποντας τα πάντα και πήρε μια δύσκολη νίκη. Η Ανόρθωση πήρε το πρώτο σετ με 25-16 αλλά ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει τα επόμενα δύο με 30-28 και 25-22 δείχνοντας ικανό για μια μεγάλη επιτυχία. Αντέδρασε όμως η Ανόρθωση και ισοφάρισε τον αγώνα σε 2-2 κερδίζοντας το τέταρτο σετ με 25-22. Στο καθοριστικό πέμπτο σετ δύο ομάδες είχαν συνεχή εναλλαγή στην πρωτοπορία, μέχρι το 10-10, με την Ανόρθωση να ανοίγει τη διαφορά και να φτάνει στην επικράτηση με 15-11. Με το τελικό 3-2, σημείωσε την 3η της νίκη σε 6 αγώνες και σταθεροποιήθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Τα σετ: ΑΠΟΕΛ - ΑΝΟΡΘΩΣΗ 2-3 (16-25, 30-28, 25-22, 22-25, 11-15)

Η βαθμολογία:

1. Pokka AE Kαραβά      15
2. Papa John's Ομόνοια   14 (6 αγώνες)
3. Παφιακός                   12 (6 αγώνες)
4. Ανόρθωση                    8 (6 αγώνες)
5. Νέα Σαλαμίνα              6
6. ΑΠΟΕΛ                       6 (6 αγώνες)

18:39
Στις υπηρεσίες τους επιστρέφουν οι υπάλληλοι που συμπλήρωσαν έξι χρόνια απόσπασης
17:29
Ανακαλούνται όλες οι άδειες για χρήση πυροτεχνημάτων -Δεν θα εκδίδονται νέες...
17:24
Γάζα: Οι παλαιστινιακές αρχές ζητούν τη διενέργεια έρευνας για τους ομαδικούς τάφους σε νοσοκομεία της Γάζας
14:43

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.