Τόκιο 2020: Στα ημιτελικά του τουρνουά ποδοσφαίρου η Ιαπωνία, δύσκολη πρόκριση για Βραζιλία

Συναρπαστικός ήταν ο δεύτερος προημιτελικός του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου ανδρών με την ομάδα της Ιαπωνίας να επικρατεί στα πέναλτι με 4-2 της Νέας Ζηλανδίας και να παίρνει το δεύτερο εισιτήριο, μετά την Ισπανία, για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Τόσο η κανονική διάρκεια, όσο και η παράταση έληξαν χωρίς γκολ και στη διαδικασία των πέναλτι οι Ιάπωνες ήταν πιο ψύχραιμοι και πανηγύρισαν την πρόκριση.

Η Βραζιλία επιβεβαίωσε, έστω με μεγάλη δυσκολία, τα προγνωστικά στον τρίτο προημιτελικό του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου ανδρών, καθώς νίκησε με 1-0 την αξιόμαχη Αίγυπτο και πήρε το τρίτο εισιτήριο, μετά την Ισπανία και την Ιαπωνία, για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Η «σελεσάο» των Ντάνι Αλβες και Ριτσάρλισον είχε τον έλεγχο του αγώνα, έχασε αρκετές ευκαιρίες και πήρε τελικά την πρόκριση για τους «4» της διοργάνωσης με το γκολ του Ματέους Κούνια στο 37ο λεπτό του αγώνα στο Saitama Stadium.

Τελευταία Ενημέρωση: 31 Ιουλίου 2021 - 16:15