Βόλεϊ Γυναικών : Πήρε και το ντέρμπι ο Απόλλωνας 3-0 την Ανόρθωση, μόνος αήττητος στην κορυφή

Oύτε στο ντέρμπι με την Ανόρθωση έκανε στάστη το "γαλάζιο" εξπρές του Απόλλωνα, στο πρωταθλημα βόλεϊ γυναικών. Η ομάδα της Λεμεσού "καθάρισε" και το ντέρμπι με την ομάδα της Αμμοχώστου και μάλίστα με 3-0 και οδηγεί μόνη αήττητη και απολογισμό 12-1 σετ, την κούρσα του πρωταθλήματος, μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε ο πρωταθλητής Απόλλωνς στο ντέρμπι. Από την αρχή πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα και δεν άφησε σε κανένα στάδιο του σετ να απειληθεί από την αντίπαλό του. Κέρδισε εύκολα το πρώτο σετ με 25-15.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτριες του Γιάννη Γιαπάνη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό αλλά τα κορίτσια της Ανόρθωσης ήσαν πάντα κοντά στο σκορ. Κατάφεραν δε να ισοφαρίσουν για πρώτη φορά σε 13-13 και να περάσουν μπροστά στο σκορ με 19-18. Το σετ εξελίχθηκε σε ντέρμπυ με την Ανόρθωση να ξεφεύγει 21-18 αλλά τον Απόλλωνα να καταφέρνει με πολύ κόπο αφού πέρασε μπροστά με 23-22, να πάρει το σετ με 27-25 και να προηγηθεί έτσι με 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ η Ανόρθωση ξεκίνησε αποφασισμένη να ανατρέψει το σε βάρος της αποτέλεσμα και κατάφερε να προηγηθεί 8-5. Μια αντεπίθεση διαρκείας του Απόλλωνα έφερε το σκορ στο 13-10 και στο σημείο αυτό είχαμε μια δεκαπεντάλεπτη διακοπή λόγω προβλήματος με το φιλέ. Όταν ξανάρχισε το σετ η λεμεσιανή ομάδα συνέχισε τον ξέφρενο ρυθμό της και έφθασε εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 25-17 και στην καθαρή νίκη με 3-0. Η ΑΕΚ Λάρνακας νίκησε με 3-0 την Ε.Ν.Αγ.Αθανασίου και ισοβαθμεί τώρα στην δεύτερη θέση με την Ανόρθωση. Πρώτες νίκες πέτυχαν στο πρωτάθλημα ο νεοφώτιστος Αρης Πολεμίου 3-1 σετ την ΑΕΛ και το ΘΟΙ Αυγόρου με το ίδιο σκορ νίκησε με 3-1 τον Παφιακό.