Print this page
Saturday, 11 July 2020 15:57

Türkiye'nin Ayasofya kararına uluslararası tepkiler.

Rate this item
(0 votes)

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, Ayasofya’nın camiye dönüştürüldüğünün açıklanmasının ardından,

Dünya Miras Komitesi’nin Ayasofya’nın statüsünü yeniden değerlendireceğini açıkladı. Türkiye’nin kararının herhangi bir diyalog aracılığıyla alınmamasını ve daha öncesinde herhangi bir açıklama yapılmamasını üzücü bir olay olarak niteledi. Bu nadir mirasın dünya çapındaki değerinin değişmemesi ve bu değerin korunmasının, Dünya Miras Komitesi’nin bir sonraki toplanışında yeniden değerlendirilmesi için Türk yetkililerine, geç olmadan diyaloğa başlamaları için çağrı yaptı.


Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Josep Borrell, Türkiye’nin Ayasofya hakkındaki kararını üzücü olarak niteledi. Borrell, yaptığı yazılı açıklamada, Ayasofya’nın güçlü, sembolik, tarihsel ve dünya çapında bir değeri olduğunu belirterek, Türkiye’nin geleneksel bir kültürel koruma geleneğinin yanı sıra, bilinen bir manevi ve kültürel şeffaflık geleneği geliştirdiğini söyledi. Türkiye Danıştay’ının kararının, Türkiye’nin çağdaş kararlarından birini ortadan kaldırdığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya’yı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yönetimine yerleştirmesinin üzücü bir olay olduğunu söyledi.

 

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu