Απόλλων και Ολυμπιάδα απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης στον Τελικό Κυπέλλου Πετόσφαιρας γυναικών

Σε «αφεντικό» για την πρόκριση στο Μεγάλο Τελικό του Κυπέλλου Πετόσφαιρας Γυναικών μετατράπηκε την Τετάρτη το βράδυ ο Propery Gallery Απόλλων. Με επική ανατροπή αφού έχανε 2-0 σετ, κέρδισε την ΑΕΛ στο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» με 3-2 σετ και οι «γαλάζιες» έχουν το προβάδισμα για την πρόκριση.

Τα πάντα που θα κρίνουν τη πρόκριση θα ξεκαθαρίσουν το Σάββατο 24 Απριλίου στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» με όλα να είναι πιθανά.

Στο δεύτερο ζευγάρι των ημιτελικών, η Ολυμπιάδα Νεάπολης. κέρδισε στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ» την Ανόρθωση με 3-0 και είναι το μεγάλο φαβορί για πρόκριση. Ο επαναληπτικός που θα ξεκαθαρίσει τα πάντα θα γίνει το Σάββατο 24 Απριλίου στο «ΝΕΑΠΟΛΗ / ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ».

«Έσπασε» την έδρα με επική ανατροπή

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ  2-3(25-18, 25-21,24-26, 24-26, 08-15)

«Αφεντικό» για την πρόκριση στο Μεγάλο Τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών έγινε ο Property Gallery Απόλλων. Την Τετάρτη στον Α’ Ημιτελικό κέρδισε μέσα στο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» την πρωταθλήτρια Robo Markets ΑΕΛ με 2-3 σε 128’ με επική…ανατροπή.

Οι πρωταθλήτριες κέρδιζαν με 2-0 δείχνοντας να ελέγχουν τον ημιτελικό. Ωστόσο, με αντεπίθεση διαρκείας ο Property Gallery Απόλλων που την Κυριακή χτυπήθηκε με κορωνοϊό, αντέδρασε και ανέτρεψε το σκορ κερδίζοντας.

Σαφώς το προβάδισμα για τον Τελικό ανήκει στον Property Gallery Απόλλων που θα φιλοξενήσει στην έδρα του τον επαναληπτικό του Σαββάτου 24 Απριλίου. Οι «αμαζόνες» μπορούν να προκριθούν με οποιαδήποτε νίκη. Η Robo Markets ΑΕΛ ψάχνει στο γειτονικό «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» νίκη 3-0 ή 3-1 για να προκριθεί. Η νίκη με 3-2 οδηγεί την πρόκριση σε «χρυσό» σετ.

Οι πρωταθλήτριες ήταν καλύτερες στο πρώτο σετ και προηγήθηκαν 1-0, κερδίζοντας 25-18 σε 25’.

Το δεύτερο σετ ήταν ισοδύναμο με τις «γαλαζοκίτρινες» να ξεφεύγουν 13-10, αλλά τις «γαλάζιες» να ισοφαρίζουν 14-14. H Robo Markets ΑΕΛ κατόρθωσε να ελέγξει τον ρυθμό και προηγήθηκε 21-17 για να ολοκληρώσει το σετ κερδίζοντας με 25-21 σε 21’ και «έγραψε» το 2-0 στο ντέρμπι.

Φοβερό ξεκίνημα για την Robo Markets ΑΕΛ στο τρίτο σετ όταν προηγήθηκαν 05-01. Σχεδόν άμεσα όμως, ο Property Gallery Απόλλων ισοφάρισε σε 05-05 και προηγήθηκε 08-09.

Οι πρωταθλήτριες όμως δεν άφησαν τις «γαλάζιες» να ξεφύγουν και προηγήθηκαν 11-10. Το τρίτο σετ είχε ενδιαφέρον με την Robo Markets ΑΕΛ να ξεφεύγει 17-14 και το στάτους να μην αλλάζει στη συνέχεια 20-17.

Οι παίκτριες του Γιάννη Γιαπάνη αντέδρασαν και προηγήθηκαν 20-22. Ωστόσο, η Robo Markets ΑΕΛ ισοφάρισε 23-23 το σετ που κρίθηκε στους έξτρα πόντους με τις «γαλάζιες» να κερδίζουν 24-26 σε 30’ και να μειώνουν σε 2-1 σετ.

O Property Gallery Απόλλων άρχισε με φόρα στο τέταρτο σετ όταν προηγήθηκε 01-05 και τονώθηκε ψυχολογικά. Οι πρωταθλήτριες όμως έδειξαν σφυγμό και ανέτρεψαν τα δεδομένα αφού προηγήθηκαν 10-09.

Το Λεμεσιανό ντέρμπι πήγαινε πόντο – πόντο με την Robo Markets ΑΕΛ να προηγείται 17-15, αλλά ο Property Gallery Απόλλων βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί 21-23. Το σετ οδηγήθηκε σε έξτρα πόντους με τις «αμαζόνες» να επικρατούν 24-26 σε 30’ και να ισοφαρίζουν τον πρώτο ημιτελικό σε 2-2 σετ.

Η Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε 04-03 στο πέμπτο σετ, αλλά οι «αμαζόνες» του Property Gallery Απόλλων προηγήθηκαν 05-09 με την αλλαγή του τερέν και πήρε το «πάνω χέρι». Οι «γαλάζιες» προηγήθηκαν 06-11 και 07-13 και κατέστησαν το φαβορί του σετ και σαφώς του πρώτου ημιτελικού. Οι παίκτριες του Γ. Γιαπάνη έγιναν το «αφεντικό» για την πρόκριση, αφού κέρδισαν το τάϊ – μπρέικ με 08-15 σε 16’ και τον αγώνα με 2-3 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Πεχλιβάνη, Σπύρου, Milca, Παύλου, Gryban/ Στεφανίδη, Stedile – Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Κωνσταντίνου, Αλλαγές:  Kατσουνωτού.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Lavruk, Ιορδάνους, Κωνσταντίνου, Perez, Bilzancova,Ventura – Λίμπερο 1: Xριστοφόρου, Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Αλλαγές:  Ι. Simanovski, N. Simanovski.

Πρώτο σημαντικό βήμα

«ΣΩΤΗΡΕΙΟ» : ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 0-3 (22-25,17-25, 19-25)

Η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στον Μεγάλο Τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη κέρδισε μέσα στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ» την Ανόρθωση στον πρώτο ημιτελικό με 0-3  σετ σε 78’ και πήρε το ισχυρό προβάδισμα.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί το Σάββατο στην έδρα της Ολυμπιάδας «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ». Η Ολυμπιάδα βολεύεται και με ήττα 2-3 ενώ η Ανόρθωσις θέλει νίκη 3-0 και 3-1 για να οδηγήσει την πρόκριση σε «χρυσό»σετ.

Σημαντικό το προβάδισμα της Ολυμπιάδος στο πρώτο σετ αφού κέρδισε με 22-25 σε 27’ και έκανε το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ η Ολυμπιάδα εξακολουθούσε να είναι καλύτερη και είχε διαφορές 14-19 για να κρατήσει και να κερδίσει 17-25 σε 25’ αυξάνοντας το προβάδισμα σε 0-2 σετ.

Ισορροπημένο έμοιαζε το τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 05-05.  Η Ολυμπιάδα βρήκε τον ρυθμό της και βρέθηκε μπροστά στο σκορ 06-10. Η «Μεγάλη Κυρία» πίεσε και μείωσε στον πόντο 10-11 με μικρό σερί 04-01.

Η ομάδα της Νεάπολης κατάφερε να «κτίσει» μια μικρή διαφορά 12-15 και αύξησαν στο +4 15-19 για να κερδίσει εν τέλει με 19-25 σε και να επικρατεί με 0-3 στον πρώτο ημιτελικό.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (AL. BOSCOVIC): Ριαλά, Zεμπύλα,Bratunhina, Χαραλάμπους, Caetano – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Iωάννου.

OΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Ηudima, Πέτρου, Mudritskaya, Cudworth, Μανίταρου, Λεωνίδου – Λίμπερο: Κούτα – Aλλαγές: Dobrasinovic.