Print this page
Friday, 03 April 2020 11:12

Dünya genelinde korona virüs vaka sayısı 1 milyonu geçti

Rate this item
(0 votes)

Dünya genelinde korona virüs vaka sayısı 1 milyonu geçti. 53 bin kişi ise korona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.
37 binden fazla kişinin sağlık durumlarının kritik olduğu belirtiliyor. 213 bin insan ise iyileşitirildi. İyileştirilen kişilerin 75 bin’i, virüsün ortaya çıktığı Çin’de iyileştirildi.
Bazı ülkelerde kaydedilen vaka sayılarında azalma gözlemleniyor ve bazı uzmanlar, virüsün bu bölgelerde doruk noktasına ulaşmış olabileceğini belirtiyor.
İtalya’da hayatını kaybedenlerin sayısı 14 bin’e yaklaştı. Bu sayı, dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısının yaklaşık üçte biri. 115 bin kişi ise enfekte oldu.
Üst üste dördüncü gün yeni hasta sayısının 4 bin’de sabit kalması olumlu bir gelişme olarak nitelendiriliyor. Bu gelişme İtalyan hükümetinin, ülkedeki pandeminin zirveye yaklaştığı yönündeki umutlarını teyit ediyor gibi görünüyor.
İspanya’da, 10’bin’den fazla fazla can kaybına rağmen, yetkililer yeni olayların ve ölümlerin sayısının günlük olarak yavaşlayacağı konusunda iyimser. Karantinadan bu yana İspanya'da bir milyon kişi işlerinden oldu.
Fransa’da,  huzur evlerinde şu ana kadar kayıt altına alınmayan ve hayatını kaybeden yaşlı insanların kayıt altına alınmaya başlamanması ile birlikte, can kaybı sayısı dramatik bir şekilde yükselerek yaklaşık 5 buçuk bine ulaştı.
Sadece dün, Fransa genelinde bakım evlerinde yaklaşık dokuz yüz yaşlı insan öldü.
Almanya’da on vatandaştan 9'u hükümetin koyduğu karantinayı destekliyor. Alman vatandaşlar, doktorlara ve kısıtlayıcı önlemlerle oluşturulan halk sağlığı ve güvenlik sistemine güveniyor ve yalnızca halkın yarısı, virüse yakalanacağına inanıyor.
Rusya’da Cumhurbaşkanı Putin, ücretli izinleri ayın sonuna kadar uzattı.
Virüsün, Irak gibi zayıf sağlık yapılarına sahip ülkelerde yayılması endişe verici gelişmeleye yol açıyor. Irak’da yetkililer binlerce vakanın kaydedilemeyeceğini ifade ediyor.
Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro ise, pandeminin ciddiyetinin abartıldığını dile getirerek hastaneleri güçlendirme ihtiyacını redetti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu