Στα ημιτελικά του Ρότερνταμ ο Τσιτσιπάς με ανατροπή επί του Κατσάνοφ

Σε μια "τιτανομαχία" που κράτησε 2 ώρες και 42 λεπτά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς βγήκε νικητής απέναντι στον Ρώσο Κάρεν Κατσάνοφ με 2-1 σετ (4-6, 6-3, 7-5) και εξασφάλισε θέση στα ημιτελικά του τουρνουά τένις που διεξάγεται στο Ρότερνταμ.

Σήμερα (6/3) στις 16:00 αντιμετωπίζει τον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ.

Τσιτσιπάς και Κατσάνοφ πρόσφεραν πλούσιο θέαμα σε ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι, που είχε απρόβλεπτη εξέλιξη. Παρά το προβάδισμα που πήρε νωρίς στον αγώνα ο Στέφανος με μπρέικ για το 2-0, ο Κατσάνοφ έβγαλε αντίδραση και με διαδοχικά μπρέικ, κατέκτησε τα τέσσερα επόμενα γκέιμ κάνοντας το 2-4. Καθώς απέκτησε τον έλεγχο, αντιμετώπισε με επιτυχία την προσπάθεια του Τσιτσιπά να επανέλθει και έκλεισε το σετ στο 6-4.

Με τον ίδιο τρόπο άρχισε ο Έλληνας αντισφαιριστής και στο δεύτερο σετ. Πιέζοντας ακόμη περισσότερο τον Κατσάνοφ πέτυχε δύο μπρέικ και χωρίς δική του απώλεια στο σέρβις έφτασε εκ του ασφαλούς στο 5-0, για να κλείσει λίγο αργότερα το σετ στο 6-3, ισοφραρίζοντας τον αγώνα σε 1-1.

Στο τρίτο σετ οι δύο αντισφαιριστές κρατούσαν το σέρβις τους, μέχρι που ο Κατσάνοφ έκανε το πρέικ στο 3-1, όμως Τστσιπάς απάντησε με μπρέικ-μπακ και η πρόκριση ήταν ξεκάθαρο ότι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Μέχρι εκείνο το σημείο ήταν έντονη η πίεση που έβαζε ο Ρώσος στο σέρβις του Τσιτσιπά, για τον οποίο όμως η συνέχεια θα ήταν διαφορετική. Με περισσότερη σιγουριά στο παιχνίδι του, πήρε τον έλεγχο και με μπρέικ στο 6-5, ευτύχησε να σφραγίσει, αμέσως μετά, την πρόκριση στο δεύτερο ματς πόιντ που είχε στη διάθεσή του.

Στον σημερινό ημιτελικό (16:00) θα αντιμετωπίσει τον επίσης Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ. Το άλλο εισιτήριο του τελικού θα διεκδικήσουν ο Κροάτης Μπόρνα Τόσριτς με τον Ούγγρο Μάρτον Φούκσοβιτς.

Αργότερα το βράδυ της Παρασκευής (5/3) ολοκηρώθηκε και η παρουσία των αδελφών Τσιτσιπά στο διπλό. Στέφανος και Πέτρος γνώρισαν την ήττα στα προημιτελικά με 2-0 (6-2, 7-6) από τους Χέντρι Κοντίνεν και Έντουαρντ Ροζέ-Βασελάν.

Συντάκτης: Γιώργος Τσαβέλλας

Τελευταία Ενημέρωση: 06 Μαρτίου 2021 - 15:35