Print this page
Wednesday, 16 October 2019 15:19

Hristodulidis yaptırımları memnuniyetle karşıladı

Rate this item
(0 votes)

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, tarihte ilk kez Avrupa Birliği’nin, Birliğe girmek için aday ve aynı zamanda NATO üyesi olan bir ülkeye hedeflenen yaptırımlar uygulamaya karar verdiğini söyleyerek, Türkiye’ye yaptırım uygulanması kararını memnuniyetle karşıladı.
Kurumumuza açıkamalarda bulunan Hristodulidis, yaptırımların doğru yönde bir ilerleme olduğunu belirtti ve Türkiye’nin provokasyonlara son vermemesi halinde daha da sertleşebileceğini olası olduğunu ifade etti.
Yaptırımların çok özel olduğunu dile getiren Hristodulidis, Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde Türkiye'nin yasadışı sondaj faaliyetlerinde herhangi bir şekilde yer alan gerçek ve tüzel kişilere yönelik olduğunu belirtti.
Hristodulidis, Lefkoşa’nın kısıtlayıcı önlemlere tabi olan kişilerin ve şirketlerin adlarının bir listesi hazırlanmakta olup, daha fazla eylem için Avrupa Birliği Görev Grubu'na sunulacağını da sözlerine ekledi.
Dışişleri Bakanı, tedbirlerin yarın Brüksel'de gerçekleştirilecek olan Avrupa Konseyi tarafından resmi olarak kabul edilmesinin kaldığını söyledi.
Kıbrıs sorunu konusunda ise, Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve Mustafa Akıncı arasında yapılması planlanan üçlü görüşme için istişarelerin devam ettiğini, ve konu hakkında hiç bir değişikliğin yaşanmadığını ifade etti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu