Ευρωλίγκα: Στους "16" ο Παναθηναϊκός με νίκη 87-72 επί της Μπάγερν

Ο Παναθηναϊκός σφράγισε την πρόκριση στο ΤΟΠ 16 της Ευρωλίγκα, με τη νίκη 87-72 που σημείωσε σε βάρος της Μπάγερν Μονάχου, το βράδυ της Παρασκευής (28/11) στο ΟΑΚΑ.

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, - παρά μόνο στη δεύτερη περίοδο - διατήρησε το αήττητο στην έδρα του και πετυχαίνοντας την 5η του νίκη σε 7 αγώνες στη διοργάνωση, εξασφάλισε την πρόκριση για την επόμενη φάση. Στους τρεις αγώνες που απομένουν θα επιδιώξει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα, θέτοντας ως στόχο τη δεύτερη θέση.

Οι "πράσινοι" απέκτησαν νωρίς τον έλεγχο και διατηρούσαν το προβάδισμα κοντά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Ωστόσο η Μπάγερν κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά ισοφαρίζοντας 31-31, λίγο πριν το ημίχρονο. Αυτό ήταν που χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός για να ορθώσει ανάστημα και με επιμέρους σκορ 13-2, έκλεισε το α' ημίχρονο στο +11, 44-33. Είναι αξιοσημείωτο το ότι δεν υπέπεσαν έστω και σε ένα λάθος σε ολόκληρο το α' ημίχρονο.

Το β' ημίχρονο ήταν καθαρά δική του υπόθεση ανεβάζοντας τη διαφορά στο +20 στο 24', 55-35, με τον Μαυροκεφαλίδη να αναδεικνύεται σε πρωταγωνιστή του αγώνα. Κάλυψε και με το παραπάνω την απουσία του

Μπατίστα σημειώνοντας συνολικά 16 πόντους, ενώ μάζεψε και 5 ριμπάουντ. Εξαιρετικός και ο Σλότερ με 17 πόντους (3/5 τρ.) και 4 ασίστ. Στα κρίσιμα σημεία "μιλούσε" ο Φώτσης ο οποίος πέτυχε 14 πόντους (3/6 τρ.) μαζεύοντας και 5 ριμπάουντ ενώ ο Γιάνκοβιτς είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουν και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 44-33, 65-51, 87-72

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 17(3/7δ, 3/5τρ, 4ασ), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 13(1τρ, 5ρ, 3ασ), Φώτσης 14(3/6τρ, 5ρ), Παππάς 10(2), Μαυροκεφαλίδης 16(6/10δ, 5ρ), Διαμαντίδης 7(1τρ, 4ρ, 5ασ), Γκιστ 2(6ρ), Μπλουμς, Ράιτ 6

Μπάγερν: ΜακΚάλεμπ 15(4/7δ, 1/3τρ), Σαφάρτζικ 5(0/6τρ, 4ασ), Μίτσιτς 7(1), Στάιγκερ, Μπέντζινγκ 14(2τρ, 6ρ, 4ασ), Τζέντοβιτς, Στίματς 5, Τσίπσερ 2, Σαβάνοβιτς 13, Ίντμπιχι 2, Γιάγκλα, Μπράιαντ 9(9ρ)

Στον άλλο αγώνα του ομίλου που έγινε την Παρασκευή, η Μπαρτσελόνα νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο με 84-80 και συνεχίζει στην κορυφή του ομίλου.