Νίκησε την ΕΘΑ 95-86 στην παράταση η ΕΝΠ

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο Παραλίμνι και με το οποίο, ολοκληρώθηκαν οι προγραμματισμένοι αγώνες για τη 17η αγωνιστική της πρώτης φάσης για το πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League (δυο παιχνίδια, μετατέθηκαν σε άλλες ημερομηνίες).

Ύστερα από 5λεπτη παράταση, η γηπεδούχος Ένωση κέρδισε την ΕΘΑ με 95-86, καθώς στο 40`, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με 75-75. Αυτή ήταν η 4η φετινή νίκη για την ομάδα του Παραλιμνίου (σε 16 αγώνες), ενώ η ομάδα της Έγκωμης, δέχθηκε την 8η της φετινή ήττα, σε 15 αγώνες.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα, ήταν ο Ford, που σημείωσε 32 πόντους (6/8 βολές, 10/17 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 13 ριμπάουντ).

Μετά το αρχικό 2-0 για τη γηπεδούχο, ήταν η ΕΘΑ που κράτησε ένα συνεχές προβάδισμα, σε όλη σχεδόν τη διάρκεια της 1ης περιόδου. Οι κιτρινόμαυροι, με 14-4, σερί, προηγήθηκαν με 14-6 λίγο μετά το 5` και στη συνέχεια με 19-12. Όμως στα τελικά χρονικά στάδια της 1ης περιόδου, η γηπεδούχος έκανε ένα σερί 8-0, για να πάρει προβάδισμα στο 10` με το σκορ στο 20-19.

Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι κατά τη 2η περίοδο. Στην αρχή η Ένωση προηγήθηκε με 24-19, αλλά στο 13`, η ΕΘΑ ισοφάρισε σε 28-28 και λίγο μετά, πήρε προβάδισμα με 33-31. Οι δυο ομάδες ήταν συνεχώς σχεδόν μαζί στο σκορ, ή και ισόπαλες προς τα τελικά σημεία της 2ης περιόδου και με την ολοκλήρωση της, η Ένωση είχε το προβάδισμα με 44-42.

Ξεκίνημα με προβάδισμα για την Ένωση (49-46) στην 3η περίοδο. Όμως στη συνέχεια ήταν η ΕΘΑ που πήρε προβάδισμα και μάλιστα, ήταν συνεχόμενο, ως και την ολοκλήρωση του τρίτου κομματιού στην αναμέτρηση. Στο 28` οι φιλοξενούμενοι αποσπάστηκαν με +9 (65-56) και στο τέλος της 3ης περιόδου, ήταν μπροστά στο σκορ με 65-58.

Αγωνιώδης αναμενόταν η 4η περίοδος. Στο 33` η Ένωση μείωσε στον πόντο (67-66), ενώ στην ελάχιστη της τιμή, ήταν η διαφορά και στο 35` (70-69 η ΕΘΑ). Προβάδισμα μετά από ώρα για την Ένωση στο 36` με 71-70 και λίγο μετά, με 73-70, τη στιγμή που η φιλοξενούμενη ομάδα, έμενε μόλις στους 5 πόντους, στα 7 πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου.

Λίγο πριν το 38`, η γηπεδούχος πήρε προβάδισμα με +5 (75-70), αλλά λίγο πριν το 39` η ΕΘΑ μείωσε σε 75-73 και πλέον η αγωνία έφθανε στην κορύφωση της, ενόψει του τελευταίου λεπτού. Στο 75-75 ισοφάρισε η ΕΘΑ στο 39`40``, με την Ένωση να χάνει την τελευταία επίθεση και έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Η Ένωση προηγήθηκε με 80-76 στις αρχές της παράτασης, ενώ λίγο πριν το 43`, αποσπάστηκε με +7 (83-76) και στη συνέχεια με 9 πόντους (85-76). Περιορισμένες πλέον οι ελπίδες της ΕΘΑ που ουσιαστικά εξανεμίστηκαν όσο λιγόστευε ο χρόνος και τελικά η Ένωση έφθασε στη νίκη, κερδίζοντας την αναμέτρηση με 95-86.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 44-42, 58-65, 75-75. Παράταση: 95-86.

Ε. Ν. Παραλιμνίου (Χάτι Ελχάτζ): Cook 23 (1), Σολομού 11 (1), Ugochukwu 16, Ford 32 (2), Κωνσταντίνου, McKissik, Γεωργίου 2, Χαραλάμπους 8 (1), Πυρίλλης 3.

ΕΘΑ (Χρίστος Στυλιανίδης): Dixon 24 (4), Akec 23 (4), Curry 29 (2), Ορφανός, Κυριακίδης 4, Παναγιώτου 6 (2), Χριστοδουλίδης, Key.

ΠΗΓΗ : ΚΟΚ

Τελευταία Ενημέρωση: 03 Φεβρουαρίου 2023 - 09:28

20 Απριλίου
Βαφεάδης: Προθεσμία μέχρι την Τρίτη να ετοιμαστεί η εγγυητική για την ανάπτυξη στη Λάρνακας
19:26

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.