Πρώτος τίτλος για τον Κεραυνό

Με το δεξί ξεκίνησε την σεζόν ο Κεραυνός Στροβόλου, που επικράτησε με 82-74 της Πετρολίνα ΑΕΚ και κατέκτησε το ΟΠΑΠ Σούπερ Καπ 2021, το οποίο είναι το πέμπτο στην ιστορία του. Κορυφαίος καλαθοσφαιριστής της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μαϊκλ Μόρισον με 20 πόντους (12 ριμπάουντ και 1 ασίστ). Από πλευράς ΑΕΚ ξεχώρισε ο Σακίλ Γκούντγουιν με 27 πόντους (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ στο τρίτο λεπτό με 8-3. Μετά το 6’ το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο με την ΑΕΚ να μειώνει και να γυρίζει το παιχνίδι (14-11), ενώ αργότερα βρέθηκε εκ νέου πίσω στο σκορ. Στο τελευταίο δευτερόλεπτο της περιόδου, ο αρχηγός των «κιτρινοπράσινων», Ιάκωβος Παντελή, πέτυχε τρίποντο κάνοντας το 22-22.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει στο +8 στο 13΄(32-24), όμως ο Κεραυνός γύρισε το παιχνίδι, κάνοντας το 37-34. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με τον Σαϊμον να πετυχαίνει δύο τρίποντα στο δεκάλεπτο. Το σκορ ημιχρόνου ήταν 45-41 για τον Κεραυνό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Στροβόλου είχε το πάνω χέρι, φτάνοντας στο +10 (53-43) στο 23’. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο -6 (56-50) στο 27’, ενώ η περίοδος έληξε με σκορ 62-56 για τους φιλοξενούμενους.

Στη τελευταία περίοδο ο Κεραυνός συνέχισε να βρίσκεται μπροστά σκορ, ενώ με τις βολές του Μπερνς στο 34’ έφερε τη διαφορά στο +12 (70-58). Στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα η ΑΕΚ μείωσε τη διαφορά και 56 δευτερόλεπτα πριν το τέλος μείωσε στους πέντε πόντους (74-69). Ο Κεραυνός διατήρησε το προβάδισμα του και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 82-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 41-45, 56-62, 74-82

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Γκούντγουιν 27 (1), Γιούινγκ 4 , Σνάιντερ 20 (3), Σιζόπουλος 6 (2), Παντελή 17 (3), Λουκά, Στυλιανού, Κορωνίδης

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Μπερνς 10 , Μιχαήλ 9 (3), Στυλιανού 19 (4), Μάλκολμ 12 , Μόρισον 20, Τίγκας 3, Μαραγκός 8, Ραζής 1, Πασιαλής.

13:56
Περί τα τέλη του 2024 τα αντισταθμιστικά μέτρα για την επιβολή της πράσινης φορολογίας
12:33
Μέτρα στήριξης 35,3 εκατομμυρίων ευρώ ανακοίνωσε η κυβέρνηση (Βίντεο)
12:21
Ποινή φυλάκισης 2 ετών σε 25χρονο οδηγό για τροχαίο το 2020
12:13

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.