Print this page
Thursday, 11 July 2019 13:58

Guteres, BM barış gücünün görev süresinin uzatılmasını önerdi

Rate this item
(0 votes)

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres, Kıbrıs’da Birleşmiş Milletler Barış gücünün bulunmasını kritik bir olay olarak görüyor.
Genel Sekreter, dün akşam Güvenlik Konseyine verilen raporunda, barış ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunmak için Barış gücünün misyonunun görev süresinin 31 Ocak'a kadar uzatılmasını tavsiye etti.
Guteres, Krans Montana konferansı üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen, şu anda müzakerele yapılmadığına dikkat çekti.
BM genel sekreteri, iki liderin, elektrik şebekelerinin kalıcı olarak birbirine bağlanması ve cep telefonlarının birlikte çalışabilirliği gibi, güven artırıcı önlemler ile ilgili olarak neyi kabul ettiklerini ve geliştirdiklerini ayrıntılı bir şekilde özetledi.
Guteres, güven artırıcı önlemlerde yapılan ilerleme ve “mekanizmalar” konusundaki ilk müdahalelere rağmen, barış sürecini çevreleyen ruh halinin iyileşmediğini, iki tarafın aynı fikirde olmadığını ve mevcut çıkmaz konusunda birbirlerini suçlamaya devam ettiğini ifade etti.
Genel Sekreter, hidrokarbon konusunda yaşanan gerginliğe dikkat çekerek, bölgedeki gelişmelerin endişe verici olduğunu ve müzakereleri sürdürmek için olumlu bir atmosfere katkıda bulunmadığını belirtti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu