Ο Ott Tanak και η Hyundai έδειξαν τον δρόμο στο Arctic Rally

Ο Ott Tanak της Hyundai i20 κέρδισε το Arctic Rally παίρνοντας έτσι τους πρώτους του βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα του WRC 2021.

Ο Εσθονός ήταν ασυναγώνιστος από την αρχή του αγώνα και ολοκλήρωσε τον αγώνα 17 δευτερόλεπτα από τον Kalle Rovanpera που τερμάτισε στην δεύτερη θέση με TOYOTA Yaris. Ο Kalle γιός του Harri Rovanpera πρώην οδηγού του WRC, έγινε ο νεότερος πρωτοπόρος του παγκοσμίου πρωταθλήματος οδηγών.

Τρίτος ήταν ο Thierry Neuville με Hyundai i20 μόλις 0,1 του δευτερολέπτου πιο πίσω παίρνοντας αρκετούς πόντους για να ανεβεί στην δευτερη θέση του πρωταθλήματος οδηγών.
Ο δεύτερος αγώνας του παγκοσμίου πρωταθλήματος ράλι πραγματοποιήθηκε στην χιονισμένη Λαπωνία και ήταν καταστροφική από άποψη βαθμολογικού κέρδους για τον νικητή του ράλι Μόντε Κάρλο Sebastien Ogier TOYOTA Yaris ο οποίος έμεινε πολύ πίσω από την πρώτη κιόλας μέρα αφού είχε το δύσκολο έργο να ξεκινά πρώτος στις χιονισμένες ειδικές διαδρομές και να ανοίγει ουσιαστικά τον δρόμο για τους υπόλοιπους. Ο Γάλλος τερμάτισε τελικά εικοστός και πήρε μόλις ένα βαθμό από την υπερειδική, βρίσκεται τρίτος στο πρωτάθλημα οδηγών.

Τέταρτος ήταν o Craig Breen επίσης με Hyundai i20 ο οποίος είχε ένα δύσκολο αγώνα στην πρώτη του παρουσίας στο WRC μετά την τη δεύτερη θέση στο Ράλι Εσθονίας του περασμένου έτους, αφού η ομάδα του αναγκάστηκε να αντικαταστήσει το κιβώτιο ταχυτήτων του για να λύσει ένα πρόβλημα διαρροής λαδιού.
Ο Elfin Evans ήταν 5ος με το TOYOTA Yaris.

Εντυπωσιακή η εμφάνιση του Oliver Solberg με το Hyundai i20. Ο έφηβος Oliver γιός του παγκόσμιου πρωταθλητή Petter Solberg στην πρώτη του εμφάνιση στο τιμόνι ενός αυτοκινήτου WRC βρισκόταν στην έκτη θέση όμως ένα λάθος στην τελευταία ειδική διαδρομή του αγώνα του στοίχησε 15 δευτερόλεπτα και ταυτόχρονα την θέση, του αφού τερμάτισε τελικά 7ος.