Η Αϊντχόφεν προκρίθηκε στους "32" του Γιουρόπα Λιγκ

Η Αϊντχόφεν εξασφάλισε την πρόκριση στη φάση των 32 του Γιουρόπα Λιγκ.

Έφερε ισοπαλία 3-3 με την Εστορίλ στην Πορτογαλία, στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων της διοργάνωσης.

Ο αγώνας είχε διακοπεί στο τέλος του α' ημιχρόνου το βράδυ της Πέμπτης (27/11), λόγω καταρρακτώδους βροχής και ενώ το σκορ ήταν 3-2 υπέρ της Εστορίλ, με τα γκολ που είχαν σημειώσει οι Τοζέ (12'), Κούτσα (30') και Αμάντο (39') για τους γηπεδούχους και Μέμφις Ντεπάι (6') και Ναρσίνγκ (14') για την ολλανδική ομάδα.

Το γκολ στο β' ημίχρονο που έγινε την Παρασκευή (28/11) σημείωσε ο Τζορτζινιο Βαϊνάλντουμ, στο 82ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 3-3. Χάρισε την πρόκριση στην Αϊντχόφεν και άφησε εκτός συνέχειας την Εστορίλ η οποία χρειαζόταν νίκη για να ελπίζει. Ήταν το γκολ αριθμός 3000 στη διοργάνωση του Γιουρόπα Λιγκ (από τη φάση των ομίλων μέχρι των τελικό).