Σπουδαία νίκη για την Ολυμπιάδα

Η Ολυμπιάδα συνεχίζει την «τρελή» πορεία της στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Η ομάδα της Νεάπολης κέρδισε την ΑΕΛ στη Λεμεσό και πέτυχε την 8η σερί νίκη της. Η ΑΕΛ έχασε μετά από πέντε συνεχόμενες νίκες.

Σημαντική νίκη και για τον Property Gallery Απόλλων που νίκησε στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» την Ανόρθωση με 3-0 σετ που δέχθηκε δεύτερη σερί ήττα.  Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε o Δικέφαλος Γερίου που παίζοντας στη φυσική του έδρα νίκησε την Lemesos Volleyball με 3-1 σετ και πήρε «ανάσα».

Εξάλλου, σε ένα αμφίρροπο αγώνα η ΑΕΚ κέρδισε στο «ΚΙΤΙΟΝ» τη Νέα Σαλαμίνα με 3-2 σετ και πήρε το δίποντο. Παράλληλα, η Νέα Σαλαμίνα με τον πόντο ελπίζει για καλύτερη πορεία.

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: ΑΕΛ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 0-3  (15-25, 20-25 21-25)

Με πραγματική «απόδραση» μοιάζει η νίκη της Ολυμπιάδας Ν. την Τρίτη 07 Δεκεμβρίου 2021 στην 8η αγωνιστική πρεμιέρα του Β Γύρου στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Γυναικών. Η προσφυγική ομάδα «πέρασε» με εμφαντικό τρόπο από το «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» κερδίζοντας με 3-0 σε 71’ την ΑΕΛ και είναι πρώτη και αήττητη στη βαθμολογία.

Η ΑΕΛ μετά από πέντε σερί νίκες και με την ψυχολογία στα ύψη μετά το 3-0 του Σαββάτου επί του Property Gallery Απόλλων, έχασε και έκανε «πισωγύρισμα».

Η Ολυμπιάδα έκανε ιδανικό ξεκίνημα και στο πρώτο  σετ προηγήθηκε 01-06 με την ΑΕΛ όμως μετά το τάϊμ –άουτ του Στ. Μασιά να αντιδρά μειώνοντας 06-09. Η Ολυμπιάδα όμως δεν πτοήθηκε, «πάτησε γκάζι» κερδίζοντας με 15-25 σε 21’ ανοίγοντας το σκορ.

Η έναρξη του δεύτερου σετ έφερε τις δυο ομάδες στην ισορροπία. Η Ουμπιάδα προηγήθηκε 06-08, αλλά άμεσα η ΑΕΛ ισοφάρισε 08-08. Οι «γαλαζοκίτρινες» προηγήθηκαν 18-15, αλλά η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 20-21 και κράτησε για να αυξήσει σε 0-2 το προβάδισμα αφού σε 23’επιβλήθηκε 20-25.

Kαλύτερο ξεκίνημα έκανε η Ολυμπιάδα και στο τρίτο σετ αφού έκανε μικρό ντάμπλ – σκορ 03-06. Η ΑΕΛ όμως πήρε ανάσες με κάποιους πόντους 08-10. Οι παίκτριες του Γ. Νικολάκη διατηρούσαν σταθερά όμως το προβάδισμα 11-14 με την ΑΕΛ όπως και στο πρώτο σετ μετά από τάϊμ –άουτ να σπάει το ρυθμό και να μειώνει στον πόντο. Ωστόσο, ένα σερί της Ολυμπιάδας την έφερε στο +5 15-20 «αγγίζοντας» τη νίκη. Η ΑΕΛ όμως μείωσε στο -3 20-23, αλλά η Ολυμπιάδα επικράτησε σε 27’ .21-25 και πήρε τη νίκη με 0-3 και το τρίποντο.

ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):Σπύρου, Stedile, Κasprzak, Πεχλιβάνη, Παύλου, Magdic – Λίμπερο: Κοκκή – Αλλαγές: Gryban – Στεφανίδου, Κατσουνωτού.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ):Λεωνίδου, Hudima, Cudworth, Mudritskaya, Drodz, Μανίταρου – Λίμπερο: Koύτα – Αλλαγές:Donchuk, Πέτρου.

«ΣΩΤΗΡΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ  0-3 (18-25, 24-26, 20-25)

Ουσιαστικός ο Property Gallery Απόλλων πήγε στη Λευκωσία και «καθάρισε» στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» κερδίζοντας την Ανόρθωση με 3-0 σε 76’ την Τρίτη 07 Δεκεμβρίου για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών.

Οι «γαλάζιες» ξεπέρασαν την ήττα από την ΑΕΛ, ενώ η Ανόρθωσις δεχόμενη δεύτερη σερί ήττα δεν έκανε το άλμα.

Ο Property Gallery Απόλλων από τα πρώτα στάδια πήρε τα ηνία στο πρώτο σετ και μετά το 01-07 δημιούργησε νταμπλ – σκορ 06-12. Ο Property Gallery Απόλλων δεν «είδε πίσω» και παρά την προσπάθεια της Ανόρθωσης επιβλήθηκε σε 22’ 18-25 και προηγήθηκε.

Οι δυο «κυανόλευκες» προσπάθησαν να επιβληθούν στο δεύτερο σετ χωρίς καμιά ομάδα να το κατορθώνει 07-0 και 12-12. Ο Property Gallery Απόλλων έκανε σερί και διατηρούσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων 14-18, 15-19. Η Ανόρθωσις όμως το πάλεψε και μείωσε σε 21-23 με το σετ να κρίνεται στους έξτρα πόντους με τις Λεμεσιανές να επικρατούν 24-26, διαμορφώνοντας σε σετ 31’ το 0-2.

Τόσο οι «Κυρίες», όσο και οι «Αμαζόνες» επιχείρησαν να βάλουν τη σφραγίδα τους στο τρίτο σετ, αλλά καμιά δεν το κατάφερε σε πρώτο στάδιο 06-06. Το σετ συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και ήταν ντέρμπι 12-12 και 14-14. Το ντέρμπι   ήταν μεγάλο στο τρίτο σετ  με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 17-17. Ένα ντεμαράζ του Property Gallery Απόλλων ήταν αρκετό για να κερδίσει 20-25 σε 24’ και τον αγώνα με 0-3 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(D. DJORDJEVIC):Βασιλείου, Zεμπύλα, Ριαλά, Nikolova, Shvanska, Χαραλάμπους – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Κωνσταντίνου

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):Perez, Λάμπρου, Bogdanova, Nogueras, Lavruk, Ιορδάνους – Λίμπερο: Ζακχαίου, Λεύκιου – Αλλαγές: Popolitova.

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΕΡΙΟΥ: ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ – LEMESOS VOLLEYBALL 3-1 (25-18, 25-16, 14-25, 25-23)

Έπαιξε για πρώτη φορά στο Γυμνάσιο Γερίου  και ο Δικέφαλος επικράτησε στο πιο σημαντικό παιχνίδι για την ομάδα του Γιώργου Γεωργίου μέχρι στιγμής με 3-1 της Lemesos Volleyball με 3-1 σε 99’ και την άφησε μακριά του.  Ο αγώνας της Τρίτης ήταν για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Δικέφαλος με την αύρα της έδρας πήρε το σπουδαίο τρίποντο και βλέπει ψηλότερα. Η Lemesos Volleyball ενισχυμένη με την διεθνή πασαδόρο Στέλλα Ιωάννου προσπάθησε πολύ, αλλά έχασε και  έμεινε στον πυθμένα.

Η Lemesos Volleyball ενισχυμένη με τη διεθνή πασαδόρο Στέλλα Ιωάννου άρχισε καλύτερα το πρώτο σετ και προηγήθηκε 05-08. Ωστόσο, η ομάδα του Δικεφάλου με τον αέρα της έδρας ισοφάρισε 12-12 και προηγήθηκε 19-15. Οι «κιτρινόμαυρες» έλεγξαν πλήρως το σετ κερδίζοντας με 25-18 και έκαναν βήμα νίκης με το 1-0.

Ο Δικέφαλος ήταν ελαφρώς καλύτερος στο δεύτερο σετ με τις «κιτρινόμαυρες» να προηγούνται με 07-06, αλλά αργότερα να αυξάνουν στο +4  11-07. Οι παίκτριες του Γ. Γεωργίου ήταν εξαιρετικές και ξέφυγαν με 17-09. Ο Δικέφαλος παρά τις αλλαγές που έγιναν από τον πάγκο της Lemesos Volleyball καθάρισε με 25-16 σε 23’ και με το 2-0 βρέθηκε σε θέση ισχύος.

Η Lemesos Volleyball ήταν καλύτερη στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ και είχε το προβάδισμα 04-06, -8-10, αλλά ο Δικέφαλος ισοφάρισε. Η Lemesos Volleyball όμως ξέφυγε με 12-19 σε ένα σημείο που της έδωσε ψυχολογία. Μάλιστα, οι «ροζ» δημιούργησαν συνθήκες κατάκτησης του σετ 13-22 και έμειναν ζωντανές κερδίζοντας  με  14-25 και μείωσε σε 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Δικέφαλος  βρέθηκε στο +5 16-11, όμως η Lemesos Volleyball  πίεσε και μείωσε σε 22-21, αλλά ο Δικέφαλος πήρε το σετ με 25-23 και την πολυπόθητη νίκη με 3-1 σετ.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ(Γ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ):Οικονομίδου, Lukacs, Weg,Κarabinovich, Σολωμή,Στυλιανού– Λίμπερο: Μαραγκού – Αλλαγές: Παντελίδου, Διάκου, Τίλλεϊ.

LEMESOS VOLLEYBALL(Α. ΣΠΥΡΟΥ):Στ. Ιωάννου, Summer, Σιδερά, Dobrasinovic, Komlenovic, Ηorman – Λίμπερο: Μιχαήλ, Καραολή – Αλλαγές: Λάσπου, Ιωάννου, Σιαπάνη, Κέστα.