Σπουδαία νίκη για την Ένωση

Σπουδαία νίκη για την Ένωση. Οι "βυσσινί" επικράτησαν στο "Αμμόχωστος" στην πρεμιέρα των πλέι-οφ με 2-1 της Νέας Σαλαμίνας και έκαναν καθοριστικό βήμα για παραμονή στην κατηγορία.

Η αποβολή του Βαρέλα στο έννατο λεπτό για δυνατό φάουλ στον Θεοδώρου, άλλαξε άρδην τα δεδομένα του αγώνα. Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, η Νέα Σαλαμίνα, άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό με τον Καμισοκό. Η Ένωση στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 65ο λεπτό με τον Γκαντό. Ο Ζουάν Φελίπε με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, πέντε λεπτά πριν από το τέλος χάρισε στην ομάδα του Παραλιμνίου τη νίκη.

Με τη νίκη της η Ένωση ανέβηκε στους 27 βαθμούς, παράμεινε στην 11η θέση και πλησίασε στο -2 απ' τη Νέα Σαλαμίνα που έμεινε στους 29 και την 10η θέση.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ:  Βεσελόφσκι, Σεργίου (88'Σιαθάς), Καμισοκό, Βαρέλα, Ντανίλο, Βάγκνερ (71'Ντουβεντρού), Οσέι (27'Μουστιβάρ), Τσουκαλάς (88'Πικής), Νικολάου (88'Μπρένο), Χριστοφόρου, Κονφέ.

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπάρνι, Λουσέρο (46'Ιρέπ), Ντένινγκ (89'Κοσμά), Θεοδώρου (46'Γκαντό), Μπαρμπόσα, Κοτσώνης (76'Κυριάκου), Πανός (62'Μαρκόφσκι), Μπάλαζιτς, Φελίπε, Νγκο.

20:40
Β' Κατηγορία: Η Αγία Νάπα νίκησε με 2-1 την Ομόνοια Ψευδά και διατήρησε επαφή με την κορυφή