Print this page
Wednesday, 11 December 2019 14:27

Kıbrıs, Fransa ve Italya yarın ortak tatbikat düzenliyor

Rate this item
(0 votes)

Kıbrıs, Fransa ve İtalya yarın “CYP/FRA/IT 2019” isimli ortak bir deniz tatbikatı gerçekleştirecek.
Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Fransa ve İtalya ile savunma işbirliği çerçevesinde, Kıbrıs'ın güneyindeki denizlik alanında ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Münhasır ekonomik bölgesinde, “PASSEX” modelinde bir tatbikat yapılacak.
Tatbikata, her üç ülkenin Donanması'ndan mürettebatın, operasyonel yeteneklerini geliştirmek, iletişim seviyesini arttırmak ve anlamak ve bir işbirliği ruhunu teşvik etmek için katılacağı ifade edildi.
Öte yandan, İtalyan Gazetesi “La Repubblica”, İtalya’nın ulusal çıkarlarını korumak için Kıbrıs'a bir Fırkateyn gönderdiğini yazdı.
Gazete ayrıca, İtalyan firkateyninin geçen Cumadan bu yana Larnaka limanında olduğunu ve önümüzdeki günlerde dost donmamalar ile tatbikatlara katılacağını kaydetti.
“La Repubblica” geçtiğimiz Ekim ayından bu yana, Türkiye'nin, Kıbrıs açıklarında Fransız Total ve İtalyan ENI şirketleri için lisanslı bir alanda sondaj çalışmalarına devam ettiğini hatırlattı.
Bununla birlikte, resmi bir İtalyan basın açıklaması, firkateynin bölgede Doğu Akdeniz'deki devriye operasyonunun bir parçası olarak bulunduğunu dile getirdi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu