Ο Παφιακός κέρδισε την Αναγέννηση και η Ανόρθωση την ΕΝΠ

Ο Παφιακός κέρδισε στη Δερύνεια την Αναγέννηση με 3-2 σετ αλλά έχασε ένα βαθμό και έμεινε στο -8 από την κορυφή, την ίδια στιγμή που η Ανόρθωση στο Παραλίμνι κέρδισε την τοπική Ένωση με 3-1 σετ.

Ο Παφιακός άφησε βαθμό στη Δερύνεια αφού αν και πήρε δυο φορές το προβάδισμα δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο απέναντι στη καλοστημένη ομάδα της Αναγέννησης.
Σε ένα πολύ κλειστό πρώτο σετ ο Παφιακός κατάφερε να επιβληθεί με 25- 21, στο δεύτερο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι τα μέσα του σετ, αλλά η Αναγέννηση ξέφυγε για να κερδίσει 25-22 ισοφαρίζοντας στα σετ.
Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες ήταν ισοδύναμες με τον Παφιακό στα μέσα του σετ να ξεφεύγει με 22-15 και να παίρνει τελικά το σετ με 25-20.
Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο τέταρτο σετ με τους γηπεδούχους να κατακτούν μετά από πολύ καλό παιχνίδι το σετ με 25-22 και να ισοφαρίζουν.

Ο Παφιακός μπήκε πιο αποφασιστικά στο πέμπτο σετ, το κέρδισε με 15-9 και πήρε το αγώνα 3-2 σετ.
Πολύ σημαντική ήταν η νίκη της Ανόρθωσης απέναντι στο Παραλίμνι με 3-1 σετ. Αν και το τρίποντο ήρθε δύσκολα η ομάδα της Αμμοχώστου έβαλε γερές βάσεις για την διεκδίκηση του τίτλου, τρεις ημέρες πριν από το ντέρμπι με την Ομόνοια στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ».

Συντάκτης: Γιώργος Τρίκος

Πηγή: Τηλεόραση ΡΙΚ