Εξάρα για την Εθνική Ελπίδων στον αγώνα με το Λίχτενσταϊν

Νικηφόρο ήταν το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι για την Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-21 της UEFA.
Με αντίπαλο το Λίχτενσταϊν στο ΑΕΚ Αρένα, η ομάδα μας επικράτησε με 6-0 σε παιχνίδι που αφορούσε τον 4ο όμιλο και βρίσκεται στην πρώτη θέση με απολογισμό επτά βαθμούς.

Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη σε βάρος του Λίχτενσταϊν, καθώς την περασμένη Παρασκευή προηγήθηκε το εκτός έδρας 6-0.
Οι διεθνείς μας παρουσιάστηκαν και σήμερα με σοβαρότητα και με καλή αγωνιστική παρουσία δικαιολογημένα έφτασαν στο ευρύ σκορ. Όπως και στο εκτός έδρας παιχνίδι, έτσι και σήμερα ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Γιάννος Οκκάς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε δεκαέξι ποδοσφαιριστές.
Το σκορ άνοιξε στο 31ο λεπτό ο Ανδρόνικος Κακουλλής και δύο λεπτά αργότερα ο Ιωάννης Κωστή πέτυχε το 2-0. Προηγήθηκε σουτ του Κακουλλή, απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα και στην επιστροφή της μπάλας ο Κωστή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας.
Στο 38ο λεπτό η Εθνική μας κέρδισε φάουλ και ο Γερολέμου έδωσε έξυπνα στον Κωστή που με δυνατό σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.
Στο 41ο λεπτό ο Κακουλλής κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος και πέτυχε το 4-0, αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο.
Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Γιάννης Γερολέμου πέτυχε το 5-0 και στο 63ο λεπτό ο Ιάσωνας Πικής διαμόρφωσε το 6-0.

Κύπρος: Κυριάκου, Σεργίου (46' Παρούτης), Μιχαήλ, Κέρκεζ, Κυπριανού, Νικολάου (46' Χένρη Ανδρέου), Κωστή (46' Χαραλάμπους), Γερολέμου, Κακουλλής (46' Κ. Ηλία), Ναούμ, Σωτηρίου (55' Πικής).