Tο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Αναγέννηση, Νίκες για Ανόρθωση και Νέα Σαλαμίνα

To AΠΟΕΛ πέτυχε τη νίκη της ημέρας στους τρεις αγώνες που ολοκλήρωσαν την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν την Αναγέννηση Δερύνειας μέσα στο Γήπεδο της με 1-3 σετ. Η ομάδα του Π. Κωνσταντίνου πέτυχε την πρώτη νίκη στο 2022 ενώ «προσγείωσε» την Αναγέννηση μετά τη νίκη στην Πάφο επί του Green Air Παφιακού

Η Ανόρθωσις κέρδισε στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» την Ε.Ν.Π. με 3-1 και αποσπάστηκε στην 4η θέση, ενώ η Νέα Σαλαμίνα στο προσφυγικό ντέρμπι κέρδισε στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» την ΑΕ Καραβά με 3-0 σετ και πιέζει ακόμα και για ψηλότερα από την 3η θέση.

Υπενθυμίζεται ότι το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής Ομόνοια – Green Air Παφιακός διεξήχθη την Παρασκευή 14 Ιανουαρίου 2022 με νικητή τον Green Air Παφιακό 1-3 σετ στο ΣΤΑΔΙΟ «ΤΑΣΣΟΣ

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – Ε.Ν.Π.  3-1 (25-21, 25-16, 21-25, 25-20)

Η Ανόρθωσις πήρε αυτό που ήθελε στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών.  Την Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022 κέρδισε την Ε.Ν.Π. με 3-1 σετ σε 95’ και έμεινε στην 4η θέση. Αντίθετα, η Ε.Ν.Π. έχασε και έμεινε στη μέση του πίνακα, ενώ δεν έκτισε πάνω στη νίκη επί της Νέας Σαλαμίνας.

Ωραίο το πρώτο σετ με την Ε.Ν.Π. να παλεύει το σετ, αλλά την Ανόρθωση πιο αποτελεσματική να επικρατεί 25-21 σε 24’.

Το δεύτερο σετ όμως άνηκε στην Ανόρθωση που επικράτησε 25-16 σε 20’ και αύξησε σε 2-0 το προβάδισμά της.

Η Ένωση προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ και η «Μεγάλη Κυρία» ήταν μπροστά με 10-08. Η Ε.Ν.Π. όμως ήταν καλύτερη στη συνέχεια και προηγήθηκε 16-20. Η Ένωση βρήκε τον τρόπο κερδίζοντας  με 21-25 σε 27’ έστω και εάν η Ανόρθωσις μείωσε στους -3 21-24 και μείωσε 1-2 σετ.

Η Ανόρθωσις στο τέταρτο σετ προηγήθηκε με βραχεία κεφαλή 06-04, αλλά αύξησε σε 11-07 και 17-11 δείχνοντας να ελέγχει το σετ.  Οι ισορροπίες διατηρήθηκαν με το 19-13, αλλά η Ένωση έκανε την προσπάθειά της μειώνοντας 20-15. Η Ανόρθωσις διατηρούσε τις αποστάσεις και κέρδισε με 25-20 σε 24΄’ και τον αγώνα 3-1 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Α.Χρυσοστόμου, Halanda, Δημητρίου, Pepic, Βjelica, Κnezevic – Λίμπερο: Πλατρίτης, Μιλτιάδους – Αλλαγές: Σαββίδης,Ζηκάκης, Π. Χρυσοστόμου.

Ε.Ν.Π. (T. GALIBERTI):Μαρουλλής, Coutinho, Παπανδρέου, Costa, Σαββίδης, Σαράντης – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Καρκίδης, Ιακώβου, Γεωργίου.

Διαιτητές: Α. Δανιήλ – Μ. Αντώρκας

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ:ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ – ΑΠΟΕΛ 1-3 (25-16, 21-25, 22-25, 21-25)

Το ΑΠΟΕΛ σταμάτησε τον φρενήρη ρυθμό της Αναγέννησης  Δερύνειας. Παρά το πρόβλημα με τον τραυματία Λετονό πασαδόρο Janis Jansons οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν την Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022 μέσα στη Δερύνεια την Αναγέννηση με 1-3 σετ σε 114’. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πέτυχαν νίκη μετά από τις 06 Δεκεμβρίου 2021 εξασφαλίζοντας την πρώτη επιτυχία στο 2022.

Η Αναγέννηση από την άλλη, μετά από δυο σερί νίκες δέχθηκε την ήττα και έμεινε πίσω στην προσπάθεια για την 4η θέση.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στα δυο πρώτα σετ, αφού η Αναγέννηση Δερύνειας ήταν ανώτερη στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 1-0 κερδίζοντας με 25-16 σε 24’.

Το ΑΠΟΕΛ ανασυντάχθηκε στο δεύτερο σετ προηγήθηκε 20-23 και επικράτησε 21-25 σε 31’. Ισοφαρίζοντας σε ένα αγώνα ντέρμπι.

Ισοδύναμο ήταν το τρίτο σετ με την Αναγέννηση να αρχίζει καλύτερα και το ΑΠΟΕΛ να μειώνει 10-08 και ισοφάρισε 13-13. «Πράσινοι» και «γαλαζοκίτρινοι» συμβάδιζαν στο σκορ  διεκδικώντας επί ίσοις όροις το σετ. Το ΑΠΟΕΛ βρέθηκε στο +3 18-21 δείχνοντας να έχει λύσεις, με την Αναγέννηση  όμως να μειώνει στον πόντο 21-22. Οι «γαλαζοκίτρινοι» όμως κατάφεραν να κερδίσουν το πολύ ωραίο σετ 22-25 σε 30’ και να προηγηθούν 1-2 σετ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ξεκίνησαν καλύτερα το τέταρτο σετ και προηγήθηκαν 02-04, αλλά οι «πράσινοι» ισοφάρισαν 04-04.  Το ΑΠΟΕΛ παρά την απουσία του πασαδόρου Jansons προηγήθηκε 15-17 και  20-23 για να επικρατήσει 21-25 σε 29’ εξασφαλίζοντας μια σπουδαία νίκη με 1-3 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ (Γ. ΜΕΛΚΑ):Fellahoglu, Αntonic, Jackson, Καραγιάννης, Shvalev, Αποστόλου – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Στέκας, Τόφια.

ΑΠΟΕΛ (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Vanags, Aντωνιάδης, Dodic, Πέτρου, Στρουγκάρεβιτς, Παναγίδης – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Σκορδής,

Διαιτητές: Χρ. Μαϊφόσιης – Δ. Κουκούνης

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ  3-0 (25-15, 25-17, 25-17)

«Ερυθρόλευκη κυριαρχία στο προσφυγικό ντέρμπι που φιλοξενήθηκε στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ». Η Νέα Σαλαμίνα χωρίς ζόρια και Barreto κέρδισε την ΑΕ Καραβά με 3-0 σετ σε 68’  την Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν και τις αποστάσεις από τον 2ο Green Air Παφιακό. Η ΑΕ Καραβά ήταν φιλότιμη, αλλά δέχθηκε την 12η σερί ήττα της.

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε δυνατά στο προσφυγικό ντέρμπι και προηγήθηκε με 1-0 επικρατώντας με 25-15 σε 19’.

Η ΑΕ Καραβά όμως έδειξε αντίδραση στο δεύτερο σετ και βρέθηκε μπροστά με 10-11. Σταδιακά, όμως η Νέα Σαλαμίνα ξέφυγε και αφού προηγήθηκε 21-13, κέρδισε  25-17 σε 27’ γράφοντας το 2-0 σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν μπροστά στο τρίτο σετ 05-03 και αύξησε σε νταμπλ –σκορ 08-04 και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με το υπέρ της 16-08. Η ομάδα της Νέας Σαλαμίνας ήταν πάρα πολύ σοβαρή και ξέφυγε με 10 πόντους 19-09. Η ΑΕ Καραβά πήρε κάποιους πόντους ψυχολογίας μειώνοντας σε 21-14. Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας με αλλαγές κέρδισαν με 25-17 σε 22’ και κέρδισε 3-0 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(K. ΑΔΑΜΟΥ): Χρυσοστόμου, Παφίτης, Balaque, Σαββίδης, Χατζηβασίλη, Bruque – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης, Ιωάννου – Αλλαγές: Τουμπή, Νικολάου, Χρίστου, Αχιλλέως.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ(AD. HERRERA): Καλαφάτης, Al. Herrera, Καρακατσάνης, Σοφοκλέους, Ramma, Φιλοκράτους – Λίμπερο: Βαρνάβα – Αλλαγές: Ad. Herrera, Παναγιωτίδης, Χατζηδαμιανού.

ΠΗΓΗ:ΚΟΠΕ

Τελευταία Ενημέρωση: 29 Ιανουαρίου 2022 - 07:25

20 Απριλίου
Ελλάδα: Ισχυρές βροχές και καταιγίδες επηρεάζουν περιοχές της χώρας
11:47
Ατύχημα η έκρηξη που σημειώθηκε σε βάση φιλοϊρανικών παραστρατιωτικών δυνάμεων, στο Ιράκ
11:23
Τμήμα Μετεωρολογίας-2ο Δελτίου Καιρού 20/4/24
11:17
Ανάρτηση του φωτογραφικού υλικού «Διά χειρός Αττίλα» της Κάτιας Χριστοδούλου στον Ψηφιακό Ηρόδοτο
11:13
Περισσότερες από 10 νομοθεσίες αναμένεται να καταθέσει στη Βουλή το υπουργείο Υγείας
10:32
Βαφεάδης: Τη Δευτέρα η επικοινωνία με την ανάδοχο εταιρεία για την ανάπτυξη στη Λάρνακα
10:01
Το υπουργείο Υγείας έθεσε θέμα στον ΟΑΥ και τον ΟΚΥΠΥ πριν από την καταστροφή φαρμάκων
09:36
Τίτλοι Ειδήσεων: Σάββατο 20 Απριλίου 2024
06:56
Μεσολαβητικός ο ρόλος της Μόσχας μεταξύ Ισραήλ και Ιράν, δηλώνει ο Σεργκέι Λάβροφ
06:45
Πορεία στα κατεχόμενα για τα 24 παιδιά που έχασαν τη ζωή τους εξαιτίας των σεισμών στην Τουρκία
06:41
Βαφεάδης: Προθεσμία μέχρι την Τρίτη να ετοιμαστεί η εγγυητική για την ανάπτυξη στη Λάρνακας
06:13
Υποβάθμισε το πλήγμα στην Ισφαχάν, ο Ιρανός υπουργός Εξωτερικών
05:50

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.